

LEHTIKUVA
Huhtasaari: Koronakriisi on paljastanut, että Suomi ei ole ollut tilanteen tasalla – ”Siksi jäimme sivuun myös EU:n suojavarusteiden yhteishankinnasta”
Europarlamentaarikko Laura Huhtasaari sanoi tänään tv:ssa, että jos Suomessa oltaisiin haluttu varmistaa se, että suojavarusteiden taso ja saatavuus toimii, siihen olisi löytynyt keinoja. – Mitä virkaa on huoltovarmuuskeskuksella, joka ei pysty varmistamaan Suomen huoltovarmuutta, Huhtasaari ihmetteli.
Euroopan parlamentin jäsenet Laura Huhtasaari ja Petri Sarvamaa (kok.) keskustelivat tänään Ylellä koronan vaikutuksesta EU:n toimintaan. Sarvamaan mukaan koronakriisi ei vaikuttaisi siihen, että halu siirtyä Afrikasta Eurooppaan jatkossa kasvaa.
– Mitä paremmin siellä (Afrikassa) asiat saadaan järjestymään, sitä vähemmän ihmisillä olisi tarvetta lähteä, Sarvamaa sanoi.
Afrikan auttaminen on loputon suo
Huhtasaari huomautti, että koronakriisin keskelläkin kehitysavun maksaminen jatkuu edelleen.
– Afrikan auttaminen on loputon suo. EU:han ei nyt leikkaa kehitysavusta, kuten ei Suomikaan vaikka tällä hetkellä meidän pitäisi mielestäni ensisijaisesti tukea Suomen kansalaisia ja suomalaisia yrityksiä. Jos sitten katsotaan kehitysavun konkreettisia tuloksia, niin eivät ne muuttohalut ole siitä vähentyneet, vaikka rahaa onkin laitettu kehitysapuun.
– Vaikka Euroopan rajat ovat tällä hetkellä aika lailla kiinni, Suomi on kuitenkin ottamassa Kreikan pakolaisleiriltä 175 ihmistä. Samaan aikaan Saksa ottaa 17 kertaa vähemmän, Huhtasaari sanoi.
Suojavarustesekoilu kertoo Suomen tilannekuvasta
EU kerää jäsenvaltioilleen suojavarusteita yhteisessä jättihankinnassa. Viime viikonloppuna kuitenkin uutisoitiin, ettei Suomi ehtinyt mukaan hankintakierrokselle, vaikka Brysselistä kerrottiin keskitetyistä hankinnoista jo helmikuussa.
Huhtasaari totesi, että tapaus vain kertoo siitä, millainen tilannekuva Suomessa on ollut.
– Kriisi on paljastanut, millä tasolla Suomen huoltovarmuus on ja kuinka hyvin olemme kartalla asioista. Nyt on selvästi tullut esille, että emme ole huolehtineet omasta huoltovarmuudestamme eikä ministeriössäkään oltu tilanteen tasalla. Siksi nyt jäimme sivuun hankinnoista.
Sarvamaa puolestaan halusi selvittää, kuka tai ketkä olisivat vastuussa siitä, että pääministeri Sanna Marinille on annettu väärä kuva asioista.
– Pääministeri puhui 27. helmikuuta eduskunnalle pelkkää palturia siitä, mikä on Suomen valmius suojavarusteiden osalta. Pääministerillä on ollut väärä tieto ja jostainhan se on tullut. Tämä pitää selvittää. Jostain pitää löytyä vastuu, ministeriöissä on vastuuhenkilöt asioille, Sarvamaa sanoi.
Huhtasaari sanoi, että jos Suomessa oltaisiin todella haluttu varmistaa se, että suojavarusteiden taso ja saatavuus toimii, siihen olisi löytynyt keinoja, jos niitä vain olisi haluttu käyttää.
– Mitä virkaa on huoltovarmuuskeskuksella, joka ei pysty varmistamaan Suomen huoltovarmuutta? Huhtasaari kysyi.
On varauduttava euron hajoamiseen
Huhtasaari on usein todennut, että EU:n integraatiota tulisi hallitusti alkaa purkaa. Koronakriisi on vahvistanut näkemystä.
– Juuri nyt on aika varautua euron hajoamiseen ja samalla koko EU:n hajoamiseen. Olemme koko ajan olleet tietoisia siitä, että mikä tahansa taantuma tai kriisi laukaisee samalla eurokriisin. Erityisesti Italiassa, minkä velkasuhde on 137 prosenttia jo nyt. Ranskassa se on noin 100 prosenttia. Kun isoissa maissa on tällaiset velkasuhteet, niin tiedämme, että eurokriisi on tulossa muun kriisin tai taantuman myötä, Huhtasaari sanoi.
