Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Huhtasaari tukee Trumpin Lähi-idän rauhansuunnitelmaa

12.02.2020 |13:16

Euroopan parlamentin jäsen Laura Huhtasaari antoi Euroopan parlamentin tiistaina pidetyssä täysistuntokeskustelussa tukensa Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin esittelemälle Israelin ja Palestiinan väliselle rauhansuunnitelmalle.

Huhtasaari näkee rauhansuunnitelman realistisena ehdotuksena, joka takaa Israelin turvallisuuden ja avaa palestiinalaisille tien parempaan elämään.

”Viimeinen kestävän rauhan mahdollisuus”

Huhtasaari muistutti, että Yhdysvallat on sitoutunut investoimaan 50 miljardia dollaria Palestiinan alueelle, mikäli rauhansuunnitelma pannaan täytäntöön. Israel puolestaan pidättäytyy rakentamasta uusia siirtokuntia seuraavan neljän vuoden aikana.

– EU:n on tuettava Trumpin suunnitelmaa, sillä se voi olla viimeinen kestävän rauhan mahdollisuus, vaati Huhtasaari.

Euroopan parlamentissa kansallismielistä Identiteetti ja demokratia -ryhmää edustavan Huhtasaaren mielestä EU:n ei tule vastustaa Lähi-idän rauhansuunnitelmaa vain Trumpin vuoksi. Hän toivookin EU-eliitin voittavan ideologisen inhon tunteensa rauhan nimissä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
7.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
9.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää