

LEHTIKUVA
Immonen: Siirtolaistulva Eurooppaan on pysäytettävä – ”Välimeren yli tullut 50 % enemmän siirtolaisia kuin vuonna 2021”
Noin 90 000 ihmistä on ylittänyt Välimeren tänä vuonna pyrkiessään Eurooppaan, mikä on 50 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021. Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mukaan siirtolaistulva on saatava pysäytettyä tai muuten massaryntäys Eurooppaan tulee vain kiihtymään.
EU:n komissio julkaisi eilen viisisivuisen asiakirjan, jossa todetaan, että on tarpeellista neuvotella kansainvälisen merenkulkujärjestön (IMO) kanssa, jotta voidaan luoda erityiset ohjeet kansalaisjärjestöjen veneille, jotka pelastavat ihmisiä ja tuovat heidät Euroopan rannoille. Olli Immosen mukaan EU:n komission tosiasiallisena tarkoituksena näyttäisi olevan tätä kautta mahdollistaa siirtolaisten pääsy Eurooppaan.
– Sen sijaan, että EU pyrkisi tiukoilla toimilla estämään siirtolaisvyöryn Eurooppaan ja sen myötä myös Suomeen, se jatkaa valitsemallaan tiellä pyrkiäkseen mahdollistamaan siirtolaisten pääsyn mantereellemme. Nähdäkseni tämä manifestoituu EU:n komission uutena ehdotuksena, jonka ilmeisenä tarkoituksena on löysentää siirtolaisia pelastavia veneitä koskevia kansainvälisiä merisääntöjä.
Veneiden läsnäolo vain rohkaisee salakuljettajia
EU:n sisäasioista vastaava komissaari Ylva Johansson totesi eilen, että noin 90 000 ihmistä on ylittänyt Välimeren tänä vuonna, mikä on 50 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021. Kansainvälisen siirtolaisjärjestön ja YK:n pakolaisjärjestön (UNHCR) mukaan noin 15 prosenttia näistä 90 000:sta tuotiin Italiaan kansalaisjärjestöjen laivoilla.
– Komissaari korosti tarvetta neuvotteluihin IMO:n kanssa ja viittasi vastikään tapahtuneeseen Ranskan ja Italian väliseen kiistaan SOS Mediterraneen pelastusvene Ocean Vikingistä, joka joutui tässä kuussa päästämään ihmisiä maihin Ranskan Toulonissa sen jälkeen, kun Rooma kieltäytyi ottamasta laivaa maihin, Immonen avaa.
Erilaiset kansainväliset toimijat ovat painostaneet Italiaa ottamaan vastaan Välimeren yli tulevat siirtolaiset. Kyseiset tahot ovat vedonneet erityisesti kansainväliseen yleissopimukseen meripelastustoiminnasta (SAR).
– Italian uusi pääministeri Giorgia Meloni tulkitsee sopimusta kuitenkin siten, että niiden maiden, joiden lipun alla hyväntekeväisyysjärjestöjen alukset purjehtivat, on otettava siirtolaiset vastaan. Italian varapääministeri Matteo Salvini on myös sanonut, että humanitaaristen veneiden läsnäolo vain entisestään rohkaisee salakuljettajia rahtaamaan lisää maahantulijoita Eurooppaan, Immonen sanoo.
EU:n vallankaappausyritykset on torpattava
Italian sisäministeri Matteo Piantedosi ilmoitti lokakuun lopulla, että Italia asettaa kansalaisjärjestöjen veneille rajoituksia ja kieltoja päästä satamiin. Italian hallituksen mukaan kielto perustuu Yhdistyneiden Kansakuntien merioikeusyleissopimuksen (UNCLOS) artiklaan 19, jonka mukaan saapuvat alukset eivät saa ”haitata rannikkovaltion rauhaa, hyvää järjestystä tai turvallisuutta”.
– On aivan oikein, että kansainvälisiä sopimuksia tulkitaan kansallisvaltioiden kansallista turvallisuutta suojaavalla tavalla, Immonen toteaa.
– EU-eliitti on tehnyt viime aikoina selväksi, että se pyrkii enenevässä määrin puuttumaan Euroopan kansallisvaltioiden sisäisiin asioihin. Tämä kehitys on pysäytettävä. Suomella, Italialla ja muilla Euroopan mailla tulee jatkossakin olla suvereeni oikeus puolustaa kansallista turvallisuuttaan. EU:n vallankaappausyritykset täytyy yksiselitteisesti torpata, ja kansallisvaltioiden itsenäistä päätäntävaltaa on puolustettava määrätietoisesti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ocean Viking Matteo Piantedosi siirtolaismassat kansallinen turvallisuus Ylva Johansson Giorgia Meloni suvereniteetti siirtolaisvyöry kansallisvaltiot siirtolaistulva Matteo Salvini EU-komissio Välimeri Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pieni, mutta vaikutusvaltainen vähemmistö hyötyy yhteiskunnalle haitallisesta maahanmuutosta – kriittisesti suhtautuvan hiljaisen enemmistön on vaikeaa saada ääntään kuuluviin

Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Pako Afrikasta on alkanut – Italiaan saapui jopa tuhat laitonta maahantulijaa muutamassa tunnissa

Maapallon väkiluku jo 8 miljardia – paine kasvaa hyvinvoivassa maailmassa

Teuvo Hakkarainen vaatii rajoja kiinni: ”Humanitaarisen avun nimissä toimivien ihmiskauppiaiden alukset on takavarikoitava”

Kiista laittomasta maahanmuutosta kiihtyy EU:ssa – kriisikokous ei tuonut ratkaisua Välimeren siirtolaisongelmaan

EU aikoo vihdoin hillitä laitonta maahantuloa – rahaa ulkorajoille ja aitaa pystyyn siirtolaisvyöryn taas yltyessä

Italiaan kansallinen hätätila laittoman maahanmuuton patoamiseksi – Euroopan unionia kaivataan taas taakanjakoon

Puolassa kansanäänestys taakanjaosta: ”Haluatko tuhansia laittomia siirtolaisia Lähi-idästä ja Afrikasta?”
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















