

Vasemmalla Päivi Räsänen, oikealla valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Ja niin kristillisen vakaumuksen ilmaisu muuttuu kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan – PS-kansanedustajat tukevat mielipidevainon kohteeksi joutunutta Päivi Räsästä
Mediatiedot kertovat kansanedustaja ex-sisäministeri Päivi Räsäsen saaneen syytteen kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Uutinen on otettu tyrmistyksellä vastaan. Perussuomalaiset kansanedustajat moittivat valtakunnansyyttäjän päätöstä ja osoittavat tukeaan ilmaisuvapauden puolesta.
Kansanedustaja Riikka Purra (ps.): Päivi Räsänen -tapauksesta tulee käänteentekevä. Avaa ihmisten silmiä, kun syytettyjen penkillä ei olekaan ”joku huonokäytöksinen persu”, vaan vanhempi kokenut naispoliitikko, jonka ainoaksi ”rikkeeksi” voidaan laskea se, että hän on uskova kristitty.
Päivi #Räsänen-tapauksesta tulee käänteentekevä.
Avaa ihmisten silmiä, kun syytettyjen penkillä ei olekaan "joku huonokäytöksinen persu", vaan vanhempi kokenut naispoliitikko, jonka ainoaksi "rikkeeksi" voidaan laskea se, että hän on uskova kristitty.#sananvapaus
— Riikka Purra (@ir_rkp) April 29, 2021
Kansanedustaja Mari Rantanen (ps.): ”Tuen Päivi Räsästä. Vaikka ei olisi asioista samaa mieltä, on kaikilla oikeus ilmaista mielipiteensä kaikista asioista.”
Tuen @PaiviRasanen. Vaikka ei olisi asioista samaa mieltä, on kaikilla oikeus ilmaista mielipiteensä kaikista asioista. #jesuispäivi #tuenpäiviä #sananvapaus #ajattelunvapaus https://t.co/Ycs8x3KuNa
— Mari Rantanen (@MariPSRantanen) April 29, 2021
Kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.): ”Suomen alkaa olla aika turha hurskastella muille maille opposition kohtelusta ja sananvapauden loukkauksista.”
Suomen alkaa olla aika turha hurskastella muille maille opposition kohtelusta ja sananvapauden loukkauksista. https://t.co/rLOTWY7z76
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) April 29, 2021
Eduskuntaryhmän johtaja Ville Tavio (ps.): ”Tuen Päivi Räsänen sinua tässä ajojahdissa sataprosenttisesti. ”
Tuen @PaiviRasanen sinua tässä ajojahdissa 💯%
— Ville Tavio (@VilleTavio) April 29, 2021
Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.): ”Minä ainakin haluan keskustella homoudesta ihmisten kanssa, jotka ajattelevat sen olevan syntiä, jotta heidän silmänsä voisivat avautua. Mutta keskustelu edellyttää, että se saavat esittää näkemyksensä. Nyt Räsänen joutuu oikeuteen homonäkemyksistään. Tulen puolustamaan häntä.”
Minä ainakin haluan keskustella homoudesta ihmisten kanssa, jotka ajattelevat sen olevan syntiä, jotta heidän silmänsä voisivat avautua.
Mutta keskustelu edellyttää, että se saavat esittää näkemyksensä.
Nyt Räsänen joutuu oikeuteen homonäkemyksistään.
Tulen puolustamaan häntä.
— Sebastian Tynkkynen (@SebastianTyne) April 29, 2021
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lakivaliokunnan perussuomalaisilta ja kristillisdemokraateilta täystyrmäys mietintöön: Hallitus pyrkii tuomaan maalittamisen rikoslakiin takaoven kautta

Tapaus Päivi Räsänen: Rikkoiko Suomi EU-lainsäädäntöä?

Meri: Miten on mahdollista esittää somekirjoituksia, joissa yllytetään tappamaan, eikä asiassa löydetä rikosta?

Vihapuheesta syytetyt Päivi Räsänen ja Juhana Pohjola saavat tukea Atlantin takaa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.















