Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Jaana Strandman: Liikkumattomuudella on suora yhteys henkiseen ja fyysiseen jaksamiseen – ”Toimintatapojen muutos on välttämätöntä pikaisesti”

30.12.2024 |16:19

Suomen kansa liikkuu liian vähän. Tämä merkittävä yhteiskunnallinen ongelma tulee ottaa valtiovallan ja hyvinvointialueiden tasolla vakavasti ja vastuullisesti sekä tavoitteellisesti, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman.

UKK-instituutin laskelmien ja liikuntaraportin tulosten mukaan liikkumattomuus aiheuttaa vuosittain yli kolmen miljardin euron kustannukset.

– Liikkumattomuudella on suora yhteys henkiseen ja fyysiseen jaksamiseen, erilaisiin kansansairauksiimme ja sitä kautta mm. työuran pituuteen. Haaste vaatii suoraviivaista, samanaikaista ja poikkihallinnollista yhteistyötä, jota nykyhallitus on lähtenyt toteuttamaan Suomi Liikkeelle -ohjelmalla. Toimintatapojen muutos on välttämätöntä pikaisesti, Jaana Strandman painottaa.

Jokaiselle löytyy liikuntamuoto

Liikuntasuositus 2,5h/viikko tulee Strandmanin mukaan konkretisoida jokaiselle ikäryhmälle ja kannustaa liikkumiseen toimintakyvyn ylläpitämiseksi.

– On erittäin tärkeää, että jokaiselle löytyy liikunnan muoto, jolla peruskuntoa voidaan kehittää, aivoja harjaannuttaa, toimintakykyä ja sosiaalisia kontakteja pitää yllä.

– Lapsille ja nuorille liikunnan lisääminen koulupäiviin on vaikuttavinta. Työväestön päiväohjelmaan tulee kuulua vähintään puoli tuntia liikuntaa ja tätä voidaan toteuttaa työpäivän aikana, Strandman toteaa.

Ikäihmiset mukaan liikkumaan

Strandman kirjoittaa, että hyötyliikunnan lisääminen arkeen onnistuu jo ihan pienillä päätöksillä tehdä asiat toisin. Omatoimisen liikunnan lisäämisen näkökulmasta tulisikin ensisijaisesti kiinnittää huomioita arkiympäristön liikuntaolosuhteisiin.

– Jokaisen ikäihmisen tulee löytää itselleen mielekäs liikuntamuoto, jota  päivittäin tai viikoittain harrastaa. Tällaisia halpoja matalankynnyksen erinomaisia liikuntamuotoja ovat kävely, tanssi ja uinti. Elintapaohjaus ennaltaehkäisevänä toimintana on tärkeää. Seurojen, yhdistyksien ja järjestöjen rooli on jälleen arvokas ja merkittävä.

– Liikuntapaikkarakentaminen Suomessa on ollut varsin vilkasta, joten paikkoja liikkumiseen löytyy. Säästöjen hakemista esimerkiksi uimahallien aukioloja supistamalla tai altaan veden lämpötilan laskemisella ei tule toteuttaa, Strandman toteaa.

”Pidetään elintavoistamme huolta”

Strandmanin mielestä lääkäreiden tulee voida myöntää lääkereseptien sijaan ”liikunnan ja kulttuurin reseptejä”.

– Meidän jokaisen liikkumisella on mahdollista säästää yhteisiä eurojamme. Mennään metsäretkille, tanssitaan yhdessä, löydetään uusia ystäviä, kävellään kuntoillen kaiken ikää. Otetaan liike elämäntavaksi yhdessä unen ja ravinnon kokonaisuuden kanssa. Pidetään elintavoistamme huolta ja pysytään liikkeessä niin henkisesti kuin fyysisestikin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää