Elomaa: Me olemme nähneet leväperäisen maahanmuuttopolitiikan karut seuraukset – “Muissa puolueissa ei näitä varoituksia ole otettu vakavasti”
On äärimmäisen tärkeää, että puoluekartalla on yksi arvoistaan kiinni pitävä porukka, jonka sanoma on suora, ymmärrettävä ja rehellinen, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Ritva “Kike” Elomaa.
Kike Elomaa muistuttaa kirjoituksessaan Suomen velkaantumisesta ja sen hurjasta vauhdista. Hallitus selittelee syiksi koronaa ja Ukrainan sotaa, mutta nämä selittävät velanoton rajua kasvua vain osittain.
– Hallitus on halunnut itsepintaisesti pitää kiinni ideologisista linjauksistaan maksoi se suomalaiselle veronmaksajalle kuinka paljon tahansa. Hallituspuolueet ovat näin vaalikeväänä vetäneet vastuullisuusteatteria valtion taloutta koskevien kysymysten yhteydessä, mutta mitään katetta ei tällä performanssilla ole. On hyvä puhua, että säästää pitäisi, kun rahat on jo tuhlattu.
Ilmastotoimet kurjistavat kansaa
Toinen hallituksen suuri teatteri on Elomaan mukaan nuorten ilmastoahdistuksen lietsominen.
– Samalla esitetään ylimitoitettujen ilmastotoimien olevan välttämättömyys ja ainoa vaihtoehto tai koko ihmiskunta on tuomittu kadotukseen. Samanaikaisesti jätetään kertomatta, miten ilmastovimma näkyy tavallisten suomalaisten arkielämässä ja vaikuttaa esimerkiksi talouteen ja työllisyyteen.
– Ei ole perusteltua, että Suomi paisuttaa ilmastotoimensa järjettömiin mittoihin verrattuna muihin EU-maihin. EU:n ennallistamisvaatimusten hyväksyminen olisi katastrofi kotimaiselle metsäteollisuudelle. Meille perussuomalaisille tällainen hölmöläishomma ei vetele, Elomaa painottaa.
Katuväkivalta rehottaa kaupungeissa
Turvallisuus on yksi kevään vaalien pääteemoista. Elomaa kirjoittaa vaaran vaanivan niin rajan toisella puolella kuin kaupunkien kaduillakin.
– Vaikuttaisi siltä, että lähes kaikki puolueet ovat tätä nykyä valmiita satsaamaan maanpuolustukseen ja sisäiseen turvallisuuteen. Perussuomalaiset on ajanut johdonmukaisesti vuosien ajan uskottavaa maanpuolustusta ja kantanut huolta sisäisen turvallisuuden rapautumisesta.
– Me olemme ainoana suurena puolueena nähneet esimerkiksi leväperäisen maahanmuuttopolitiikan karut seuraukset ja yrittäneet saada siihen jotain rajaa. Muissa puolueissa ei näitä varoituksia ole otettu vakavasti. Oikeastaan päinvastoin, Elomaa muistuttaa.
Perussuomalaisten varoituksia ei kuunneltu
Perussuomalaisten varoituksia on vähätelty maahanmuuton tosiasiallisia seurauksia turvallisuuden ja talouden osalta.
– Kyllä on se kuuluisa natsikorttikin viuhunut tiuhaan tahtiin. Vaan missä tilanteessa olemme nyt? Tilastot osoittavat, ettei nimenomaan nykymuotoisella vähemmän työperäisellä maahanmuutolla kestävyysvajetta ratkota. Sen sijaan väkivalta, huumausainekauppa ja ryöstely rehottavat sopeutumisvaikeuksien seurauksena, Elomaa toteaa.
