

LEHTIKUVA
Iso-Britannia ottaa armeijan apuun pysäyttääkseen laittomasti maahan yrittävät – Englannin kanaalissa meno alkaa pian olla kuin Välimerellä
Laittomat maahanmuuttajat yrittävät Englantiin yhä kiihkeämmin kumiveneillä Ranskasta. Yrittäjiä on ollut viime viikkoina satoja. Ison-Britannian sisäministeriö onkin pyytänyt armeijaa apuun pysäyttämään vailla tarvittavia asiakirjoja olevien tulijoiden tulvan.
Välimereltä valitettavan tuttu tilanne rassaa valtioiden välejä nyt Englannin kanaalissa. Lämpimät päivät ja rauhallinen merenkäynti ovat saaneet sadat ihmiset yrittämään laittomasti Englantiin Ranskasta. Matkaan on lähdetty ylilastatuilla kumiveneillä ja mukana on ollut myös lapsia ja raskaana olevia naisia. Ison-Britannin sisäministeriö on pyytänyt armeijaa apuun saadakseen tilanteen hallintaan.
– Arvioimme tarvittavia toimenpiteitä … ja työskentelemme intensiivisesti sen selvittämiseksi, kuinka voimme tehokkaasti auttaa, Ison-Britannian puolustusministeriö pyörittelee lausunnossaan.
Osapuolet syyttelevät toisiaan
Britit syyttävät tilanteesta ranskalaisia, jotka heidän mukaansa eivät tee riittävästi estääkseen väkijoukkoja lähtemästä merelle. Daily Telegraghissa maahanmuuttoministeriön valtiosihteeri Chris Philp ennustaa 7 500 ihmisen yrittävän laittomasti Britanniaan jouluun mennessä.
Ranskan sisäministeriön mukaan lähtöjä kyllä estetään päivittäin ja useampia. Ranska on oman ilmoituksensa mukaan pysäyttänyt alkuvuonna jo viisi kertaa enemmän laittomien maahanmuuttajien veneitä kuin vuosi sitten.
Ranskan ja Ison-Britannian välejä hiertänee sekin, että mailla ei ole enää yhteistä nimittäjää eli unionia, jolle ylimääräisestä rajavalvonnasta seuraavat kulut voisi ohjata. Ranska vaatii briteiltä yli 30 miljoonan euron korvausta laittomien maahanmuuttajien valvonnan tehostamisesta Englannin kanaalissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- merivalvonta kanaalin ylittäminen kumivene laittomat maahanmuuttajat Englannin kanaali Euroopan unioni Iso-Britannia Englanti Ranska
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Europol: Seuraavaksi tulevat koronapakolaiset – ei taudin vaan talouden takia

Farage: Ranskan laivasto saattaa laittomien tulijoiden veneitä Britanniaan

Tutkimus: Välimeren meripelastustoimet lisäävät hukkumisia ja hyödyttävät ihmissalakuljettajia

Sadat laittomat siirtolaiset valtasivat Pariisin lentokentän terminaalin – ”Ranska ei kuulu ranskalaisille”

Tavio: Hallituksen linja on täysin vastuuton – ”Ihmiset hukkuvat Välimereen, koska heitä houkutellaan lähtemään Afrikasta kohti Eurooppaa”

Brittien ja EU:n tulevasta suhteesta neuvotellaan taas – osapuolet täysin eri linjoilla

Afganistanin kaaos näkyy jo Euroopassa: Tuhannet laittomat maahanmuuttajat pyrkivät kanaalin yli Englantiin

Euroopan rajoilla tapahtuu: Britit hyväksymässä kanaaliveneiden käännytykset, Kreikka haluaa EU-rahoitusta aidoilleen
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










