

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson haluaa nähdä mustaa valkoisella yhteistyöstä kokoomuksen ja kristittyjen kanssa – Ruotsin seuraavaa hallitusta rakennetaan jo
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on saanut tarpeekseen pehmopuheista. Porvariallianssin yhteistyön suuntaviivat on syytä pistää paperille ja nimet alle, kertoo Aftonbladet. Vaalitulos sitten ratkaisee, kenen johdolla sopimuksesta tehdään totta.
Jimmie Åkesson sai ajatuksen poliittisen yhteistyön dokumentoinnista ollessaan vierailulla Svalövin kunnassa. Ruotsidemokraatit ovat olleet siellä vallan kahvassa vuodesta 2019. Kunnanhallituksen puheenjohtaja Teddy Nilsson laati linjaukset keskeisistä toimista ja vaati kokoomuksen, kristittyjen ja liberaalien edustajilta puumerkit sopimuksen alle.
– Jo vain, laitoimme asiat yhdelle arkille. Sopimusta ei ole julkaistu eikä julkaista, se on meidän keskinäinen sinettimme, Nilsson sanoo SVT:n verkkopalvelussa.
Kohti vaalienjälkeistä aikaa
Svalövin mallista on tulossa erityisen ajankohtainen valtiopäivävaalien jälkeen, viimeistään parin vuoden kuluttua. Kumppaneita haetaan kiivaasti, ainakin opposition piirissä. Åkesson on nyt sanoissaan erityisen varovainen.
– Kokoomus ja kristillisdemokraatit ovat ilmoittaneet, että vaikka emme yhdessä muodostaisikaan hallitusta, he haluaisivat nähdä meidät mukana budjettineuvotteluissa ja siten hallituksen tukena valtiopäivillä. Onnistumiset kunnallistasolla ovat siksi tärkeitä.
– Ainakin perusasiat pitää pistää ylös tarkasti ja niistä pitää löytyä mustaa valkoisella.
Vaalitulos ratkaisee
Åkesson kertoo SVT:n Agenda-ohjelmassa laajemminkin ajatuksistaan vaalin jälkeisestä poliittisesta ajasta. Kokoomuksen puoluejohtaja Ulf Kristersson on yksi mahdollinen pääministeri ja silloin ruotsidemokraateille olisi tarjolla vain budjettiyhteistyötä ja apupuolueen asema.
– Emme ole koskaan niin lähellä vallan kammareita kuin nyt. Se mitä voimme oikeasti vaatia ja saada, perustuu ainoastaan vaalitulokseen. Kun puhutaan yhteistyöstä, vaikutusvallan on oltava suhteessa puolueen vaaleissa mitattuun suosioon ja kokoon.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- apupuolue kassakaappisopimus hallituksen muodostaminen budjettiyhteistyö Teddy Nilsson Svalöv oikeistoallianssi poliiittinen sopimus Ruotsin vaalit 2022 vaalitulos Ulf Kristersson Kristillisdemokraatit Liberaalit oppositio Jimmie Åkesson Ruotsidemokraatit Valtiopäivät pääministeri Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson syyttää maan hallitusta kansanmurhasta – vaatii vastuullisten eroa

Jimmie Åkesson haluaa pakolaispolitiikan painopisteeksi palautukset turvapaikkatyrkytyksen sijasta – tähtää oikeusministeriksi seuraavaan hallitukseen

Jimmie Åkesson Ruotsin budjettiesityksestä: ”Lässähtänyt pyttipannu – sekalainen keitos vasemmistoliberaalien mielitekoja”

Ruotsin ruotsidemokraattisin kunta Sölvesborg selätti talousvaikeudet ja saa pian rahaa säästöönkin

Ruotsidemokraatit panostaisivat kansalaisten ostovoimaan ja uusiin työpaikkoihin: ”Koronatonni jokaiselle ruotsalaiselle”

Jimmie Åkesson: ”Mieletöntä jaella miljardeja muiden maiden kansalaisille – hoidetaan omien asiat ensin”

Ruotsin nuorisotyöttömyys pahin 100 vuoteen

Ruotsidemokraatit ehdottavat leikkauksia turvapaikanhakijoiden terveydenhoitoon ja tulkkipalveluihin

Jimmie Åkesson: ”Lisää painetta heitä kohtaan, jotka eivät ole osa Ruotsia”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää