

LEHTIKUVA
Immonen: Supon arvio Isis-lasten aiheuttamasta turvallisuusuhkasta otettava vakavasti
Suojelupoliisin tuoreen arvion mukaan myös Isis-taistelijoiden lapset voivat olla potentiaalinen turvallisuusuhka Suomelle.
Pääministeri Antti Rinne (sd.) totesi Iltalehdelle (24.6.), että päätös Isis-naisten ja -lasten asemasta tehdään mahdollisimman nopeasti. Sisäministeriön mukaan kaikki hallituksen pyytämät viranomaisselvitykset tilanteesta on tehty.
Supo ei varoita ilman aihetta
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti viime viikolla aiheesta kirjallisen kysymyksen hallituksen vastattavaksi. Viranomaisselvitysten valmistumisesta huolimatta vastausta kirjalliseen kysymykseen ei ole kuitenkaan vielä kuulunut.
Immosen mielestä hallituksen tulee luottaa Suojelupoliisin arvioon tilanteesta.
– Suojelupoliisi ei lähde ilman päteviä perusteita esittämään näin vahvoja linjauksia julkisuudessa. Hallituksen on perusteltua luottaa Supon arvioon.
Isis-naiset verkostoituvat Suomessa
Supon viestintäasiantuntija Minna Passin mukaan Isis-lapset ovat olleet konfliktialueella erittäin vaikeissa oloissa. Lapset ovat altistuneet alueella väkivallalle ja islamistiselle propagandalle.
– Ajan oloon myös heistä voi aiheutua turvallisuusuhkaa, jos integroiminen suomalaiseen yhteiskuntaan ei onnistu. On todennäköistä, että palatessaan lapset tarvitsisivat pitkäaikaista tukea ja apua, Passi totesi Helsingin Sanomien haastattelussa (25.6.).
Passin mukaan turvallisuusuhka liittyy erityisesti leiriltä palaaviin aikuisiin.
– Supo pitää todennäköisenä, että Suomeen saapuvat Isis-naiset verkostoituvat Suomessa jo toimivan jihadistisen verkoston kanssa, Immonen toteaa viitaten Supon lausuntoon.
Vastaanottoon ollaan valmistautumassa
Immosen mukaan viranomaislausunnoista voi rivien välistä lukea, että Suomi valmistautuu Isis-naisten ja -lasten vastaanottoon, vaikka hallitus ei ole vielä virallisesti kertonut päätöksestään.
Immonen viittaa Passin kommenttiin Helsingin Sanomissa.
– Joka tapauksessa jokainen palaaja, sekä lapset että aikuiset saatetaan viranomaistoiminnan piiriin. Erityisesti lasten kohdalla tehdään laaja-alaista yhteistyötä eri viranomaisten kesken, Passi totesi.
Immonen: Ei ketään takaisin
Immosen mukaan vierastaistelijoiden paluu perheineen Suomeen on pyrittävä kaikin keinoin estämään.
– Hallituksen on tehtävä nopeasti kaikkensa, jotta Suomi voi vastata vierastaistelijoiden ja heidän perheenjäsentensä aiheuttamaan uhkaan. Suomalaisia on suojeltava terrorismilta ja islamistiselta radikalismilta. Vierastaistelijoita perheineen ei saa päästää Suomeen, Immonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perususomalaiset uhka radikalismi Isis-naiset vierastaistelijat Isis-lapset Supo Suomi Turvallisuus Islam Terrorismi Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Isis-naisten hakuinnosta: ”Säkkiin pukeutunut, kurkunleikkausideologiaa kannattava uussuomalainen on parasta, mitä tosisuvaitsevainen voi kuvitella”

Immonen: Vierastaistelijoiden paluu perheineen Suomeen on estettävä

Niikko Isis-leireillä olevien suomalaisten noutamisesta: Pääministeri leikkii tulella – ”Tällaisia ihmisiä ei pidä aktiivisesti auttaa palaamaan Suomeen”

Purra: Suomella ei ole minkäänlaisia velvollisuuksia terroristiseen toimintaan ja hirmuhallinnon tukemiseen osallistuneita Isis-naisia kohtaan

Antikainen: Miksi Rinne haluaa auttaa rikollisia pakoilemaan oikeutta?

Niikko: Prioriteetit kuntoon hädänalaisten auttamisessa

PS-Nuoret: Ei islamistiperheitä Suomeen

Perussuomalaiset: ”Käytetäänkö veronmaksajien rahaa siihen, että verenhimoisen islamilaisen kultin kannattajat saadaan takaisin Suomeen?”

Antikainen esittää lasten sotatoimialueelle viemisen kriminalisointia
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.