

”Kuusi hyvää syytä naisten orjuuttamiseen” – orjuus on kalifaatin ydinosaamista
Terroristijärjestö Isisin toimintaan perehtynyt Arabiemiraattien Al Aan TV:n toimittaja Jenan Moussa raportoi, että orjuus on paljon organisoidumpi osa islamilaista valtiota kuin aiemmin on luultu.
Orjien pitäminen näyttää todisteiden valossa olevan hyvin keskeinen osa Isis-järjestön kaavaileman islamilaisen kalifaatin toimintaa.
Toimittaja Jenan Moussa kävi Syyriassa Tabqan kaupungissa, joka oli vielä jokin aika sitten Isis-aluetta. Paikalliset asukkaat kertoivat hänelle, että Omar ibn al Khattabin moskeija oli tuolloin toiminut Isis-tuomioistuimena. Hylätystä rakennuksesta löytyikin runsaasti Isis-järjestön asiakirjoja, joita toimittaja on käynyt läpi Twitterissä.
1/ ISIS files I found in Syria show slavery of Yazidis much more institutionalized than previously known.
Docs reveal:
ISIS paid fighters $50 p/m per slave
ISIS Human Resources booklets give number of slaves
ISIS Ministry of Health cards mention nbr of slaves#ISISfiles 👇👇👇 https://t.co/IHlyJPdksJ— Jenan Moussa (@jenanmoussa) March 22, 2018
Palkkakirjanpidon mukaan mujahideille maksettava kuukausipalkka riippui heidän perheenjäsentensä ja muiden huollettaviensa määrästä. Kutakin orjaa varten islamisti sai 50 dollaria elatustukea kuukaudessa. Orjan lapsen elättämiseen annettiin 35 dollaria.
Islamilaisen valtion hallintovirkamiehille tarkoitetussa kirjasessa kysyttiin virkamiehiltä oleellisia käytännön kysymyksiä, kuten ”miten paljon huonekaluja ja aseita olet saanut Isikseltä” ja ”montako orjaa sinulla on”.
Jokaisen Isis-alueella avioliittoon haluavan piti täyttää terveystietokysely, jossa kysyttiin muun muassa nimeä, kotimaata, vaimojen lukumäärää ja orjien määrää.
Isiksen Tutkimus- ja fatwakomitean julkaisemassa kirjasessa kerrottiin kuusi hyvää syytä naisen ja lasten orjuuttamiseen. Yhdeksi hyväksi syyksi esitettiin se, että ”orjuuttaminen murtaa naisen henkisesti ja saa hänet valitsemaan islamin joko suosiolla tai väkisin”.
Toimittaja Jenan Moussa on huolissaan siitä, että nyt kun Isis on sotilaallisesti lyöty Syyriassa ja Irakissa, monet vangiksi joutuneet Isis-järjestön jäsenet pyrkivät vähättelemään omaa rooliaan esimerkiksi väittämällä, että heillä ei ollut aavistustakaan siitä, että Isis piti orjia. Moussa haluaa korostaa, että hänen löytämiensä asiakirjojen mukaan orjuus oli Isis-järjestössä erittäin laajalle levinnyttä ja siitä tiesivät varsinaisten Isis-taistelijoiden lisäksi myös kaikki hallinto- ja lääkintähenkilöstöön kuuluvat.
Irakilainen jesidikansanedustaja Vian Dakhil on ottanut kantaa Moussan paljastukseen. Hänen mukaansa Irakin oikeusjärjestelmä tulee käymään materiaalin läpi ja arvioi, voiko sitä käyttää isis-järjestöön kuuluneiden oikeudenkäynneissä.
Samoin hollantilaiskansanedustaja Martijn van Helvert pohtii, voidaanko materiaalia käyttää todisteena.
– Jos materiaalin perusteella saadaan varmistus institutionalisoituneelle orjakaupalle, on helpompaa asettaa syytteeseen Eurooppaan palanneet isisin jäsenet, van Helvert toteaa.
Moussan 16 twiitin sarja täällä (englanniksi).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.