

LEHTIKUVA
Klaani maksoi verirahat – rauha palasi Lundiin
Lundin kaupungissa valtaa pitävät klaanit tiedottavat, että kaupungissa vallitsee jälleen rauha. Verirahat on maksettu ja rauha on solmittu klaanien välille, joten tavalliset ruotsalaiset voivat jälleen jatkaa elämäänsä rauhallisin mielin.
Suomen Uutiset kertoi Lundin yliopistokaupungissa Ruotsissa viime viikolla tapahtuneesta yhteenotosta, jossa kymmenet jengirikolliset hakkasivat toisiaan nyrkein ja pesäpallomailoin poliisin yrittäessä epätoivoisesti saada jengit erilleen. Jengiläisten aseistuksena oli myös veitsiä ja ampuma-aseita.
Kyse oli kahden maahanmuuttajataustaisen sukuklaanin välisistä tappeluista, joita käytiin eri puolilla kaupunkia. Useita henkilöitä vietiin joukkotappelujen seurauksena sairaalaan, ja tappelut jatkuivat vielä sairaalan ulkopuolellakin.
Viranomaiset pelkäsivät koston kierrettä
Viranomaiset olivat tietenkin hyvin huolestuneita tällaisesta laajamittaisesta väkivallasta muuten niin rauhallisessa yliopistokaupungissa. Maahanmuuttajaklaanien välisen koston kierteen pelättiin jatkuvan.
Mutta nyt kaikki on jälleen hyvin ja Lundissa vallitsee rauha. Klaanit tiedottavat päässeensä sopuun ja pahoittelevat joukkotappelujen ulkopuolisille aiheuttamaa häiriötä.
Kaksi miljoonaa kruunua verirahoina
Ensimmäisenä asiasta kertoi vapaa toimittaja Joakim Lamotte. Hänen haastattelemansa lähteen mukaan Gültekin klaani on sitoutunut maksamaan verirahana kaksi miljoonaa kruunua El-Zeinin klaanille, jotta klaanien välille saadaan rauha. Rahat maksetaan El-Zeinin klaanin päämiehelle.
Lamotte soitti asiasta Gültekin klaanin edustajalle, joka vahvisti, että rauha on solmittu. Hän ei kuitenkaan halunnut ottaa kantaa siihen, onko hänen klaaninsa joutunut maksamaan El-Zeinin klaanille verirahoja ja kuinka paljon.
– Se ei kuulu muille. Se on meidän välisemme asia, kommentoi Gültekin klaanin edustaja.
– Asiat on sovittu, eikä minun tarvitse kertoa miksi ja miten ne on sovittu. Se on meidän välillämme.
Ovatko viranomaiset menettäneet kontrollin?
Tutkiva toimittaja Joakim Lamotte kertoo soittaneensa myös Lundin poliisille kysyäkseen, onko poliisi tietoinen siitä, että rauha on solmittu. Lamotte kysyi poliisin näkemystä siihen, että tällaiset yhteenotot ratkaistaan verirahalla ilman että poliisia sekoitetaan asiaan. Onko tämä mahdollisesti osoitus siitä, että viranomaiset ovat menettäneet kontrollin Lundissa.
Lundin poliisin edustaja ei kuitenkaan halunnut kommentoida asiaa. Valtalehti Expressen vahvistaa, että rauha klaanien välillä on todellakin solmittu, joten poliisikin voi olla hetken rauhallisin mielin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- verirahat El-Zeinin klaani Gültekin klaani Joakim Lamotte Lund Maahanmuuttajajengit Klaanit Jengirikollisuus Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Suomalaisten turvallisuus jää maailmanparantamisen jalkoihin – tällä kertaa poliisien määrä leikkurissa

Purra: Poliisi myöntää, että Suomi on nuorten jengirikollisuudessa Tanskan ja Ruotsin tiellä – ”Ongelmasta puhuttava rohkeasti muulloinkin kuin budjettiriihen alla”

Ruotsiin saapuneet Isis-naiset ovat terroristijärjestön kovaa ydintä – epäily kansanmurhasta

Klaanit ottivat yhteen valtavassa joukkotappelussa – Lundin yliopistokaupunki kauhun vallassa
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.
Uusimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









