Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Lehto: EU:n salassapitodirektiivillä yritetään leipoa laittomista laillisia – hallituksella ja vihervasemmistolla yhteinen arvopohja

06.10.2017 |12:55

Koko hallitusrintama demareiden, vihreiden ja vasureiden tuella on poistamassa EU- ja ETA-maiden ulkopuolisten kansalaisten osalta työvoimantarveharkintaa. Tarveharkinnan poisto olisi avoin portti laittomalle siirtolaisuudelle, sillä myös kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneisiin sovellettaisiin samaa käytäntöä.

– Laittomasti Suomeen jääviä tulee olemaan tuhansia, ja laittomasti Suomessa oleskelevien siirtäminen halpatyömarkkinoille johtaisi valtaviin tulonsiirtoihin veronmaksajilta, sekä siirtolaisille, että heitä työvoimareservinä käyttäville yrityksille. Lisäksi se olisi myös valtaisa turvallisuusriski, korosti kansanedustaja Rami Lehto.

– Varmistaakseen laittomien siirtolaisten leipomisen lailliseksi, hallitus on kansallisella tulkinnallaan laajentamassa EU:n liikesalaisuusdirektiiviä koskemaan myös yritysten alihankintaketjuja. Monilla suurilla työpaikoilla alihankkijat ovat jo nyt käyttäneet EU:n ja ETA-maiden ulkopuolisen työvoiman alepalkkausta kilpailuetuna.

Laittomista siirtolaisista alepalkkaista työvoimaa

Lehdon mielestä työntekijöiden vaientamislailla varmistettaisiin, että alihankkijat voisivat vapaammin käyttää laittomasti maassa olevia henkilöitä alepalkkaisena työvoimana.

– Onko hallitusrintama yhdessä vihervasemmiston kanssa löytänyt uuden yhteisen arvopohjan, jolla rajoitetaan työntekijöiden oikeutta hoitaa omia työsuhderiitojaan? kysyy kansanedustaja Lehto.

Lehto korostaa, että perussuomalaiset eivät tule missään olosuhteissa hyväksymään EU- ja ETA-maiden ulkopuoleisten kansalaisten työvoimantarveharkinnan poistamista, millä kyykytettäisiin etenkin suomalaisia duunareita.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää