Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Helsingin PS-Nuoret: Ehdoton ei Guggenheimille – ”Elitististä haihattelua – näpit irti kaupunkilaisten kukkarolta!” –

03.11.2016 |09:49

Helsingin Perussuomalaiset Nuoret vastustaa jyrkästi Guggenheim-museon rakentamista Helsinkiin. Guggenheimin kannattajat ovat vaatineet museolleen tontin Helsingin näkyvimmältä paikalta sekä julkista rahoitusta. Yleisradion uutisen mukaan esitys Guggenheimista tuodaan oikopolkua suoraan Helsingin kaupunginhallitukseen jo ensi maanantaina.

– Näpit irti kaupunkilaisten kukkarolta! Veronmaksajien rahoille on parempaakin käyttöä kuin tukea yksityisiä museohankkeita. Museohankkeen järkevyydestä kertoo paljon se, että yksityistä rahoitusta ei meinata mitenkään saada kasaan. Ei ole mitään takeita siitä, että Guggenheim olisi kaupunkimme ja sen veronmaksajien kannalta ikinä taloudellisesti kannattava. Pitäkää museonne, jyrähtää Helsingin Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Toni Ahva.

Helsingillä ei ole varaa älyvapaisiin hankkeisiin

Perussuomalaiset esti jo hallituksen budjettiriihessä valtion rahoituksen Guggenheimille. Siitä huolimatta Guggenheim-museota yritetään nyt jälleen hivuttaa kaupungin päätöksentekoon. Helsingin Perussuomalaisille Nuorille tämä ei käy.

– Helsingillä ei ole rahaa lähteä tukemaan älyvapaita hankkeita, jotka eivät palvele millään tavalla tavallisen helsinkiläisen elämää. Guggenheimin rakentaminen kaupunkilaisten verovaroilla on edesvastuutonta ja osoittaa räikeää piittaamattomuutta helsinkiläisiä kohtaan. Mikäli Helsinki haluaa tukea kulttuurihankkeita, tulee sellaisten edistää suomalaista kulttuuria. Guggenheim on shampanjanhuuruista elitististä haihattelua ja kaukana oikeasta kulttuurista, naulaa Helsingin PS-Nuorten toiminnanjohtaja Oskar Viding.

Kuvassa: Tontti, johon Guggenheim kaavailee museotaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää