

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Koskela: Testamenttien väärennökset ja epäselvyydet kuriin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela on tehnyt lakialoitteen, jolla selkeytettäisiin testamentteihin liittyviä menettelytapoja. Aloitteessa ehdotetaan testamenttien tallettamisesta maistraattiin eli nykyiselle Digi- ja väestötietovirastolle tai Ahvenanmaan valtionvirastolle. Koskelan aloitetta käsiteltiin eduskunnassa viime viikolla.
– Tässä tekemässäni aloitteessa perintökaarta ehdotetaan muutettavaksi siten, että testamentti on laadittava kirjallisesti ja jätettävä rekisteröitäväksi maistraattiin. Tämähän on käytäntö jo nyt avioehtojen kohdalla, Jari Koskela huomautti lakialoitteensa lähetekeskustelussa.
Koskela totesi myös, että lakimuutoksen jälkeen maistraatin tehtäväksi jäisi testamenttia tehdessä varmistaa tekijän oikeustoimikelpoisuus, ja maistraatti toimisi myös viran puolesta todistajana. Tämä poistaisi nyt tekijän vastuulla olevan tarpeen hankkia esteettömiä todistajia.
Vähentäisi oikeuskäsittelyjen määrää
Koskelan lakialoite on äärimmäisen ajankohtainen, sillä viime päivinä julkisuudessa on ollut vuonna 2020 kuolleen Janita Lukkarisen testamenttiin liittyvät epäselvyydet. Lukkarisen ystävä tuomittiin käräjäoikeudessa testamentin törkeästä väärennöksestä. Tapaus ei ole ainoa laatuaan.
– Testamenttien moitekanteita käsitellään käräjäoikeuksissa noin sata vuodessa. Tällä lakialoitteella pyritään merkittävästi vähentämään näiden mahdollisesti hyvinkin riitaisten ja perillisten välejä vuosiksi rikkovien oikeuskäsittelyjen määrää, Koskela sanoi.
Koskela huomautti, että niin avioerojen kuin uusioperheidenkin määrän jatkaessa kasvuaan sekä eliniän pidentyessä on todennäköistä, että oikeussaleissa käsitellään jatkossa entistä enemmän perinnönjakoon liittyviä riitoja.
Nykyinen laki perustuu olettamiin
Nykyään testamenttien säilyttäminen on käytännössä tekijän itsensä vastuulla, jolloin testamentteja saatetaan säilyttää muiden paperien joukossa esimerkiksi piirongin laatikossa, josta perillisten pitää osata sitä etsiä.
– Perintökaari perustuu siis kahteen epävarmaan olettamaan: ensiksi kysymys on pohjimmiltaan sattumasta eli siitä, onko testamentti ylipäätään löydettävissä eli tuleeko se vastaan vaikka patjan välistä, kun asuntoa siivotaan. Toiseksi se perustuu mahdollisten perillisten rehellisyyden varaan. Mitä jos sen löytää ihminen, jolle tehty testamentti onkin epäedullinen, Koskelan aloitetta kannattanut perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila totesi omassa puheessaan.
Oikeusministeriön ryhdyttävä toimeen
Junnila huomautti lisäksi, että vastaavaa lakimuutosta on aiemmin ehdottanut oikeusministeriön asettama työryhmä jo vuonna 2004 ja myös edellisellä hallituskaudella asia on ollut esillä. Junnila patisti oikeusministeriötä viimein ryhtymään toimeen.
Kansanedustaja Koskelan aloitteen hyväksyminen auttaisi omalta osaltaan ruuhkautunutta ja resurssipulasta kärsivää oikeuslaitosta. Lakimuutos myös lisäisi oikeusvarmuutta ja säästäisi perillisten oikeudenkäyntikuluja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väärennökset oikeuskäsittely Digi- ja väestötietovirasto testamentti perintö ruuhkautuminen lakialoite Jari Koskela Vilhelm Junnila Oikeuslaitos
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Lautamiesjärjestelmän toimivuus ja tarpeellisuus selvitettävä – ”Lautamiesten valintaperusteet voivat vaarantaa oikeuden riippumattomuuden”

Leena Meri: Kehitysapuun kyllä riittää rahaa, mutta ei suomalaiselle oikeusjärjestelmälle

Lakivaliokunnan perussuomalaiset jäsenet: Ulkomaalaisasiat eivät vähene rahaa lappaamalla – tuomioistuimien ruuhkiin puututtava turvapaikka- ja maahanmuutolainsäädäntöä kiristämällä

Turvapaikanhakijoiden oikeusturvaan miljoonia – Meri: ”Meillä on tärkeämpiäkin kohteita, jotka suorastaan huutavat rahoitusta”

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: ”Ulkomaalaisasioiden käsittelyyn uppoavat resurssit olisi käytettävä Ukrainan sotaa pakenevien ihmisten auttamiseen”
Viikon suosituimmat

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Perussuomalaiset: Helsingin talousarvio vuodelle 2026 on ideologinen ja vastuuton
Perussuomalaiset kritisoi voimakkaasti kaupungin vuoden 2026 talousarviota, joka nojaa epärealistisiin oletuksiin ja ideologisiin painotuksiin. Talousarvion valmistelijat ovat sivuuttaneet kasvavan velkataakan, muuttuvan väestörakenteen ja kaupungin ydintehtävien priorisoinnin.
















