

LEHTIKUVA
Euroopan komissio tyrmäsi odotetusti Italian budjettiesityksen
Euroopan komissio kiirehti tyrmäämään Italian budjettiesityksen. Italia oli maanantaina lähettänyt komissiolle kirjeen, jossa valtiovarainministeri Giovanni Tria kertoi Italian tarvitsevan kipeästi talouskasvua ja sen budjettiesityksen tähtäävän tähän.
Komissiolla olisi ollut reilusti aikaa tutkia Italian vastausta, mutta kirjeessä ei esitelty uusia laskelmia tai käyty yksityiskohtia tarkasti lävitse. Komission varapuheenjohtaja Valdis Dombroviskis kertoi olevansa pahoillaan, koska joutui pitämään Italian budjettikiistan vuoksi tiedotustilaisuuden.
– On hyvin houkuttelevaa korjata velka lisävelalla, Dombroviskis kertoi.
Italialla on nyt kolme viikkoa aikaa korjata budjettiesitystään tai maata uhkaa sakkorangaistus. Komission jäsenmailta saamia budjettiesityksiä ei olla koskaan ennen tyrmätty näin suoraan.
Italian varapääministerit järkähtämättöminä
Italian varapääministerit eivät osoita halua korjata budjettiesitystään. Matteo Salvini muistutti, ettei italialaisten alhaisia EU-suosion lähteitä tarvitse hakea tämän kauempaa.
– Komissio ei hyökkää Italian hallitusta, vaan italialaisia vastaan, hän totesi komission tyrmäyksestä.
Toinen varapääministeri, Viiden tähden liikkeen Luigi Di Maio oli hieman sovittelevampi sanavalintojensa kanssa.
– Hallitus on oikeilla jäljillä budjettiesityksensä kanssa, Di Maio muotoili.
Di Maio kertoi, ettei Italian hallitus aio kuitenkaan pakittaa komission ukaasin edessä.
– Tiedämme olevamme italialaisten sosiaalisten oikeuksien viimeinen puolustava linnake. Me emme aio tuottaa pettymystä, Di Maio kertoi italialaisille.
Pääministeri Conte: Emme pelaa rulettia
Italian pääministeri Giuseppe Conte kertoi, ettei hän voisi hyväksyä budjettialijäämän kaventamista.
– Me emme ole uhkapelaajia pelaamassa lastemme tulevaisuudella rulettipöydässä. Talouskasvu on paras tie velkaloukusta, Conte sanoi.
Conte toisti uudelleen, ettei Italia ole jättämässä yhteisvaluuttaa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Valdis Dombroviskis Italian budjettikiista Giuseppe Conte Matteo Salvini Luigi Di Maio Euroopan komissio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksalainen huippuekonomisti: Euron alkava kolmas vuosikymmen saattaa ratkaista sen kohtalon

Italian hallitukselta kirjavat viestit maan budjetista – budjettivaliokunnan puheenjohtaja säikytti markkinoita väläyttämällä omaa valuuttaa

Immonen: EU-eliitti on suurin syyllinen Euroopan jakautumiseen

Voiko EU saada Italiaa liekaan?
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













