

Viikon 32/2018 luetuin
Lenkkeilystä on tullut naisille vaarallisin urheilulaji – saksalaistytöt nousevat koskettavalla videolla vastarintaan: ”Emme ole vapaata riistaa, emme orjia emmekä sotasaalista”
Miksi saksalaisten suhtautuminen maahanmuuttopolitiikkaan on niin erilaista kuin Suomessa? Vastaus ei löydy suomalaisesta mediasta, mutta vastaus se saattaa löytyä saksalaisnaisten 120 dB-kampanjasta.
Sosiaalisessa mediassa julkaistiin tammikuussa koskettava video, jolla aivan tavalliset saksalaistytöt vetoavat naisiin kohdistuvan väkivallan ja raiskausten lopettamiseksi. Video on osa 120 dB -nimistä kampanjaa. Kampanja on saanut nimensä naisille tarkoitettujen turvahälyttimien käyttämästä 120 desibelin äänenvoimakkuudesta.
– #120db on todellinen #metoo, joka vastustaa sitä todellista naisiin kohdistuvaa uhkaa Euroopassa.
Kampanjan perustajat kertovat nettisivullaan, että tarkoituksena on antaa naisille rohkeutta puhua väärän maahanmuuttopolitiikan seurauksista, koska väärän politiikan ensimmäiset uhrit ovat tytöt, naiset ja heidän vapautensa.
Video alkaa sillä, että nuoret naiset luettelevat viime aikoina tapahtuneiden henkirikosten uhrien nimiä: ”Minä olen Maria.” ”Minä olen Ebba.” ”Minä olen Mia.” ”Minä voisin olla he, ja he voisivat olla minä.”
https://www.youtube.com/watch?v=RJxU8iiyOS0
Saksalaiset naiset puhuvat englanninkielisellä videolla väärän maahanmuuttopolitiikan järkyttävistä seurauksista. Youtube, 3 min 41 sek.
Freiburgissa raiskattu ja surmattu Maria ja Kandellissa supermarketissa kuoliaaksi puukotettu Mia eivät välttämättä ole suomalaisille tuttuja nimiä, koska Suomen media ei ole juurikaan uutisoinut näistä Saksassa valtavasti keskustelua herättäneistä rikoksista. Molemmille surmille on yhteistä se, että tappaja on afgaani, joka on tullut Saksaan esiintyen alaikäisenä turvapaikanhakijana. Molemmissa tapauksissa on myöhemmin käynyt ilmi, että alaikäisenä esiintynyt tekijä onkin todellisuudessa paljon vanhempi.
Marian tapauksessa tuli esille, että sama afganistanilaismies oli jo aiemmin syyllistynyt nuoren naisen tapon yritykseen Kreikassa. Jostain syystä kreikkalaiset olivat kuitenkin päästäneet hänet vapaaksi vankilasta, jolloin hän oli vaeltanut halki Euroopan Saksaan hakemaan turvapaikkaa uudella nimellä.
Videon valmistumisen jälkeen Marian ja Mian kohtalon on jakanut myös 17-vuotias Mireille, joka ei olisi halunnut pitää päähuivia, vaikka hänen afganistanilainen poikaystävänsä sitä vaati.
Ei siis ihme, että tapaukset ovat synnyttäneet Saksassa paljon keskustelua turvapaikkapolitiikasta sekä hakijoiden henkilöllisyyden ja iän varmistamisesta.
Väärä maahanmuuttopolitiikka on tietenkin vaatinut uhreja myös muualla kuin Saksassa: 11-vuotias Ebba jäi muslimiterroristin ajaman kuorma-auton alle Tukholmassa.
Videolla Euroopan tyttäriksi esittäytyvät nuoret naiset kertovat aikovansa itse puolustaa itseään, koska valtio ei heitä suojele.
– Me emme ole vapaata riistaa, emme orjia emmekä sotasaalista.
– Lenkkeilystä on tullut naisille kaikkein vaarallisin urheilulaji.
Video on katsottavissa ylläolevasta videoikkunasta tai tästä linkistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Laittomasti Ruotsissa ollut terroristi murhasi lapsen – nyt toinen laittomasti oleskeleva vandalisoi uhrin hautaa

Perussuomalaiset naisvaikuttajat julkaisivat pysähdyttävän kuvan: ”Ilmastoteippi suun edessä ei ole outoa. Outoa on..”
Viikon suosituimmat

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













