

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kohuimaami herättelee uskovaisia: Homous on syntiä, popmusiikki saatanasta ja lapsilta kaivataan nöyryyttä
Malmön kaupungissa kantaruotsalaiset ovat jo vähemmistönä ja uudet kulttuurit haastavat menneen maailman. Ahkerasti saarnaava ja Ruotsin ehkä tunnetuin imaami on hänkin Malmöstä. Uskonmiehen ulosanti saattaa antaa vinkkiä siitä, mitä kansankodissa tuleman pitää.
Salahuddin Barakat on Ruotsin tunnetuimpia imaameja. Monestakin syystä. Hän on muun muassa saanut Malmön kaupungin ihmisoikeuspalkinnon antisemitismin vastaisesta työstään yhdessä rabbi Moshe-David HaCohenin kanssa.
Mutta nuo ajat ovat ohi ja Barakatin naamio putosi samana päivänä, kun terroristijärjestö Hamas hyökkäsi Israeliin viime lokakuun lopulla. Barakatin johtama Islamakademin lausui somessa muun muassa seuraavaa:
– Islamin pyhyyttä on häpäisty lukemattomia kertoja. Muslimeina seisomme sorrettujen veljiemme ja sisartemme rinnalla heidän oikeudenmukaisessa taistelussaan vääryyttä vastaan vapauden, oikeudenmukaisuuden sekä rauhan puolesta.
”Kaikki muslimit ovat homofobisia”
Seuraavaksi imaami kohautti ilmoittamalla, tukevansa bosnialaislähtöisen jalkapallonpelaajan kielteistä näkemystä Pride-tapahtumasta.
– Jos se on homofobiaa, että tunnustaa HBTQ-toimien olevan syntiä, niin periaatteessa kaikki muslimit ovat homofobisia, julisti imaami Facebookissa.
– Yhtä vähän kuin muut haluavat väkisin omaksua islamin arvoja, niin eivät muslimitkaan halua tulla pakotetuksi kantamaan pride-lippuja tai -arvoja, hän jatkoi.
Lastensuojeluilmoitukset ovat ”terroria”
Göteborgs Postenin pääkirjoitussivulla Naomi Abramowicz tarkastelee myös Barakatin kommentteja, jotka koskevat Malmon kaupungin selvitystä kunniapainostuksesta kaupungin esikouluissa.
Barakat kokee lastensuojeluilmoitukset “terroriksi”, sillä lasten on oltava säädyllisiä ja on luonnollista, että he osoittavat “vaatimattomuutta”.
Imaami on puuttunut ahkerassa kommentoinnissaan myös populaarimusiikkiin. Popmusiikki on imaamin tulkinnan mukaan kiellettyä ja sitä paitsi se voi “avata oven saatanalle”, toteaa Barakat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kunniapainostus HBTQ Naomi Abramowicz Islamakademin Moshe-David HaCohen terroristijärjestö Hamas populaarimusiikki lastensuojeluilmoitus Salahuddin Barakat homofobia Pride kunniaväkivalta imaami Malmö muslimi Uskonto Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Islamistiyhteyksistä epäilty kansanedustaja joutui eroamaan Ruotsin sosialidemokraateista – vielä syksyllä puolueen puheenjohtaja puolusteli häntä

Moskovassa terrori-iskun tehnyttä ryhmää pelätään myös Saksassa – islamistien iskuihin varaudutaan kesällä pidettävissä jalkapallon EM-kisoissa

Helsinkiläismoskeijan johtaja uskoo muslimiväestön räjähdysmäiseen kasvuun ja kantaväestön romahdukseen Suomessa: ”Täällä vaan mies miehen kanssa, nainen naisen kanssa”

IS: Vaimonsa pahoinpidellyt helsinkiläisimaami levittänyt valeuutisia muslimilasten kaappauksista

Hamasin alainen Gazan terveysministeriö myöntää kuolinlukujensa perustuvan epätäydellisiin tietoihin – kuolleiden miesten lukumäärä lähes olematon

Israelin keskustiedustelupalvelu varautuu väkivaltaisuuksiin Eurovision laulukilpailun yhteydessä – palestiinalaisten ohella Iran saattaa yrittää iskeä Malmössä

Koraani on Saksan muslimikoululaisille tärkeämpi kuin Saksan laki – joka kolmas hyväksyy väkivallan jos Allahia pilkataan

Iranin ajatollah Khamenei lähetti taisteluterveisiä Yhdysvaltain yliopistomielenosoittajille

Mielipide: Rasismikeskustelussa unohdettu ääriliikkeiden pääkohde
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää