

LEHTIKUVA
Eritrealaisten mellakointi vauhditti päätöstä – Israelin pääministeri haluaa afrikkalaiset ulos maasta
Israelin pääministeri ilmoitti sunnuntaina, että hän haluaa väkivaltaisiin mellakoihin osallistuneet eritrealaiset ulos maasta välittömästi. Hän sanoi myös antaneensa hallinnolleen tehtäväksi valmistella kaikkien afrikkalaisten maahanmuuttajien karkottamista Israelista.
Pääministeri Benjamin Netanjahu kertoi kannastaan Washington Postin mukaan vain päivä sen jälkeen, kun kilpailevat eritrealaisryhmät ottivat verisesti yhteen Tel Avivissa.
Kyynelkaasua ja varoituslauksia
Kymmeniä ihmisiä loukkaantui, kun mellakoitsijat pieksivät kepein, metallitangoin ja kivin toisiaan sekä yhteenottoa rauhoittamaan tulleita poliiseja. Poliisi ampui kyynelkaasukranaatteja sekä varoituslaukauksia yrittäessään hillitä sekasortoa.
Israelissa asuu noin 25 000 Afrikan siirtolaista. He ovat pääosin lähtöisin Eritreasta ja Sudanista. Useimmat ilmoittavat paenneensa yhteenottoja ja väkivaltaa. Israel myöntää turvapaikan hyvin harvoille, sillä maassa tulkitaan useimmat pakolaisstatuksen hakijat taloudellisiksi siirtolaisiksi. Maalla ei katsota olevan laillista velvoitetta huolehtia heistä.
Useita yhteenottoja loppukesästä
Eritrean diktatuuria vastustavat mielenosoittajat ottivat heinä-elokuun vaihteessa yhteen maan hallitusta kannattavien kanssa myös Järvafältet-luonnonsuojelualueella Tukholman luoteisosassa. Sekasortoisissa yhteenotoissa oli mukana satoja, jopa tuhat ihmistä. Poliisi otti kiinni 200 mellakoitsijaa.
Ainakin 55 loukkaantui kaaoksessa. Expressenissä on kuva- ja videomateriaalia paikan päältä.
Eritrealaiset hyökkäsivät itsenäisyystaistelunsa vuosipäivänä toistensa kimppuun myös Norjan Bergenissä, jossa vastapuolet pahoinpitelivät toisiaan ja kivittivät poliiseja. Yhden henkilön kerrotaan loukkaantuneen. Myös Saksassa on ollut vastaavia yhteenottoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- itsenäisyystaistelun vuosipäivä Bergen Tel Aviv hallituksen vastustajat Benjamin Netanjahu väkivaltaisuudet diktatuuri yhteenotot eritrealaiset Sudan siirtolaiset karkotukset Eritrea maahanmuuttajat Tukholma Israel Norja Turvapaikanhakijat pakolaiset Mellakointi Ruotsi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Diktatuurin puolustajat ja vastustajat hakkasivat toisiaan, sytyttivät tulipaloja ja kivittivät poliiseja – kymmeniä loukkaantui satojen eritrealaisten joukkotappelussa Ruotsissa

Uudet ruotsalaiset tulevat nyt Syyriasta, Somaliasta, Afganistanista ja Eritreasta – kansalaisuuksia myönnetty ennätysmäärä

Antikainen: Suomen ja suomalaisten turvallisuus vihdoin keskiöön – ”Tämä hallitus tekee täyskäännöksen turvapaikkapolitiikassa”

Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.