

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kohuimaami herättelee uskovaisia: Homous on syntiä, popmusiikki saatanasta ja lapsilta kaivataan nöyryyttä
Malmön kaupungissa kantaruotsalaiset ovat jo vähemmistönä ja uudet kulttuurit haastavat menneen maailman. Ahkerasti saarnaava ja Ruotsin ehkä tunnetuin imaami on hänkin Malmöstä. Uskonmiehen ulosanti saattaa antaa vinkkiä siitä, mitä kansankodissa tuleman pitää.
Salahuddin Barakat on Ruotsin tunnetuimpia imaameja. Monestakin syystä. Hän on muun muassa saanut Malmön kaupungin ihmisoikeuspalkinnon antisemitismin vastaisesta työstään yhdessä rabbi Moshe-David HaCohenin kanssa.
Mutta nuo ajat ovat ohi ja Barakatin naamio putosi samana päivänä, kun terroristijärjestö Hamas hyökkäsi Israeliin viime lokakuun lopulla. Barakatin johtama Islamakademin lausui somessa muun muassa seuraavaa:
– Islamin pyhyyttä on häpäisty lukemattomia kertoja. Muslimeina seisomme sorrettujen veljiemme ja sisartemme rinnalla heidän oikeudenmukaisessa taistelussaan vääryyttä vastaan vapauden, oikeudenmukaisuuden sekä rauhan puolesta.
”Kaikki muslimit ovat homofobisia”
Seuraavaksi imaami kohautti ilmoittamalla, tukevansa bosnialaislähtöisen jalkapallonpelaajan kielteistä näkemystä Pride-tapahtumasta.
– Jos se on homofobiaa, että tunnustaa HBTQ-toimien olevan syntiä, niin periaatteessa kaikki muslimit ovat homofobisia, julisti imaami Facebookissa.
– Yhtä vähän kuin muut haluavat väkisin omaksua islamin arvoja, niin eivät muslimitkaan halua tulla pakotetuksi kantamaan pride-lippuja tai -arvoja, hän jatkoi.
Lastensuojeluilmoitukset ovat ”terroria”
Göteborgs Postenin pääkirjoitussivulla Naomi Abramowicz tarkastelee myös Barakatin kommentteja, jotka koskevat Malmon kaupungin selvitystä kunniapainostuksesta kaupungin esikouluissa.
Barakat kokee lastensuojeluilmoitukset “terroriksi”, sillä lasten on oltava säädyllisiä ja on luonnollista, että he osoittavat “vaatimattomuutta”.
Imaami on puuttunut ahkerassa kommentoinnissaan myös populaarimusiikkiin. Popmusiikki on imaamin tulkinnan mukaan kiellettyä ja sitä paitsi se voi “avata oven saatanalle”, toteaa Barakat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunniapainostus HBTQ Naomi Abramowicz Islamakademin Moshe-David HaCohen terroristijärjestö Hamas populaarimusiikki lastensuojeluilmoitus Salahuddin Barakat homofobia Pride kunniaväkivalta imaami Malmö muslimi Uskonto Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Islamistiyhteyksistä epäilty kansanedustaja joutui eroamaan Ruotsin sosialidemokraateista – vielä syksyllä puolueen puheenjohtaja puolusteli häntä

Moskovassa terrori-iskun tehnyttä ryhmää pelätään myös Saksassa – islamistien iskuihin varaudutaan kesällä pidettävissä jalkapallon EM-kisoissa

Helsinkiläismoskeijan johtaja uskoo muslimiväestön räjähdysmäiseen kasvuun ja kantaväestön romahdukseen Suomessa: ”Täällä vaan mies miehen kanssa, nainen naisen kanssa”

IS: Vaimonsa pahoinpidellyt helsinkiläisimaami levittänyt valeuutisia muslimilasten kaappauksista

Hamasin alainen Gazan terveysministeriö myöntää kuolinlukujensa perustuvan epätäydellisiin tietoihin – kuolleiden miesten lukumäärä lähes olematon

Israelin keskustiedustelupalvelu varautuu väkivaltaisuuksiin Eurovision laulukilpailun yhteydessä – palestiinalaisten ohella Iran saattaa yrittää iskeä Malmössä

Koraani on Saksan muslimikoululaisille tärkeämpi kuin Saksan laki – joka kolmas hyväksyy väkivallan jos Allahia pilkataan

Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille

Mielipide: Rasismikeskustelussa unohdettu ääriliikkeiden pääkohde
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