– Sinivalkoisten arvojen on voitettava tänä vaalikeväänä ja sen eteen on paiskittava vimmatusti hommia seuraavien viikkojen ajan. Vaikka vastapelurit lupaavat kuut taivaalta ja satasetkin sinun lompakostasi, niin meidän on pidettävä vain rehellisesti oma linjamme kristallinkirkkaana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- varoitukset ilmastotoimet hallituspuolueet jengiväkivalta Ritva ”Kike” Elomaa Turvallisuus Velkaantuminen perussuomalaiset talous Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaiset varoittanut katujengi-ilmiöstä jo vuosia – nyt on viimeinen hetki toimia puuttumalla juurisyihin eli maahanmuuttoon
Asian ääneen sanominen on osa ongelman ratkaisua: ”Katuväkivalta ja jengirikollisuus pitkälti seurausta huonosta maahanmuutosta”
Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta
Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”
Nyt on veronmaksajille luvassa kylmää kyytiä: Näin hallitus lisää maahanmuuttajien kotouttamishyysäämistä – enää ei puutu kuin torvisoittokunta ja punainen matto
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson: Perussuomalaisia tarvitaan politiikan muuttamiseksi Suomessa
Perussuomalaiset haluaa turvallisen Suomen – Meri: “Lopetetaan nykyinen löperö maahanmuuttopolitiikka”
Viikon suosituimmat
Tamponit poistetaan Facebookin konttoreiden miestenvessoista – DEI-ideologia tekee kuolemaa Amerikassa
DEI-ideologia jyllää vielä vahvasti Suomessa, varsinkin julkisella sektorilla, mutta synnyinmantereellaan DEI vetää viimeisiä henkäyksiään. Facebookin omistava Meta-konserni on liittynyt niiden suuryritysten joukkoon, jotka ovat ilmoittaneet lopettavansa DEI-hankkeensa. Käytännössä se näkyy muun muassa siten, että jatkossa Facebookin toimitilojen miestenvessoissa ei ole enää tarjolla ilmaisia tamponeja.
Jättimäinen grooming-skandaali lopulta julki: rasismisyytösten pelko ja väestösuhteiden vaaliminen tukkivat viranomaisten suut -“Suurin rauhan ajan rikos ja sen peittely Britannian historiassa”
Useamman vuosikymmenen ajan jatkunut tuhansien englantilaistyttöjen järjestelmällinen groomaus, ahdistelu ja sarjaraiskaukset ovat suurin rauhanajan rikos modernin Euroopan historiassa, kirjoittaa historioitsija ja kolumnisti Dominic Green amerikkalaisessa The Free Press -lehdessä. Nämä rikokset ovat enimmäkseen pakistanilaistaustaisten muslimimiesten tekemiä, ja valtaosa heistä ei ole joutunut vastuuseen. 2010-luvulla sekä oikeiston että vasemmiston johtamat hallitukset yrittivät hyssytellä vyyhtiä muutamien symbolisten oikeudenkäyntien jälkeen. Se näytti onnistuvan, kunnes Elon Musk perehtyi osaan oikeudenkäyntiasiakirjoista ja nosti asian esille omistamallaan X-alustalla. Nyt skandaali ravistelee Ison-Britannian yhteiskuntajärjestystä, eikä vyyhtiä voi enää hyssytellä.
DEI-ideologia ei varjellut Kaliforniaa maastopaloilta – viranomaisille kovaa kritiikkiä
Yksi kritiikin kohde Los Angelesin alueen maastopaloihin liittyen on se, että monien mielestä poliitikkojen ja pelastuslaitoksen johdon olisi pitänyt ideologisen yhdenvertaisuuspuuhastelun sijasta keskittyä perusasioihin, kuten varmistamaan palopostien toimivuus ja sammutusveden saatavuus. Los Angelesin pelastuslaitoksella on viime vuosina panostettu vahvasti DEI-ideologian edistämiseen.
