

LEHTIKUVA
Lohela Floridan Suomi 100 -juhlassa: Ihminen tarvitsee juuret ja siivet
Eduskunnan puhemies Maria Lohela korosti ulkosuomalaisten olevan tärkeä voimavara Suomen satavuotiaalle itsenäisyydelle, kun hän puhui Floridan Suomi 100 –juhlassa Lake Worthissa.
– Maallamme on ollut hieno tarina köyhästä maatalousyhteiskunnasta erääksi maailman kehittyneimmistä maista. Te olette osa tätä tarinaa. Jokainen tähän tilaisuuteen tullut on omalla tavallaan tehnyt työtä itsenäisen Suomen puolesta, Lohela kiitti.
Kulttuurit elävät rinnakkain
Perjantaina alkaneella vierailullaan Floridassa puhemies oli jo ehtinyt huomata, miten monet suomalaissiirtolaiset olivat omaksuneet uuden identiteetin, jossa suomalainen ja amerikkalainen kulttuuri elävät rinnakkain.
– Uudet ajatukset syntyvät usein parhaiten juuri tällaisessa ympäristössä, kun kulttuurit kohtaavat ja pakottavat arvioimaan uudelleen totuttuja tapoja. Kuten kaikki suomalaista yhteiskuntaa tuntevat tietävät, hienosta historiasta huolimatta maamme kaipaa uudistumista. Ihminen tarvitsee juuret, mutta yhtä tärkeitä ovat uusien ajatusten antamat siivet, puhemies totesi.
Ensimmäisenä suomalaisena Amerikkaan saapui merimies Maunu Anderson vuonna 1640. Hänen jälkeensä Delawarejoen suistoon saapui lisää muutamia satoja suomalaisia, joita valtaväestönä olleet englantilaiset käyttivät rauhanvälittäjinä neuvotteluissa alueella asuvien intiaanien kanssa.
– Suomalaisen rauhanvälityksen historia ulottuu siis näin pitkälle, puhemies mainitsi.
Suomalaiset ahkeria kautta historian
Suomi 100 –juhlan lisäksi Lohela puhui suomalais-amerikkalaisen kauppakamarin FACC:n tilaisuudessa. Myös bisnesväelle pitämässään puheessa Lohela viittasi historiaan siteeraamalla New York Timesin artikkelia suomalaisista siirtolaisista vuodelta 1901.
Jutussa pohdittiin, ovatko minkään muun kansan maahanmuuttajat yhtä sitkeitä, ahkeria ja päteviä kuin suomalaiset ja kerrottiin tarinoista, joissa suomalaiset ovat ilman ponnistuksia hoitaneet loppuun muilta työntekijöiltä kesken jääneen urakan.
– Artikkelissa ihmeteltiin myös sitä, kuinka kaikki maahan tulleet suomalaiset osasivat lukea ja kirjoittaa. Ahkeruus, koulutus, ongelmanratkaisukyky ja sisukkuus ovat edelleen suomalaisten ihmisten vahvuuksia ja varmasti myös monille syy tehdä kauppaa suomalaisten yritysten kanssa.
– Olen varma, että monet yhdysvaltalaiset yritykset voivat hyödyntää suomalaista osaamista esimerkiksi bioenergiahankkeissa, digitaalisten ohjelmistojen tuotannossa sekä terveysteknologian käytössä. Suomella on myös aivan erityistä arktista osaamista: maailman jäänmurtajista 60 prosenttia tehdään Suomessa ja lähes jokaisessa aluksessa on suomalaista suunnitteluosaamista, puhemies mainitsi.
Suomi voisi ottaa mallia
Lohelan mielestä suomalainen yhteiskunta voisi ottaa mallia amerikkalaisten energisestä asenteesta, muuntautumiskyvystä ja uudistumishalukkuudesta. Hän kuitenkin muistutti Suomen vakaudesta ja sen tuomista eduista.
– Vakaus luo yrityksille hyvän liiketoimintaympäristön ja ihmisille suojatun elämän. Vuonna 2016 Suomi arvioitiin maailman vakaimmaksi valtioksi, edellisenä vuonna meidät arvioitiin maailman turvallisimmaksi maaksi.
Suomi 100 –juhlan ja kauppakamarin tilaisuuden lisäksi puhemies tutustuu matkallaan 17.–19.2. muun muassa suomalaisten Kerhotaloon, Suomi-taloon ja Lepokotiin ja osallistuu juhlajumalanpalvelukseen. Lohelan kanssa matkalle osallistuvat kansanedustajat Eero Lehti (kok.), Tytti Tuppurainen (sd.) ja puhemiehen puoliso Samppa Mattila.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perintöveron alaraja nousee 30 000 euroon – jopa kaksi kolmesta perinnönsaajasta vapautuu verosta ensi vuonna
Hallitus nostaa perintöveron alarajan 20 000 eurosta 30 000 euroon vuoden 2026 alusta. Tilastokeskuksen ja Veronmaksajain Keskusliiton arvioiden mukaan muutos vapauttaa verosta arviolta jopa kaksi kolmesta suomalaisesta perinnönsaajasta.