Hän huomautti, että samaan aikaan Ranskassa ja Italiassa on maailman mittakaavassa huomattavan suuret kultavarannot.
– Tässä tilanteessa en ymmärrä ajattelua yhteisvastuusta. Millä tavalla suomalaisten pitäisi vastata italialaisten ja ranskalaisten pankeista. Olen ehdottomasti sitä mieltä, että euro on ollut epäonnistunut poliittinen projekti, se ei toimi ilman tukipaketteja. Maailmanhistoriassa mikään valuuttaunioni ei ole koskaan pysynyt loppuun asti ja selvinnyt ilman liittovaltiota, joten nyt on aika purkaa toimimaton unioni.
EU:n palattava vapaakauppa-alueeksi
Huhtasaari jatkoi, että euron pelastaminen tulisi hyvin kalliiksi.
– Tiedämme nämä velkasuhteet. Tiedämme myös, että EU-maiden taloudet ovat hyvin erilaisia. Italiassa esimerkiksi on paljon harmaata taloutta, jota on vaikea saada verotuksen piiriin, siellä ollaan enemmänkin erikoistuneita veronkiertoon. Silti italialaiset taloudet ovat suhteellisesti varakkaampia kuin suomalaiset taloudet.
Sarvamaa haastoi Huhtasaarta.
– Sinun näkemyksesi on aina se, että olisi parempi jos unionia ei olisi olemassa. Unionin purkaminenko olisi ratkaisu ongelmiin?
Huhtasaari vastasi, että EU:n tulisi palata itsenäisten valtioiden vapaakauppa-alueeksi, jonka sisällä valtiot voivat toki tehdä yhteistyötä.
– Kuten nyt on huomattu, vahvat kansallisvaltiot pystyvät parhaimmillaan toimimaan, kun ne tuntevat oman maansa ja oman kulttuurinsa. Luotatko sinä siihen, että Ranska ja Italia pitävät Suomen puolta ja toimivat oikeudenmukaisesti, kun olemme luovuttaneet niille päätösvaltaa? Huhtasaari kysyi kollegaltaan.
Sarvamaan vaimolle jättiavustukset
Suomen Kuvalehti uutisoi lauantaina, että Sarvamaan vaimon Sari Helinin someyritys Huono Äiti Oy on saanut 100 000 euron korona-avustuksen valtion rahoitusyhtiö Business Finlandilta. Tuki on herättänyt ihmetystä, koska muun muassa sosiaalisen median käyttö on kasvanut viime aikoina.
Huomiota herätti, ettei Ylen Aamu-tv:n juontaja kysynyt Sarvamaalta mitään tämän perheeseen kohdistuneesta jättiavustuksesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jättiavustukset Sari Helin perusuomalaiset vapaakauppa-alue suojavarusteet koronaepidemia Huoltovarmuuskeskus Petri Sarvamaa kansallisvaltiot jäsenmaat Afrikka Tukipaketit pakolaiset Laura Huhtasaari Euro Kokoomus kehitysapu Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset työministeri Haataiselle: Oletteko valmis eroamaan?

Miksi Suomen köyhät elättävät Irakin rikkaita, pohtii Pauli Vahtera – ”ei ole millään mittarilla kehitysapua tarvitseva maa”

Hallitus kasvattaa alaikäisinä Suomeen tulleiden tukia – Rantanen: ”Kriisinkin keskellä turvapaikanhakijoille esitetään lisää etuja”

Hallitus tuputti myyttitarinoita, todellisuus oli toista – suojavarusteiden skandaalihankinta ei ole yksittäinen virhe vaan jo pitkään jatkuneen virhesarjan käännepiste

Pulaa maskeista, visiireistä, suojatakeista, entä onko tehohoitopaikkoja ja henkilökuntaa riittävästi? Onko Suomi varautunut kunnolla koronavirukseen? Katso kokonaistilanne tästä jutusta

Infektiotutkijat varoittavat: Covid-19 jatkuu vielä vuosia – halaukset ja kättelyt ovat pannassa pitkään

Suomen haasteita koronakriisissä: eurojäsenyyden kestävyys ja ruokahuollon turvaaminen

Euroopassa yhteisvastuullisten koronatukien vaateet sen kuin kasvavat

Huhtasaari: EU hajoaa – Suomen valmistauduttava eurosta lähtemiseen
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








