

LEHTIKUVA
Forgotten Feminists -journalisti Yasmine Mohammed: Liberaali vasemmisto voimisti ääri-islamisteja julmaan antisemitismiin
Forgotten Feminists -journalisti ja ihmisoikeusaktivisti Yasmine Mohammed kirjoittaa Newsweekissä, että ääri-islam on paljastanut julman antisemitisminsä.
Kansainvälisesti tunnettu ihmisoikeusaktivisti ja journalisti Yasmine Mohammed on ollut järkyttynyt terroristijärjestö Hamasin joukkoteloituksen jälkeisestä maailmanlaajuisesta juutalaisvihan noususta. Mohammedin vuonna 2019 julkaisema Hunnusta vapautunut -kirja kertoo siitä, kuinka läntiset vasemmistolaiset toimivat ääri-islamin hyödyllisinä idiootteina.
– Kirjani uusi kappale marssii nyt kadulla huutaen ”Tuhotkaa juutalaiset (Gas the jews)”, hän kirjoittaa Newsweekissä.
Naisten marssin hijab-kyltit raivostuttivat
Mohammed kertaa kirjoituksessaan tapahtumia, jotka ovat olleet luomassa tätä vääristynyttä radikaalin islamin ja läntisen vasemmiston liittoa. Hän kuvailee vuonna 2016 Yhdysvaltojen Washington DC:ssä pidettyä ”naisten marssiksi” kutsuttua miljoonien ihmisten mielenosoitusta, jossa osa marssijoista kantoi kylttejä naisista hijabissa.
– Olin raivoissani. Olin se nainen, joka vaaransi henkensä riisuakseen tuon hijabin päältäni. (Toimituksen huomautus: Mohammed pakotettin pukeutumaan burkhaan Kanadassa.) Olin myös raivoissani siitä, kuinka ihmiset saattoivat olla niin tietämättömiä, että hyväksyvät naisten väkivaltaisen alistamisen välineen naisten vapauden symboliksi.
Länsimaiset naiset nielleet islamistisen propagandan
Hän kirjoittaa myös, että länsimaiset itsenäiset ja koulutetut naiset ovat nielleet islamistisen propagandan valheen niin hyvin, että he pitivät naisten väkivaltaiseen alistamiseen tarkoitettua hijabia vapauden symbolina.
Mohammedin mukaan nyt useammat naiset ymmärtävät paremmin hänen raivoaan hijabia kohtaan.
– Nyt kun tiedätte Iranin islamistisen hallinnon hijab-poliisin tappamasta Mahsa Aminista ja olette nähneet Women Life Freedom -protestit Iranissa, ja kun olette nähneet naisten polttavan hijabejaan kaduilla ja IRGC:n (Islamilaisen vallankumouskaartin) ampuvan mielenosoittajia, monet teistä voivat ymmärtää, kuinka groteskia oli heiluttaa hijabia naisten oikeuksia julistavassa marssissa, hän kirjoittaa ja lisää:
– Mutta silloin ette tienneet. Olitte erittäin suuren, erittäin voimakkaan ja hyvin rahoitetun islamistisen vasemmiston tukeman propagandakoneiston hyödyllisiä idiootteja.
Mohammed pakkonaitettiin Al-Qaida-terroristille
Mohammed on viimeiset seitsemän vuotta kirjoittanut, puhunut podcasteissa ja esiintynyt kansainvälisten uutiskanavien lähetyksissä Euroopassa, Pohjois-Amerikassa ja Aasiassa.
– Viestini on ollut selvä: varo tätä liberaalin vasemmiston ja islamistien välistä liittoa. Vuonna 2019 julkaisin kirjani Hunnusta vapautunut. Sen alaotsikko kuuluu: “Kuinka läntiset vasemmistolaiset vahvistavat radikaalia islamia”.
– Kirjani kertoo oman elämäntarinani. Siinä kerron, kuinka kasvoin Kanadassa ääri-islamistisessa perheessä, joka pakkonaitti minut Al-Qaida-terroristin vaimoksi. Pakenin henkeni edestä kaksivuotiaan lapseni kanssa, jotta hänen sukuelimiään ei silvottaisi. Vaaransin siis henkeni, jotta voin kertoa tämän tarinan sinulle.
”Teitä käytettiin hyödyllisinä idiootteina”
– Olen käyttänyt kaikki voimavarani kertoakseni mahdollisimman monelle hyvälle, altruistiselle länsimaalaiselle, että heitä huijattiin ja heitä käytettiin hyödyllisinä idiootteina, hän kirjoittaa ja jatkaa:
– Maailmassa on kymmeniä islamistisia maita, jotka teloittavat homoseksuaaleja ja ihmisiä, jotka esimerkiksi jättävät islamin uskon. Islamin sharia-laki ei tunne uskonnonvapautta, sananvapautta eikä muitakaan yksilönvapauksia. Se on liberaalien tai progressiivisten arvojen vastakohta.
Mohammed painottaa myös kirjoituksensa lopussa, että hijab ei ole valinta suurimmalle osalle naisista. Tyttöjä ja naisia pahoinpidellään, heidän perheitään kidutetaan ja tapetaan. Kunniaväkivalta ja kunniamurha kuuluvat osana islamistiseen sharia-lakiin.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ääri-islamistit Forgotten feminists Yasmine Mohammed Mahsa Amin sharia-laki hyödylliset idiootit vasemmistoliberaalit ihmisoikeusaktivisti Hijab Ääri-islam naisten oikeudet terroristijärjestöt Liberaalit Burkha Hamas Antisemitismi Ihmisoikeudet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen Islam-seurakunnan entinen johtaja Suomen Uutisille: Päähuivin käyttö on selkeä kannanotto integroitumista vastaan – miksi enemmistön pitäisi sopeutua vähemmistöön?

Demareiden nuorisoaktiivi moittii omiaan: Miksi vasemmisto arastelee keskustelua islamin negatiivisista puolista – ”Koskevatko lasten oikeudet pientä huivitettua tyttöä?”

EU:n rasismikoordinaattori kieltäytyi sukupuolirasismia ja islamotraumaa käsittelevästä haastattelusta – ohjasi kommentoinnin EU:n islamofobiasta vastaavalle koordinaattorille

Ääri-islamistit lietsovat uskontojen sotaa Eurooppaan: ”Tappakaa Koraanin polttajat”

Maahanmuuttajien juutalaisviha vyöryy Saksassa yli äyräiden, Bild-lehdeltä hätkähdyttävä ääri-islamia torjuva viidenkymmenen kohdan manifesti

YK:n yleiskokous ei tuominnut selkeästi Hamasin terrori-iskua – Tšekin puolustusministeri puhui YK-erosta

Tynkkynen: Emme voi tukea lausumia, jotka eivät tuomitse sanallakaan Hamasin terroritekoja

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi

Iranista YK:n ihmisoikeusneuvoston puheenjohtaja – onko YK:n toiminnassa enää mitään järkeä?
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat

Terrori-isku Pride-juhlaan

Helsingin poliisi on saanut takaisin miljoonien edestä rikoshyötyä
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää







