Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Lehto: EU:n salassapitodirektiivillä yritetään leipoa laittomista laillisia – hallituksella ja vihervasemmistolla yhteinen arvopohja

06.10.2017 |12:55

Koko hallitusrintama demareiden, vihreiden ja vasureiden tuella on poistamassa EU- ja ETA-maiden ulkopuolisten kansalaisten osalta työvoimantarveharkintaa. Tarveharkinnan poisto olisi avoin portti laittomalle siirtolaisuudelle, sillä myös kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneisiin sovellettaisiin samaa käytäntöä.

– Laittomasti Suomeen jääviä tulee olemaan tuhansia, ja laittomasti Suomessa oleskelevien siirtäminen halpatyömarkkinoille johtaisi valtaviin tulonsiirtoihin veronmaksajilta, sekä siirtolaisille, että heitä työvoimareservinä käyttäville yrityksille. Lisäksi se olisi myös valtaisa turvallisuusriski, korosti kansanedustaja Rami Lehto.

– Varmistaakseen laittomien siirtolaisten leipomisen lailliseksi, hallitus on kansallisella tulkinnallaan laajentamassa EU:n liikesalaisuusdirektiiviä koskemaan myös yritysten alihankintaketjuja. Monilla suurilla työpaikoilla alihankkijat ovat jo nyt käyttäneet EU:n ja ETA-maiden ulkopuolisen työvoiman alepalkkausta kilpailuetuna.

Laittomista siirtolaisista alepalkkaista työvoimaa

Lehdon mielestä työntekijöiden vaientamislailla varmistettaisiin, että alihankkijat voisivat vapaammin käyttää laittomasti maassa olevia henkilöitä alepalkkaisena työvoimana.

– Onko hallitusrintama yhdessä vihervasemmiston kanssa löytänyt uuden yhteisen arvopohjan, jolla rajoitetaan työntekijöiden oikeutta hoitaa omia työsuhderiitojaan? kysyy kansanedustaja Lehto.

Lehto korostaa, että perussuomalaiset eivät tule missään olosuhteissa hyväksymään EU- ja ETA-maiden ulkopuoleisten kansalaisten työvoimantarveharkinnan poistamista, millä kyykytettäisiin etenkin suomalaisia duunareita.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
8.
Suomen uutiset logo

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin

12.03.2026 |18:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää