

LEHTIKUVA
Italia haluaa laittomat maahantulijat säilöön jopa 18 kuukaudeksi – vapaus koittaa vasta palautuksen tai oleskeluluvan myötä
Italian hallitus näyttää väsyneen odottamaan EU:n mahdollisia yhteistoimia laittoman maahanmuuton ja pakolaisvyöryn hillitsemiseksi. Siksi laittomasti maahan tulleet aiotaan ohjata pidätyskeskuksiin odottamaan jatkotoimia. Pääministeri Giorgia Melonin mukaan edessä on ”Italian ja Euroopan epookkinen taistelu laitonta maahanmuuttoa vastaan”.
Kamelin selkä katkesi viimeistään syyskuun alkupuolella, kun Italialle kuuluvalle Lampedusan saarelle rantautui muutaman päivän sisällä 10 000 laitonta maahanmuuttajaa sekä pakolaista.
Lampedusa sijaitsee 100 kilometriä Tunisian rannikolta ja saarella on 6 000 vakituista asukasta.
– Meidän on käytettävä kaikki tarvittava aika tehdäksemme vaadittavat selvitykset sekä saatava käyntiin sellaisten henkilöiden palautukset, joilla ei ole oikeutta kansainväliseen suojeluun, Meloni totesi Politicon mukaan.
Italialta viesti ihmissalakuljettajille
Italia aikoo nyt laittaa säilöön kaikki maahan laittomasti saapuvat henkilöt. Pidätyskeskuksessa voi joutua odottamaan telkien takana jopa 18 kuukautta, kunnes oleskelulupa tai karkotusmääräys on kädessä.
Maan hallitus haluaa lähettää uusilla toimillaan viestin sekä ihmissalakuljettajille, että laittomasti Italian kautta Eurooppaan yrittäville. On turhaa maksaa hengenvaarallisesta matkasta maltaita joutuakseen vain palautetuksi lähtöpaikkaansa. Jos selviää pidätyskeskukseen asti hengissä.
Kestämätön paine Euroopan rajoilla
Vallankaappaukset Afrikassa, luonnonmullistukset, Venäjän käymä viljasota, jihadismi sekä Tunisian talouskriisi ovat saanet aikaan Italiaan kohdistuvan kestämättömän maahanmuuttopaineen.
Vallitsevat olosuhteet voivat Melonin mielestä saada ”kymmenet miljoonat ihmiset etsimään parempaa elämää Euroopasta”. Selvää kuitenkin on, että ”Italia ja Eurooppa eivät kykene ottamaan vastaan tätä valtavaa ihmisjoukkoa”, Meloni sanoi viestipalvelu X:ssä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tunisian talouskriisi viljasota vallankaappaukset pidätyskeskus turvasäilö Italian oikeistohallitus Keskisen Välimeren reitti luonnonmullistukset Lampedusa ihmissalakuljettajat Giorgia Meloni laittomat maahanmuuttajat pakolaisvyöry pakolaisaalto jihadismi laittomat maahantulijat Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjä toteuttaa märkää unelmaansa Afrikassa – sota Nigerissä ajaisi miljoonia uusia pakolaisia kohti Eurooppaa

EU-parlamentin pääneuvottelija: Jäsenmaiden on pian pakko ottaa vastaan pakolaisia ja siirtolaisia

Ihmissalakuljettajien pohjaton ahneus tappaa tuhansia Välimerellä – viimeisimmässä haaksirikossa hukkui jopa 650 ihmistä

Bergbom: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka noudattaa yleispohjoismaista linjaa – ”Se ei ole rasismia, se ei sisällä muukalaisvihaa”

Turvapaikkaprosessi ei ole työperäisen maahanmuuton väylä – kielteisen päätöksen saaneet eivät voisi jatkossa enää hakea oleskelulupaa työn perusteella

AfD:n pelko tekee Saksan vanhoista puolueista maahanmuuttokriittisiä – jopa vihreät vaativat laittomasti maassa oleskelevien palauttamista

Maahanmuuttajat opettelevat ajamaan polkupyörällä – kurssin vetäjä uskoo taidon lisäävän työn saamista

Kylmää kyytiä – Belgia laittaa perheettömät turvapaikanhakijamiehet kadulle

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.