

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Luodinkestävät lasit eläkeläisten suojaksi Trollhättanissa – ongelmalähiön lapset kivittävät ikääntyneitä
Ay-liikkeen eläkeläiset ovat jo vuosikausia olleet Trollhättanin kerhotiloissaan paikallisen nuorison maalitauluina. Lapset pyysivät välillä tekojaan anteeksikin, mutta vanha meno jatkuu. Kunta asentaa nyt kerhotaloon eläkeläisten suojaksi luodinkestävät lasit, kertoo SVT.
Suomen Uutiset kertoi viime lokakuussa ay-liikkeen kerhotalon ympärillä rehottavasta väkivallasta. Kronogårdenin ongelmalähiön lapset ja nuoret tuppasivat haistattelemaan eläkeläisille ja heittivät näitä lystikseen kivillä.
Lasit ammuttiin rikki
Kiviäkin järeämpää aseistusta on ollut käytössä, sillä rakennuksen 28 ikkunaa on jo kerran ammuttu säpäleiksi. Lasittajan lasku oli 119 000 kruunua. Pian asennettavat luodinkestävät ulkolasit maksavat vielä 105 645 kruunua ekstraa.
Vuosina 2018-2019 kaupunki on käyttänyt kerhorakennuksen ilkivallan aiheuttamiin korjauksiin 225 000 kruunua.
Väkivallan syihin ei puututa
Kunnan edustaja tyynnyttelee vanhusten ympärille syntynyttä kohua ja luistaa väkivallan todellisista syistä. Kronogården kärsii samoista ongelmista kuin kaikki muutkin Ruotsin yksipuolisen asukasrakenteen omaavat ongelmalähiöt.
– Mielestäni ammattiliitto PRO ei tässä ole vahingonteon kohde. Kuka hyvänsä rakennuksessa kokoontuisikin, talo joutuisi ilkivallan kohteeksi, filosofoi Trollhättanin kunnan turvallisuuspäällikkö Kristina Hedman.
-Päätimme satsata tällä kertaa hieman enemmän, Hedman perustelee luodinkestäviä laseja.
Ay-pamppu unelmoi muutosta
PRO:n paikallinen puheenjohtaja on saanut tarpeekseen ja sanoo, että osa jäsenistä tuntee olonsa turvattomaksi kokoontumistiloissa:
– Nuoriso häiriköi alueella ja se pelottaa porukkaa. Mutta kerhotilat sinänsä ovat todella toimivat. Voisipa talon ripustaa helikopterin mahan alle ja lennättää hela hoidon toiseen kaupunginosaan, unelmoi Lars Ove Blomryd.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengi potki ruotsalaistyttöä päähän ja videoi teon: ”Wallah tappakaa se”

Ryöstäjät virtsasivat uhrinsa kasvoille – ruotsalaispoliisi kertoo syyn

Ruotsi – pommi-iskujen luvattu maa

Purra: Ruotsin väestönmuutosta ei voi enää pysäyttää

Poliisi otti Ruotsissa dronet käyttöön häirikköalueen nuorisojengien valvonnassa

Reijonen: Tarvitaan uusia toimia, jotta väkivaltaista mellakointia poliisia vastaan ei jatkossa tapahdu – kukaan ei halua Ruotsin ongelmia Suomeen

Ruotsissa luodit rapisivat bussin ikkunoihin aamuliikenteessä – kyydissä 10 matkustajaa ja kuski
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