Yliopistotutkimuksen karu tulos: Ulkomaalaistaustaisten yliedustus raiskauksissa jopa 7-kertainen – syrjäytyminen ei ole syynä
Suuri enemmistö kaikista Ruotsissa raiskaustuomion vuosina 2000-2020 saaneista oli maahanmuuttajataustaisia. Ero etnisesti ruotsalaisiin oli jopa 7-kertainen. Sosioekonomiset seikat ja syrjäytyminen eivät selitä rikoksia, selviää Lundin yliopiston tekemästä tutkimuksesta. Syyt on etsittävä muualta.
Antikainen: Scholzin päätös jättää Ukraina ilman apua on häpeällinen – Tuppurainen siunasi Suomen demarien tuen Berliinissä
Saksan liittokansleri Olaf Scholz (SPD) päätti estää noin kolmen miljardin euron arvoisen tukipaketin Ukrainalle. Tukipaketti olisi sisältänyt kriittisiä puolustusjärjestelmiä, kuten IRIS-T-ilmatorjuntajärjestelmiä ja Patriot-ilmatorjuntaohjuksia, joita Ukraina on pyytänyt suojellakseen kansalaisiaan Venäjän aggressioilta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä ja vastuuttomana.
Somaleista puolet työttöminä ja lopuilla usein toimeentulovaikeuksia Ruotsissa – maan työikäisistä enemmistö ulkomaalaistaustaisia jo vuonna 2033
Yli puolet Ruotsin työikäisestä väestöstä on ulkomaalaistaustaisia vuonna 2033. Heistä useimpien tausta on Euroopan ulkopuolella. Kohti mielenkiintoisia aikoja ollaan menossa ja äänestämisessä saattaa piillä demokratian muutoksen avain. Göteborgs-Posten on haastatellut somalivaikuttajaa.
Sadistinen ja täysin mielenvikainen väkivalta yleistyy Ruotsissa – asialla saatananpalvojilta vaikutteita saaneet lapset
Tammikuun alussa koiraansa ulkoiluttanut 55-vuotias nainen yritettiin murhata veitseniskuilla Boråsissa. Kyseessä oli lyhyessä ajassa jo toinen törkeä väkivallanteko, joka on yhdistetty verkon pimeimmässä nurkassa majaansa pitämään natsihenkiseen saatananpalvojayhteisöön. Jäljet johtavat myös sylttytehtaisiin Venäjällä.
Espoon Miilukorven vastaanottokeskus lopettaa toimintansa perussuomalaisten esityksestä
Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti kokouksessaan perussuomalaisten esityksestä määrätä Espoon Miilukorvessa toimivan vastaanottokeskuksen toiminnan lopetettavaksi uhkasakon uhalla äänin 8-5.
Europarlamentaarikko Tynkkynen lupaa edistää digitaalista sananvapautta EU:ssa – vihreiden Niinistö sen sijaan rajoittaisi lailla somekeskusteluja
Miljardööri Mark Zuckerberg on äskettäin luvannut vähentää sensuuria ja edistää sananvapautta omistamissaan sosiaalisen median sovelluksissa. A-studiossa keskiviikkona vieraana olleet europarlamentaarikot Sebastian Tynkkyen ja Ville Niinistö olivat täysin eri linjoilla sananvapauden käytöstä sähköisillä alustoilla. Tynkkynen huomauttikin Niinistölle, että vihervasemmistolaiset ovat kiivaasti puolustaneet sosiaalisen median faktantarkistajia, koska toimet eivät ole kajonneet vihervasemmiston sisältöihin.
Brittihallinto leimaa termin “aasialaiset raiskausringit” rasistiseksi – tilaston mukaan pakistanilaiset syyllistyvät neljä kertaa todennäköisemmin lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön
Paikallishallintojen alueet, joilla brittiläis-pakistanilaiset miehet raiskasivat nuoria vaaleaihoisia tyttöjä, ovat hyväksyneet Iso-Britannian työväenpuolue Labour Partyn virallisesti hyväksymän islamofobian määritelmän, joka pitää ilmausta "aasialaiset raiskausringit” rasistisena.