Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Junnila: Budjetti paljastaa – punakaulukset erkaantuneet duunareista

07.10.2020 |15:16

Perussuomalaisten valtiovarainvaliokunnan jäsen Vilhelm Junnila moitti pääministeripuolue sdptä työntekijöiden unohtamisesta talousarvion lähetekeskustelussa eduskunnassa.

– Entinen työväenpuolue sdp puolustaa budjettiesitystä asioilla, joilla ei ole työllisyyden kanssa mitään tekemistä, kuten oppivelvollisuuden laajentamisella. Suhtautuminen työhön on sekä puheen että budjetin perusteella ylimielinen ja työntekijöitä ylenkatsova, Vilhelm Junnila jyrähti.

Demarit hehkuttavat ilmastotoimia

Junnila viittasi sdp:n ryhmänjohtaja Antti Lindtmanin puheeseen, jossa hehkutettiin ilmastotoimia ja mainittiin Wärtsilä esimerkkinä.

– Wärtsilä käy parhaillaan toisia yt-neuvotteluja kilpailukyvyn ja kannattavuuden turvaamiseksi, jonka johdosta yhä useampi jää työttömäksi. Niitä ei Lindtman maininnut. Eikä muitakaan kymmenistä ja sadoista yt-neuvotteluista. Kauas ovat punakaulukset duunareista erkaantuneet, Junnila vastasi.

Duunarit ja työpaikat unohtuivat

Työllisyyden ja teollisuuden rooli on jäänyt talousarviossa minimaaliseksi.

– Budjetissa on vain muutama kohta, jotka tukevat työtä ja teollisuutta. Valtion vähät resurssit ohjaatte omille eturyhmillenne, joihin työntekijät eivät enää lukeudu ja joihin yritykset ole koskaan kuuluneetkaan.

– Miksi keskitytte teollisuuden valojen sammutukseen ja hykertelette tyytyväisenä, kun katkaisijaan saadaan ilmastonmuutoksen vastainen iskulause? Junnila tivasi ryhmänjohtajalta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
8.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
10.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää