

PS ARKISTO
Hakkarainen Euroopparadiossa: Maamme tulevista koronavastuista päätetään EU:ssa pian – ”Onko tämä oikeudenmukaista – onko Suomi päättävissä pöydissä vai niiden alla?”
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen (ID) keskusteli tänään Euroopparadiossa Pasilassa koronapandemian vaikutuksista EU:n talouteen. Noin viikon kuluttua esiteltävää EU:n elpymisrahastoa Hakkarainen kritisoi ankarasti.
– Rahaston rahoituskeinoksi kaavaillaan yhteisiä, yhteisvastuullisia velkakirjoja, koska 1 000-2 000 miljardin pottia ei muuten saada millään kasaan. Eli komissio yrittää jälleen saada läpi yhteisvastuuta jäsenmaiden veloista – siis EU-liittovaltiota, Teuvo Hakkarainen huomauttaa.
Suomen riskit kasvavat merkittävästi
Suomelle on tulossa EU:sta uusia merkittäviä vastuita. Hallitus esitti juuri lisätalousarviossa Suomelle yhteensä yli 800 miljoonan euron uusia takausvastuita koronakriisin myötä. Valtiovarainministeri Katri Kulmunin mukaan Suomella on jo ”kaikista EU:n jäsenmaista kaikista korkeimmat vastuut”.
– Onko tämä oikeudenmukaista – onko Suomi ”päättävissä pöydissä” vai niiden alla? Hakkarainen kysyy tuohtuneena.
– Suuri osa Suomen eduskuntapuolueista on aina valinnut EU-politiikan linjaksi mieluummin taloudellemme tuhoisan ”eurooppalaisen solidaarisuuden” kuin Suomen kansallisen edun. Toki tästä palkitaan yksittäisiä poliitikkoja korkeilla EU-viroilla ja komissaarin salkuilla.
Perustuslaki vaatii kansallisen edun politiikkaa
EU:n koronatoimia on arvioitava perustuslain toteutumisen kannalta. Suomen hallitus on ottanut varovaisen myönteisen kannan ehdotettuihin toimiin, Hakkaraisen arvion mukaan lähinnä muiden jäsenmaiden taloudellisen vakauden turvaamiseksi.
– Suomi saisi kyllä edelleen rahoitusta edullisesti markkinoilta, mutta Italian kaltaisten maiden tilanne on toinen. He eivät ole talouskasvun vuosinaan keränneet puskureita vaan luottavat muiden maiden apuun, haluaahan EU pitää ”onnistuneen rahaliiton” fasadia pystyssä, Hakkarainen toteaa.
– Eli Suomi muiden mukana tulee maksamaan Italiankin velat, ettei euroalue hajoa. Italian taloudessahan meni huonosti jo ennen koronaa.
Ei ylikansallista velkaa
EU-sopimukset kieltävät yksiselitteisesti rahaston rahoitusmuodoksi kaavaillun yhteisvastuun.
– Jos koronakriisin varjolla luodaan tällaisia pysyviä mekanismeja, EU rikkoo omia sääntöjään ja Suomen on vihellettävä peli poikki, Hakkarainen vaatii.
Euroedustaja antaisi hallitukselle ohjeeksi perussuomalaisten pitkäaikaisen EU-poliittisen linjan:
– Maiden ei tule luopua kansallisesta vastuusta talouspolitiikan hoidossa eikä ylikansallista, yhteisvastuullista velkaa tule ottaa lainkaan. Yhteisvastuu kannustaa vastuuttomuuteen, kun huonolla taloudenhoidolla ei ole seurauksia. Yhteisvastuuta luomalla myös sitoutetaan jäsenmaita tiiviimmin toisiinsa, mikä onkin EU:n kantava idea ja maiden itsenäisyydelle surmanloukku.
– Liittovaltioon emme liittyneet eikä siihen ole kansan antamaa valtuutusta, Hakkarainen summaa.
EU-liittovaltiojunassa ei ole peruutusvaihdetta
Yksi EU:n ongelmista on Hakkaraisen mukaan se, ettei virheellisiä rakenteita pureta vaan laastaria pistetään laastarin päälle.
– EU on hoitanut ensin eurokriisiä ja nyt koronakriisiä tuhoisalla rahapolitiikalla, jolla on lähinnä pelastettu isojen jäsenmaiden pankkeja. Tällä tekohengityksellä ei investointeja synny eikä reaalitalous kehity, Hakkarainen paukauttaa.
Saksakin on saanut tästä pelleilystä tarpeekseen, toteaa Hakkarainen viitaten Saksan perustuslakituomioistuimen tuoreeseen ratkaisuun, jonka kyseenalaistettua Euroopan keskuspankin velkakirjaostojen laillisuus Saksa saattaa irtautua euroalueen yhteisestä rahapolitiikasta.
– Jos komissio riitauttaa Saksan päätöksen, tilanne voi eskaloitua ja Saksa voi jopa irtautua koko eurosta, Hakkarainen arvioi ja suosittaa Suomelle samaa:
– Tämä olisi merkki kaikille kohtuullisesti pärjääville EU-maille, Suomi mukaan lukien, seurata Saksaa välittömästi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- takausvastuut koronapandemia velat liittovaltiokehitys rahoitus Suomi Saksa perussuomalaiset Italia hallitus talous Teuvo Hakkarainen EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puisto varoittaa kasvavista EU-takausvastuista: ”Suomi jäämässä suurempien valtioiden heittopussiksi”

Hajoaako euro? – Purra: Yhteisvastuut kannustavat vastuuttomuuteen

Mäkelä: Suomi siirtää rahaa ja valtaa Eurooppaan ”europajatsoa” pelaamalla

Valtiovarainministerin mukaan jaettavaa ei ole – Suomi kylvää kehitysapuun lähes 3 miljoonaa euroa joka päivä

Perussuomalaisten Junnila, Ranne ja Vähämäki: Suomen ei tule allekirjoittaa numeroimatonta sekkiä Euroopalle

Merkel ja Macron ideoivat 500 miljardin euron yhteisellä velalla toimivan lahjoitusautomaatin

Purra: Suomen ei pidä millään ehdoilla lähteä mukaan EU-elpymisrahastoon – ”Miljardien pommi lisää menopuolelle”

PS-kansanedustajat: EU-komission 750 miljardin elpymisrahasto on avoimen valtakirjan lahjarahaa – ”Suomen tilanne on nyt vakava”
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












