

LEHTIKUVA
Elomaa: Ulkomailta Suomeen saapuville eläimille tarvitaan karanteenitilat pikaisesti
Kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on tehnyt toimenpidealoitteen karanteenitilojen perustamisesta Suomeen saapuville eläimille. Tällä hetkellä asia on erityisen ajankohtainen, koska Suomeen saapuu ukrainalaisia pakolaisia, joista osalla on lemmikkieläimiä mukanaan.
Maahan saapuvien eläinten tulisi olla eristyksessä 30 vuorokautta saapumishetkestä tautiriskin takia, mutta käytännössä eläinten kanssa saapuviin tulijoihin ei ole Suomessa varauduttu.
– Tilanne on haastava ja ongelmaan olisi löydyttävä ratkaisu pian. Tällä hetkellä Suomessa ei ole virallisia eläimille suunniteltuja karanteenitiloja eikä vastaanottokeskuksissa saa majoittaa eläimiä. Akuuttiin tilanteeseen helpotusta toisi tilapäisen hätämajoituksen sekä karanteenitilojen järjestäminen eläinten kanssa saapuville ukrainalaisille. Nyt eläinten kanssa saapuville ei ole virallista osoitetta minne mennä, Ritva ”Kike” Elomaa sanoo.
Taudit riski ympäristölle
Elomaan mielestä tautien tunnistamiseksi on järjestettävä perusteellinen testaus Suomeen saapuville eläimille ja rokotukset on hoidettava kuntoon. Myös Ruokaviraston ohjeistuksen mukaan saapuvat eläimet on rokotettava ja madotettava.
Eläintautien hallitsematon leviäminen voi aiheuttaa mittavat kustannukset suhteessa asianmukaisten karanteenitilojen perustamiseen ja eläinten testaamiseen.
– Eläinten mukana leviävät taudit ovat vakava riski eläimille, ihmiselle ja luonnolle. Esimerkiksi rabies on pahimmillaan hengenvaarallinen ihmiselle. Vapaasti levitessään taudeista saattaa koitua tuhoisat seuraukset, Elomaa varoittaa.
Apu vapaaehtoisten varassa
Elomaa sanoo, että tällä hetkellä eläinten kanssa saapuvien pakolaisten auttaminen on vapaaehtoisten varassa.
– He tekevät mahtavaa työtä itseään säästämättä. Mukana on jonkin verran myös aktiivisia eläinlääkäreitä, jotka tarkastavat ja rokottavat eläimiä. Varsinais-Suomessa on perustettu pieneläinklinikan tiloihin vapaaehtoisvoimin lemmikillisille perheille tarkoitettu epävirallinen vastaanottokeskus.
– Valitettavasti tämä paikka on jo täynnä ukrainalaisia lemmikkeineen eikä lisää tulijoita voida ottaa vastaan. Toiminta on puhtaasti vapaaehtoistyön ja lahjoitusten varassa, Elomaa kertoo.
Lemmikki saatava mukaan
Vastaanottokeskus saattaa käännyttää tulijan eläimen takia. Toisaalta on terveysturvallisuuden kannalta riskialtista, jos vastaanottokeskukset ottavat vastaan lemmikkejä. Virallista koordinointivastuuta tässä asiassa ei tunnu olevan millään taholla ja tilanne on kaoottinen.
– On inhimillisesti tärkeää mahdollistaa sotaa pakeneville myös lemmikkien tuominen mukanaan. Paljon muuta heillä ei ole. Vaatekassi, lemmikki ja ehkä perhettä mukana. Mies mahdollisesti taistelukentällä ja sukulaisia sodan kourissa. Näitä ihmisiä on autettava eikä rakas lemmikki saa koitua ongelmaksi, koska me täällä Suomessa emme ole pystyneet asiaa järjestämään, Elomaa jyrähtää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraatit: Porttikielto muille kuin Ukrainan pakolaisille

Miesjoukko tunkeutui ukrainalaispakolaisten tilapäismajoitukseen: ”Meille sanottiin, että Ruotsi on turvallinen maa”

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

PS-Naiset: Ukrainalaiset naiset ja lapset nopeasti osaksi yhteiskuntaa
Viikon suosituimmat

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Tynkkynen pudotti uutispommin RKP:lle: Ruotsinkieliset nuoret tyrmäävät lisämaahanmuuton
Suomenruotsalaisten nuorten suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut kielteisemmäksi, ilmenee Ajatushautomo Magman tuoreesta nuorisobarometrista. Muutos näkyy tyttöjen ja poikien keskuudessa. Yli puolet nuorista arvioi, että maahanmuuton lisääntyminen johtaa yhä vaikeampiin konflikteihin yhteiskunnassa.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Ruotsin kuukausia jatkunut hallituskriisi sai perjantaina yllättävän täyskäänteen. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson ilmoitti puolueen luopuvan ministerivaatimuksistaan ja olevansa valmis hyväksymään Ulf Kristerssonin pääministeriksi ilman vastapalveluksia.

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä
Vieraskielisten osuus helsinkiläisissä kouluissa jatkaa kasvuaan. Kantaväestö hakeutuu omiensa pariin puoluekannasta riippumatta ja valitsee asuinpaikkansa sen perusteella, missä on vähiten vieraskielisiä.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.
Uusimmat

Näissä helsinkiläiskouluissa yli puolet oppilaista on vieraskielisiä

Rikosepäily: 11 thaimaalaista joutui ihmiskaupan uhriksi metsätöissä

Ruotsin hallituskriisissä täyskäännös – Åkesson: ”Olette omillanne”
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää









