

PS ARKISTO
Liikenteen verotuksen uudistamista selvittänyt työryhmä puhalsi synkkiä pilviä suomalaisen autoilun tulevaisuuden ylle – Elomaa: ”Järki käteen hallitus ja tieliikenteen kurittaminen jäihin”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa pitää liikenteen verotuksen uudistamista selvittäneen valtiovarainministeriön työryhmän raporttia synkkänä suomalaisen tieliikenteen tulevaisuuden kannalta. Marinin hallituksen fossiilittoman liikenteen tiekartta tähtää kotimaan liikenteen kasvihuonekaasupäästöjen puolittamiseen jo vuoteen 2030 mennessä.
– Tämä päästöjen puolittaminen vajaan kymmenen vuoden kuluessa on äärimmäisen kova tavoite, ja kaiken autoilun kulut uhkaavat nousta sen seurauksena pilviin, sanoo Ritva ”Kike” Elomaa.
– Eikä siinä vielä kaikki. Vuoteen 2045 mennessä on tavoitteena liikenteen nollapäästötason saavuttaminen, mikä tarkoittaa käytännössä autoilijoiden kurittamisen jatkumista pitkälle tulevaisuuteen.
Luvassa roppakaupalla lisää polttoaineveronkorotuksia
Työryhmä toteaa raportissaan, että nykyisellä hiilidioksidipäästöihin perustuvalla verotuksella liikenteen verotuottojen alenemaa voidaan korvata vain rajallisesti. Raportissa pidettiin polttoaineveroa tärkeimpänä päästöohjauskeinona.
– Käytännössä tämä tietää roppakaupalla lisää polttoaineveronkorotuksia tulevaisuudessa. Se ei ole ihmisten ja tavaroiden liikkumisen kannalta hyvä kehityskulku. Kansalaiset ja talous kärsivät. Jo tähän mennessä tehdyt polttoaineveronkorotukset ovat liikaa ja kohtelevat ihmisiä sekä yrityksiä todella epäoikeudenmukaisesti.
Autoilijoiden rankaiseminen on älytöntä
Elomaa pitää vääränä lähestymistapana pyrkiä rahoittamaan verokertymän putoamista suoraan autoilijoiden lompakosta.
– On suorastaan aivan älytön yhtälö, että hallitus on valmis elvyttämään Etelä-Euroopan valtioita miljardeilla euroilla, ja samanaikaisesti se kaavailee uusien miljardiluokan verojen sysäämistä suomalaisten autoilijoiden harteille. Erityisesti dieselverojen roima korotus tuhoaa Suomen talouden kasvumahdollisuuksia.
– Polttoaineveronkorotukset tekevät hallaa koronasta nousevalle taloudellemme. En kykene käsittämään, kuinka keskusta voi olla mukana hallituksessa, joka on innolla nostamassa autoilun hintaa pitkien etäisyyksien maassamme. Vaikutukset osuvat kipeimmin juuri harvaan asutuille alueille, missä auto on arjen toimivuuden perusedellytys, Elomaa kertoo.
Autoilua taklataan kovaa joka suunnasta
Autoiluun liittyvän verokertymän turvaamiseksi väläytellään ajoneuvoveron fiskaalista korotusta sekä ajokilometreihin perustuvaa verotusta.
– Käytännössä hallituksen touhu näyttää siltä, että autoilua taklataan kovaa joka suunnasta. Ajatus ajokilometreihin perustuvasta verotuksesta on nyt todella myrkkyä ammattiautoilijoille sekä maaseudun asukkaille palvelujen keskittyessä kasvukeskuksiin. Nyt järki käteen hallitus ja tieliikenteen kurittaminen jäihin! Elomaa vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- harvaanasutut maakunnat verokertymä liikenteen verotus fossiiliittoman liikenteen tiekartta Etelä-Euroopan maat Autoilun hinta polttoaineveron korotus Ritva ”Kike” Elomaa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas autoilijaa kiusataan: Bensan ja dieselin verotukseen esitetään tuhtia korotusta jo vuonna 2023 – myös uusi työssäkäyntivero uhkaa

Immonen: Hallitus on lähettänyt pitkin vaalikautta hiilineutraalisuuskuplastaan uusia lisälaskuja suomalaisperheille – ”Yksityisautoilun kurittaminen lopetettava”

Liikenteen kansallinen päästökauppa nostaisi pumppuhintaa jopa 40 senttiä litralta – veroryhmän ehdotuksesta tyrmistynyt Eerola: ”Kohtuuton lasku suomalaisille”

Elomaa: Poliisin määrärahojen vähentäminen vaarantaa suomalaisten turvallisuuden
Viikon suosituimmat

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta
Valtiovarainministeri Riikka Purraa häiriköimään pyrkinyt A-ryhmä on äskettäin poistettu Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan piiristä. Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että A-ryhmä menettää virallisen statuksensa ylioppilaskunnan hyväksymänä opiskelijajärjestönä. Samalla poistuvat järjestöasemaan liittyvät edut sekä velvoitteet.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.
Uusimmat

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











