Artikkeli kuva

Helsingin piiriltä kansanedustajaehdokkaita

09.07.2014 |14:39

Perussuomalaisten Helsingin piiri valitsi tiistain kokouksessaan seitsemän ensimmäistä eduskuntavaaliehdokasta. Ehdokkaiksi valittiin kansanedustajat Tom Packalén ja Mika Raatikainen sekä Nuutti Hyttinen, Marko Ekqvist, Antti Valpas, Pia Monaco ja René Hursti. Piirin valinnat tehtiin yksimielisesti.

Poliisikansanedustaja Tom Packalén on perustuslakivaliokunnan ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen sekä Helsingin kaupunginvaltuuston jäsen.

Rikosylikonstaapeli Mika Raatikainen nousi heinäkuussa eduskuntaan eurovaaleissa valituksi tulleen Jussi Halla-ahon tilalle. Hän on kaupunginvaltuuston jäsen, pelastuslautakunnan puheenjohtaja ja Uudenmaan maakuntahallituksen jäsen.

Nuutti Hyttinen toimii Helsingin piirin puheenjohtajana, valtuustoryhmän ensimmäisenä varavaltuutettuna kaupunginvaltuustossa sekä tarkastuslautakunnan varsinaisena jäsenenä.

Pia Monaco toimii muun muassa Helsingin piirin 1. varapuheenjohtajana sekä jäsenenä keskusvaalilautakunnassa ja tasa-arvotoimikunnassa.

Marko Ekqvist toimii valtuustoryhmän sekä Länsi-Helsingin Perussuomalaisten sihteerinä ja piirihallituksen jäsenenä.

Antti Valpas toimii varavaltuutetun tehtävien lisäksi 2. sote-jaoston jäsenenä ja jäsenenä Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin HUS:n hallituksessa sekä sairaanhoidollisten tukipalveluiden johtokunnassa.

René Hursti toimii kaupunginvaltuutettuna sekä sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsenenä.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää