

LEHTIKUVA
Itävallan vapauspuolue haluaa “Euroopan linnoituksen” suojelemaan naisia ja lapsia
Vapauspuolue haluaa korostaa Itävallan itsemääräämisoikeutta myös koronarajoituksissa ja turvapaikkapolitiikassa. Tavoitteena on tehdä Euroopasta linnoitus, joka suojelee sen sisällä olevia. Taustalla on äskettäin Wienissä tapahtunut henkirikos, jossa somalimies tappoi kaksi naista.
Itävallan vapauspuolueen puheenjohtaja Herbert Kickl (kuvassa) julisti puolueen syyskokouksessa, että hänen tavoitteenaan on “Euroopan linnoitus”, kertoo itävaltalaislehti Die Presse. Vapauspuolue syytti hallitusta epäonnistumisesta sekä koronapandemian hallinnassa että maan rajojen valvonnassa.
Itsekin aiemmin sisäministerinä toiminut Herbert Kickl kritisoi voimakkaasti nykyisen sisäministeri Karl Nehammerin (ÖVP) äskettäistä ilmoitusta, että Itävalta valmistautuu ottamaan vastaan jopa 30 000 laittomasti maahan tulevaa siirtolaista tänä vuonna. Kicklin mielestä nykyinen sisäministeri toimii väärin suhtautuessaan laittomaan maahantuloon “kohtalonomaisena asiana, jota ei voi vastustaa”.
Vapauspuolue FPÖ korostaa itävaltalaisten ja Itävallan vapautta ja itsemääräämisoikeutta sekä koronarajoitusten että maahanmuuton suhteen. Herbert Kickl ei halua jättää turvapaikkapolitiikkaa EU:n päätettäväksi, koska se tarkoittaisi ylhäältä päin saneltua taakanjakoa eri jäsenmaihin vastoin kansalaisten tahtoa.
Somalimies tappoi veitsellä kaksi naista
Esimerkkinä turvapaikkapolitiikan epäonnistumisesta puheenjohtaja Kickl otti esille Wienissä maanantaina tapahtuneen henkirikoksen, jossa somalimies tappoi veitsellä kaksi naista. Myös naiset olivat somalialaisia. Toinen heistä oli miehen ex-vaimo.
Kyseinen somalimies tuli Itävaltaan turvapaikanhakijana vuonna 2014 ja sai turvapaikan pari vuotta myöhemmin. Sen jälkeen häntä on epäilty useista seksuaali- ja väkivaltarikoksista. Useimmissa tapauksissa tutkinta kuitenkin lopetettiin eikä juttu mennyt oikeuteen asti, joten mies ei myöskään menettänyt turvapaikkastatustaan. Elokuussa tapahtuneen raiskauksen tutkinta on vielä kesken.
Itävallassa on hyvin muistissa myös kesäkuussa Wienissä sattunut järkyttävä rikos, jossa 13-vuotias tyttö huumattiin, raiskattiin ja kuristettiin kuoliaaksi. Poliisi pidätti teosta epäiltynä kaksi afganistanilaista turvapaikanhakijaa, joista toisella oli jo aiempia tuomioita Itävallassa tehdyistä rikoksista.
Liberaalit eivät innostu
Nyt vapauspuolue haluaa “Euroopan linnoituksen” suojelemaan naisia ja lapsia vastaavanlaisilta tapauksilta. Puheenjohtaja Kickl käyttää aivan tarkoituksella erittäin provosoivaa termiä “Festung Europa”, joka vie jokaisen saksan puhujan ajatukset välittömästi toiseen maailmansotaan ja Hitleriin.
Liberaalien mielestä Eurooppa ei nimenomaan saisi olla “linnoitus”, joka sulkee turvaa tarvitsevat ihmiset ulkopuolelleen. Mutta Kickl haluaa kääntää asetelman päinvastaiseksi: hänen mielestään linnoitus on positiivinen asia, joka suojelee sen sisäpuolella olevia.
– Juuri sitä minä haluan: suojella Itävallan kansaa, Kickl sanoi.
“Turvaa turvapaikanhakijoilta”
Toinen vapauspuolueen johtohahmo Manfred Haimbuchner oli keskiviikkona päättyneessä syyskokouksessa samoilla linjoilla puheenjohtajan kanssa. Hän kutsui maan turvallisuudesta vastaavaa sisäministeriä “turvattomuusministeriksi”.
– Itävallan naiset ja lapset tarvitsevat nyt turvaa turvapaikanhakijoilta, Haimbuchner sanoi.
– Kun me puhumme vapaudesta, siihen sisältyy myös vapaus elää ilman pelkoa.
Salzburgerin yliopiston kansainvälisen oikeuden professori Michael Geistlinger asettui tukemaan vapauspuolueen linjaa. Hän kehotti käyttämään hyväksi kansallista liikkumavaraa ja vaatimaan muutoksia Geneven pakolaissopimukseen.
– Mikään kansainvälinen sopimus ei ole “pyhä lehmä”, ei edes Geneven pakolaissopimus, professori Geistlinger totesi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Michael Geistlinger Manfred Haimbuchner ÖVP FPÖ Karl Nehammer laiton siirtolaisuus Herbert Kickl Geneven pakolaissopimus Wien Vapauspuolue Rajavalvonta Itävalta Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itävaltakin Purran linjalle: ”Ei enää ainuttakaan pakolaista Afganistanista”

Komissio kehuu nyt rajamuureja rakentavia reunavaltioitaan – Unkari sai aikanaan samasta toiminnasta roimat torut

Purra: Miksi vihreät saa hillua hallituksessa ja yksin päättää maamme kannalta vakavista ja perustavanlaatuisista asioista? – ”Romuttaa maahanmuuttopolitiikan uskottavuuden”

Wienin poliisin surmaama terroristi tiedettiin radikalisoituneeksi – vapautui silti vankilasta nuoren ikänsä vuoksi

Immonen vaatii hallitukselta toimia ulkomaalaisten seksuaalirikollisuuden torjumiseksi – “Kaikkein tehokkain keino seksuaalirikosten torjuntaan on kolmansista maista tulevan maahanmuuton merkittävä rajoittaminen”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.