

LEHTIKUVA
Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi
Keskustan kansanedustaja Markus Lohi hakee Lapin hyvinvointialuejohtajan virkaan. Valinta tarkoittaisi eroa kansanedustajan tehtävästä, mutta toisaalta huomattavasti paksumpaa tilipussia.
Kepuedustaja Markus Lohi kertoo Iltalehdelle, että hän on jättänyt hakemuksensa Lapin hyvinvointialuejohtajan tehtävään eilen tiistaina.
– Pyyntöjä hakea on tullut sekä aluevaltuutetuilta, kansalaisilta että sosiaali- ja terveydenalan ammattilaisilta eri puolilta Suomea, Lohi lausuu.
Kymppitonnin kuukausipalkoille
Hyvinvointialuejohtajan viran kelpoisuusehtoina ovat soveltuva ylempi korkeakoulututkinto, hyvä johtamiskokemus ja julkishallinnon tuntemus. Kansanedustaja Lohi on koulutukseltaan oikeustieteen kandidaatti. Eduskunnassa Lohi on sosiaali- ja terveysvaliokunnan johdossa ja hän on myös Lapin sairaanhoitopiirin hallituksen puheenjohtaja.
Mikäli Lohi valitaan hyvinvointialuejohtajan virkaan, kansanedustajuus loppuisi, Lohi hakisi eroa eduskunnasta eikä olisi ehdolla enää ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Arkadianmäeltä poistuminen kuitenkaan tuskin harmittaisi, sillä tiedossa olisi muhkea palkankorotus. Arvioiden mukaan hyvinvointialuejohtajan palkkio tulee olemaan ministeritasoa eli yli 10 000 euroa kuukaudessa.
“Taisin niistä hillotolpista mainita”
Lohen pyrky hyvinvointialuejohtajan hillotolpalle voidaan nähdä asiantuntijataidon hyödyntämisenä uudessa hallintotehtävässä, mutta yhtä hyvin se voidaan myös nähdä ryntäyksenä kallispalkkaiselle hillotolpalle.
Jotakin taisin niistä hillotolpista etukäteen mainita.
— Riikka Purra (@ir_rkp) March 22, 2022
Lohi meni viime ek-vaaleissa läpi vain yhdeksän äänen marginaalilla ja puolueensa kannatus hiipuu. Uraliikkuna eläkeviran hakeminen on siis ymmärrettävä.
HV-alueiden virkojen jakamisesta tulee vielä viihdyttävä, mutta veronmaksajille kallis harjoitus.https://t.co/vTIOpyheb8
— Tere Sammallahti 🇫🇮💙🇺🇦 (@TereSammallahti) March 23, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyvinvointialuejohtaja hallintohimmeli hillotolppa Markus Lohi kansanedustaja Keskusta sote eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saarikko puolusteli taas aluevaltuustoille jaettavia hillotolpparahoja – Purra: ”Miksi keskustalle ei kelpaa menokohteiden laittaminen tärkeysjärjestykseen?”

Keskustavetoiselle Suomi-Venäjä-seuralle miljoonapotti opetus- ja kulttuuriministeriöltä – Venäjä-yhdistyksille valuu julkista rahaa monesta lähteestä

Valtiovarainministeri Saarikko toisti ylimielisen kehotuksensa: Hakekaa toimeentulotukea sähkölaskun maksamiseen

Nyt tuli vaalikauden härskein veto: Ensin valtiovarainministeri kehotti kansaa tinkimään elintasosta – heti sen jälkeen hallitus ilmoitti tuplaavansa kehitysavun ilmastorahat

Aluevaltuustojen rahankäyttö selvitettävä pikaisesti – “Aluevaltuutettujen kokouspalkkiot ovat poskettomia”

Aluevaltuutettujen kohtuuttomat palkkiot ovat osoitus välinpitämättömyydestä ja piittaamattomuudesta – ”Kun naamiot on riisuttu, paljastuvat poliitikkojen ahneet kasvot”

Haluatko sote-aluejohtajaksi? Vaivan palkkaa jopa 17 400 €/kk – edes pääministerille ja tasavallan presidentille ei makseta näin paljon

Sote vaikeuksissa jo alkumetreillä – rahat eivät riitä edes sovittuihin palkankorotuksiin

Kankaanniemi: Kuntaliitto jatkaa puoluekorruptiota perussuomalaisten vastustuksesta huolimatta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.