
PS ARKISTO
Koskela: Perussuomalaisten talouspoliikka nojaa realiteetteihin – ”Talouden on pyörittävä silloinkin, kun tuulimyllyt eivät pyöri”
Perussuomalaiset julkaisi maanantaina uuden talouspoliittisen ohjelmansa. Puolueen kansanedustaja Jari Koskela näkee perussuomalaisen talouslinjausten tarjoavan hyvät eväät julkisen talouden tasapainottamiselle ja kansantalouden tehostamiselle.
Jari Koskela sanoo, että Sanna Marinin punavihreä hallitus on harjoittanut holtitonta talouspolitiikkaa.
– Koronaan tai Venäjän aloittamaan hyökkäyssotaan liittymätöntä velkaa on otettu runsaat kymmenen miljardia. Isot rakenteelliset uudistukset – esimerkiksi koulutuspolitiikassa – ovat olleet huonosti kohdennettuja ja energiapolitiikkaa on harjoitettu enemmän unelmien kuin realiteettien mukaan.
Elinvoimainen talous etusijalle
Perussuomalaisten talouspoliittisissa linjauksissa painotetaan kohtuuhintaisen ja varman energian saatavuuden tärkeyttä teollisuudelle sekä koko kansantaloudelle. Elinvoimainen talous ja yrityskenttä ovat hyvinvointivaltion välttämätön edellytys.
Koskelan mukaan Suomi tarvitsee epärealististen vihreän siirtymän toimien sijaan perussuomalaisten ajamaa sinivalkoista siirtymää, jossa palautetaan tuotantoa Suomeen ja vähennetään riippuvuutta autoritaarisista ulkovalloista.
– Sinivalkoinen siirtymä ei luonnollisestikaan sulje pois järkeviä vihreän siirtymän toimia. Vetytalous tulee olemaan tulevaisuudessa avainasemassa kuten luonnollisesti myös lisäydinvoima. Vesivoima on äärimmäisen tärkeä säätövoima ja tarvitsemme edelleen niin haketta kuin turvettakin. Juuri tässä hetkessä on ymmärrettävä, että talouden rattaiden pitää pyöriä myös silloin, kun tuulimyllyjen lavat eivät pyöri, Koskela muistuttaa.
Työperäinen maahanmuutto ei auta
Perussuomalaiset suhtautuu kriittisesti harjoitettuun työperäisen maahanmuuttoon, jossa palkkaa pitää täydentää sosiaalituilla. Myös työmarkkinoiden segregoituminen altistaa yhteiskunnan lukuisille ongelmille.
Koskela kummastelee esimerkiksi elinkeinoelämän ja useiden puolueiden lukuisia vaatimuksia työperäisen maahanmuuton saatavuusharkinnan poistamisesta. Saatavuusharkinnalla varmistetaan, onko kotimaassa saatavilla työntekijää ennen kuin rekrytoidaan Suomen ja muun EU-alueen ulkopuolelta. Viimeisimpänä saatavuusharkinnan poistoa on esittänyt oikeusministeri Anna-Maja Henriksson.
– Olen tehnyt viime vuonna kaksi kirjallista kysymystä työperäisen maahanmuuton ongelmista. Ruotsi on ainoa EU-maa, joka on poistanut saatavuusharkinnan ja tulokset ovat olleet äärimmäisen huonot. Suomessa työperäiseen maahanmuuttoon suhtaudutaan aivan liian optimistisesti ja ”toivotaan parasta” -mentaliteetilla. Pitäisi osata ottaa oppia muiden maiden virheistä.
Työperäisen maahanmuuton sijaan perussuomalaisten talouspoliittisessa ohjelmassa esitetään esimerkiksi tiivistä taloudellista ja tieteellistä yhteistyötä Japanin kanssa. Japanissa ikääntyvän väestön luomiin haasteisiin on vastattu onnistuneesti uutta teknologiaa hyödyntämällä.
EU-tukipaketit syövät uskottavuutta
Perussuomalaiset vastustaa määrätietoisesti erilaisia Euroopan unionin taloudellisia yhteisvastuumekanismeja. Puolueen mielestä pohjoisen ja läntisen Euroopan ei pidä toimia Välimeren maiden kroonisten talousongelmien pitkittäjinä, koska tukipaketteihin perustuva politiikka vain pahentaa moraalikatoa ja lisää epäluottamusta.
– Venäjän ja Kiinan paineessa tarvitsemme vahvaa Eurooppaa, mutta nykyinen raha- ja talouspolitiikka tekee Euroopasta – tai ainakin Euroopan unionista – pikemminkin entistä heikomman. Suomen on jatkossa noudatettava eduskunnankin hyväksymää linjausta ja estettävä kaikki toimet, joilla EU:ta kehitetään tulonjakounionin suuntaan, Koskela korostaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sinivalkoinen siirtymä rakenteelliset uudistukset EU-tukipaketit energiantuotanto Anna-Maja Henriksson tulonjako Saatavuusharkinta Energian hinta Jari Koskela Työperäinen maahanmuutto Yritykset Sanna Marin Japani Ruotsi Velkaantuminen perussuomalaiset hallitus talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja

Perussuomalaiset haluaa tarjota suomalaisille lisää työtunteja: ”Maa ei nouse millään muulla kuin työllä ja sillä, että siitä tulee kannattavaa”

Perussuomalaisten Purra esitti tylyn huomion hallituksen talouspolitiikasta – Marin menetti hermonsa

Perussuomalaisten tavoitteena on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva

Perussuomalaisilta talouspoliittinen ohjelma: Rahan viskominen ideologisiin kohteisiin on lopetettava – ”Veronmaksajan tulee hyötyä maksamistaan veroista”

Ruotsin porvarihallitus haluaa luopua ydinvoiman rajoituksista – uusia voimaloita rakenteille ja jo suljetut mahdollisuuksien mukaan uudelleen käyttöön

Perussuomalaiset vaatii säätövoimaa tuulivoimatuottajien maksettavaksi – sähköntuotanto ei voi olla riippuvainen siitä, tuuleeko vai ei

Perussuomalaiset vaati tolkkua ilmastopolitiikkaan kyselytunnilla: ”Jos Suomen ilmastopolitiikka toisi kilpailuetua, mikseivät kilpailijat ota mallia Suomesta?
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Rikos ei enää kannata – kultakellot ja setelitukut lähtevät huumeparoneilta valtiolle
Jatkossa rikollinen voi menettää selittämättömän omaisuutensa, jos esitutkinnassa tunnistettu omaisuus on todennäköisesti peräisin rikollisesta toiminnasta.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











