
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.
Yli 50 kuolonuhria vaatinut Las Vegasin joukkosurma sai Yhdysvaltalain liberaalit näyttämään raadollisimmat piirteensä. Sen sijaan, että tapahtuma olisi yhdistänyt kansakunnan, osa vasemmistosta käytti verilöylyä keppihevosena aselainsäädännön tiukentamiseksi. Osa syytti tragediasta republikaaneja, osa taas iloitsi siitä, että uhrit olivat todennäköisesti voittopuolisesti konservatiiveja.
Joukkosurma Las Vegasissa ei ilmeisesti ollut jihadistista terrorismia, vaikka Isis ottikin sen nimiinsä. Vasemmisto on siten voinut vapaasti hyödyntää tragediaa omiin tarkoituksiinsa.
Hillary Clinton aloitti kampanjansa aserajoitusten puolesta Twitterissä, kertoo The Independent.
Toistaiseksi ei kuitenkaan tiedetä, miten iskun tekijä oli saanut aseensa, ja olisiko tiukempi aselainsäädäntö estänyt teon tai vähentänyt uhrien määrää. Tässä tapauksessa sivullisten aseet eivät kuitenkaan olisi estäneet murhenäytelmää, koska ampuja toimi korkealla sijaitsevasta hotellihuoneesta käsin.
Asefirmojen osakkeet kuitenkin kallistuivat välittömästi Las Vegasin ampumisen jälkeen, kertoo Talouselämä. Intuitionvastainen markkinareaktio selittyy sillä, että kuluttajat ovat taipuvaisia ostamaan aseita ennen kuin mahdolliset aselakien tiukennukset astuisivat voimaan. Ilmiö ei ole uusi.
Presidentti Barack Obaman aikaan asevalmistajien osakekurssit olivat jatkuvasti noususuhdanteessa, koska lainsäädännön tiukentamisen uhka leijaili ilmassa koko hallintokauden ajan. Donald Trumpin noustua valtaan asevalmistajien osakkeet ovat halventuneet, Talouselämä kirjoittaa.
Yhdysvaltain kansallinen kivääriyhdistys NRA ei ole ottanut tapahtumiin vielä kantaa. Sen sijaan se veti televisiomainoksensa pois viikoksi joukkosurman jälkeen, Markkinointi ja Mainonta -lehti kertoo.
Ammuskelun uhrit olivat countrymusiikin kuuntelijoita, eli todennäköisesti voittopuolisesti republikaaneja. Se vähensi joidenkin liberaalien myötätuntoa uhreja kohtaan.
CBS-televisioyhtiön tuottaja Hayley Geftman-Gold kirjoitti sosiaalisessa mediassa, ettei hänellä ole sympatiaa uhreille, koska suurin osa countrymusiikkin faneista on republikaaneja. Yhtiö irtisanoi tuottajansa saman tien, Los Angeles Times kertoo.
Televisiokoomiko Jimmy Kimmel puolestaan syytti republikaaneja ja Kansallista kivääriyhdistystä itku kurkussa pitämässään puheenvuorossa, Fox News kertoo. Monet oikeistolaiset poliitikot ovat rukoilleet uhrien puolesta, mutta heillä on väärä osoite, Kimmel väittää.
– Heidän pitäisi rukoilla Jumalaa antamaan heille anteeksi, että he ovat antaneet aselobbarien hallita tätä maata.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Valtiovarainministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa kyseenalaistetaan Suomen pyrkimys olla ilmastopolitiikan edelläkävijä ja toppuutellaan liiallista kunnianhimoa. Maahanmuuton osalta vain korkeasti koulutetun työvoiman tarve mainitaan. Valtiovarainministeri Riikka Purra kiittää virkamiesten realistista otetta.

Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää