

LEHTIKUVA
Komissio esittää lisäaikaa turvapaikan hakumenettelyyn – Puola haluaa päinvastoin estää kaikki hakemukset Valko-Venäjän rajalla
Euroopan komissio on tehnyt ehdotuksen rajakäytännön poikkeuksille Valko-Venäjän rajalla. Esitys ei miellytä ketään.
Komissio esittää lisäaikaa turvapaikan hakumenettelyyn. Rekisteröinti on tähän asti pitänyt tehdä kymmenen vuorokauden kuluessa – ja nyt aikaa olisi neljä viikkoa. Puola, Latvia ja Liettua saavat pitää hakijat käsittelykeskuksissa rajan tuntumassa 16 viikkoa käsittelyn ja valitusprosessin aikana.
Esitys ei kelpaa Puolalle, ei ihmisoikeusaktivisteille eikä Euroopan parlamentin vasemmistolle. Parlamentilla ei ole kuitenkaan mahdollisuuksia kaataa esitystä. EU-jäsenmaiden tulee hyväksyä esitys.
Kansainvälinen siirtolaisuusjärjestö IOM arvioi, että Valko-Venäjällä on vielä 7 000 EU:n alueelle hakeutuvaa ihmistä. Komission arvioiden mukaan Valko-Venäjältä on saapunut unioniin tänä vuonna 8 000 ihmistä.
Puolaa ei kuunneltu
Puola kertoi komission esityksen vaikuttavan kielteisesti rajavalvontaan. Puolan mukaan sitä ei kuunneltu esitystä laadittaessa. Maa olisi halunnut voida estää kaikki hakemukset Valko-Venäjän rajalla.
Puola painotti, että käsittelyaikojen pidentäminen ei ole estämistä.
Komission mukaan tilanne rajalla on rauhoittumassa, joskin tilanne vaatii komission mielestä joustavuutta. Uusi käytäntö voisi olla voimassa puoli vuotta ja se voidaan tarvittaessa keskeyttää tai myöntää jatkoaikaa.
Komission mukaan esitys kunnioittaa kansainvälisiä velvotteita. Niihin kuuluu muun muassa se, ettei turvapaikkaa hakevia voida palauttaa vaaralliseksi luokiteltuun maahan.
Vasemmisto hiiltyi
Vasemmistopuolueiden ja ihmisoikeusjärjestöjen näkökulma komission esitykseen on täysin toinen. Niiden mukaan komissio on työntänyt päänsä pensaaseen ja antanut periksi Puolan tiukalle toiminnalle.
Järjestöjen mielestä esitys vain pönkittää ”Euroopan linnaketta” ollen kaikkia EU:n periaatteita vastaan.
Punavihreiden politiikkojen mielestä esitys on poliittinen. Erään EU-diplomaatin mukaan komissio pesee kätensä selkeiden EU-lakien rikkomisen edessä.
Alankomaiden vihreiden meppi Tineke Strik kertoi, että komission esitys siunaa laittoman, moraalittoman ja hengenvaarallisen rajakäännytyksen.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yksikään kansainvälinen sopimus ei velvoita Suomea avaamaan rajojaan laittomille maahantulijoille – hallitus valikoi sopimuksista vain ne kohdat, jotka sopivat sen omaan agendaan

Hallitus vastaa perussuomalaisten välikysymykseen keskiviikkona – Purra: ”Toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä”

Kansainvälisen oikeuden professori myötäili perussuomalaisia: Lakiin voidaan säätää hätätilapykälät laajamittaisen maahantulon varalta

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: ”Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei

Immonen: Kansainvälisten sopimusten nyrjähtänyt tulkinta on uhka suomalaisten turvallisuudelle

Halla-aho: ”Kun maahantunkeutujat jo rynkyttävät raja-aitoja, valtion on kyettävä puolustamaan itseään”

EU-virkamiehen arvion mukaan Geneven pakolaissopimuksesta luovutaan, jos se vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden sisärajoilla

Puola hakee kumppaneita vastustamaan EU:n liittovaltioistamista ja vallan keskittämistä

Raha ratkaisee: Osa irakilaisista suostui palaamaan kotiin Liettuasta tonnilla
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

Demarit menettävät työläisäänestäjiään ruotsidemokraateille – vaikeneminen maahanmuutosta johtaa joukkopakoon
Sosialidemokraattinen puolue on Ruotsissa menettänyt huomattavan osan perinteisistä työläiskannattajistaan. Virta on vienyt ruotsidemokraatteihin, joka tänään kilpailee suurimman työväenpuolueen asemasta. Syynä puolueen vaihtoon näyttäisi tutkijoiden mukaan olevan demareiden näköalattomuus ja maahanmuuttoon liittyvien ongelmien väistely.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Kotouttamisesta kotiuttamiseen – Euroopan hidas mutta varma herääminen paluumuuton välttämättömyyteen
Ympäri Euroopan havahdutaan siihen tosiasiaan, että mahdottomaksi osoittautuneen maahanmuuttajien kotouttamisen nielemät resurssit voidaan käyttää paremminkin - nimittäin paluumuuton kannustimiin.

Skotlannin eduskuntaan valittu transsukupuolinen tamili kerää rahaa jatkoviisumiin voidakseen jäädä maahan
Vihreä puolue sai peräti kaksi transsukupuolista ehdokasta läpi Skotlannin alueparlamenttivaaleissa. Toinen heistä on ei-binäärinen tamilimaahanmuuttaja, jonka opiskelijaviisumi päättyy vuoden lopussa. Tuore kansanedustaja onkin aloittanut rahankeräyksen saadakseen kokoon jatko-opiskelijan oleskelulupaan vaadittavat kaksituhatta puntaa.















