

MATTI MATIKAINEN
”Keskustalta kompassi kateissa” – tuulivoiman tukemisesta tulossa 11,5 miljardin lisälasku veronmaksajille
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo lyttää keskustan energiapolitiikan vastuuttomana ja erittäin kalliina.
– Kepu on kadottanut talous-, työllisyys- ja energiapoliittisen kompassinsa lopullisesti. Kepun vaaliohjelman energiapoliittinen osio on tuhoisa sekä Suomen taloudelle että teollisuudelle, Slunga-Poutsalo kertoo tiedotteessaan.
Keskusta vaatii uusiutuvan energian osuuden nostamista nykyisestä 35 % tasosta aina 60 % saakka. Uusiutuvan energian lisäosuudesta arviolta kolmannes olisi tuulivoimaa.
– Tämä merkitsisi, että veronmaksajat tukisivat kannattamatonta tuulivoiman tuotantoa yli 11,5 miljardilla eurolla. Tästä lankeaisi veronmaksajille maksuun joka vuosi yli 950 miljoonan euron erä tulevan 12 vuoden ajan syöttötariffien nimellä. Valtaisa rahamäärä olisi kaikki pois yhteiskunnan tärkeimmistä tehtävistä. Tämä olisi sekä täysin vastuuton että järjetön tulonsiirto duunareiden pussista kannattamattomille tuulivoimayhtiöille, Slunga-Poutsalo kauhistelee.
Puoluesihteeri moittii myös keskustan aikeita lopettaa turvetuotanto.
– Kepu esittää Suomen turvetuotannon lopettamista viimeistään vuonna 2030 samanaikaisesti kivihiilen käytön lopettamisen kanssa. Perussuomalaiset eivät missään olosuhteissa hyväksy turvetuotannon lopettamista.
Perussuomalaiset poistaisivat turpeen verotuksen kokonaan. Tällä puolue työllistäisi maaseudun asukkaita ja parantaisi huoltovarmuutta.
– Emme tule hyväksymään yhtään uutta tuulivoiman syöttötariffisopimusta veronmaksajien kustannuksella tulevalla vaalikaudella. Tekisimme lopun muidenkin kannattamattomien energiamuotojen elättämisestä veronmaksajien piikkiin.
Sipilän lempilapselle tylyt henkselit
– Puheenjohtaja Juha Sipilä (kesk.) koki merkittävän arvovaltatappion, kun hänen kuukausia markkinoimansa miljardien euron kasvurahasto on tylysti poistettu koko vaaliohjelmasta, Slunga-Poutsalo huomauttaa.
– Sekä suomalaisia että yritystoimintaa terrorisoivien säännösten purkutalkoot on samaten sivutettu pelkällä sulkumerkinnällä. Sitä vastoin Perussuomalaiset vaativat Kepun lellimän lempilapsen ns. ”paskalain” kumoamista ja täysiä korvauksia harhautetuille kansalaisille laitteiden toimittaneilta yrityksiltä.
Puoluesihteeri toteaa, että Kepun vaaliohjelmassa esittämät 200 000 työpaikkaa on sinänsä hyvä tavoite, mutta suomalaisilla ei ole varaa toteuttaa niitä Kepun mallin tukityöllistämisellä.
– Suomen talous-, työttömyys- ja velkaongelma ratkaistaan vain vientiteollisuutemme toimintaedellytyksiä kohentamalla ja kilpailukykymme parantamisella. Perussuomalaiset ovat esittäneet teollisuuden kustannuskilpailukyvyn kohentamista lähes miljardilla eurolla vuosittain pudottamalla vihermaksut ja -verot EU:n minitasolle. Vain teollisuusviennin euroilla on mahdollista rahoittaa hyvinvointimme.
Perussuomalaiset eivät Slunga-Poutsalon mukaan lähde valtioneuvoston kirkkaisiin saleihin kepun vaaliohjelmaan perustuville sokkotreffeille.
– Perussuomalaisten linja on yksiselitteinen. On tehtävä todellinen budjetin rakenneuudistus, niukat euromme on ohjattava suomalaisten hyvinvoinnin turvaamiseksi maailman parantamisen sijaan, vaati puoluesihteeri Slunga-Poutsalo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas rapsaistiin miljardi euroa suomalaisilta, Sipilän joukot istuivat vaiti – pelkäsikö keskusta pilkkaa?

Puoluesihteerin viisi tiukkaa kysymystä

Sipilä keräsi paskalain turvin kymmeniä miljoonia – Oinonen: ”Korvaa aiheuttamasi vahingot”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











