

LEHTIKUVA
Mäkynen: Hävittäjähankkeen kritisointi on kielletty
Kansanedustaja Jukka Mäkynen on tyrmistynyt kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpon rajusta ulostulosta, jonka mukaan hävittäjähankkeen lykkäys- ja osituspuheet ovat vaarallisia ja epäisänmaallisia.
Jukka Mäkysen mukaan Petteri Orpon puheet ovat demokratian vastaisia.
– Maanpuolustuksen hankinnat tehdään meidän kaikkien maksamilla verorahoilla. Missä maailmassa Orpo elää, kun hän asettuu eduskunnan budjettivallan yläpuolelle, kun hän leimaa hävittäjähankkeelle vaihtoehtoja esittävät politiikot kylmästi ”epäisänmaallisiksi”? Uskooko joku tosissaan kokoomuksen ajavan isänmaan asiaa, kun sen istuva puheenjohtaja leimaa maanpuolustusta laaja-alaisesti tarkastelevat poliitikot epäisänmaalliseksi? Mäkynen jyrähtää.
Sotilasasiantuntijoiden näkemykset mukaan
Mäkynen teki viime vuonna toimenpidealoitteen, jossa hän vaatii, että hallitus perustaa puolueettoman selvitystyöryhmän pohtimaan Suomen puolustusratkaisuja. Mäkynen linjasi jo viime vuonna, että vain hyödyntämällä erilaisia puolustuksellisia näkemyksiä omaavia sotilasasiantuntijoita ja ottamalla ne osaksi Suomen tulevaisuuden puolustusratkaisuja, saamme parhaan mahdollisen maanpuolustuksellisen kokonaisratkaisun vastaamaan niihin haasteisiin, jotka nopeasti muuttuva kansainvälinen sotilaallinen toimintaympäristö asettaa Suomelle.
Mäkynen on tiedustellut aloitteensa etenemistä, ja se on tarkoitus ottaa puolustusvaliokunnan käsittelyyn vasta ensi vuonna 2021 puolustusselonteon yhteydessä. Mäkynen ihmettelee suuresti aikataulutusta.
– Hallituksen olisi pitänyt ottaa aloitteeni vakavasti heti, kun ehdotin sitä viime vuonna. Aika on käymässä vähiin ja kohta tuhlaamme miljardeja hävittäjähankkeeseen ilman, että pohdimme puolueettoman asiantuntijaryhmän voimin erilaisia vaihtoehtoja Suomen puolustukselle.
Miljardeja palaa ilman kunnollista käsittelyä
Mäkynen pitää erikoisena, että hävittäjille ei saa esittää vaihtoehtoja ja että ne on ikään kuin hyväksytty jo vuosia sitten jossain elitistisissä suljetuissa piireissä.
– Mikä on sellainen demokratia, jossa julkista rahaa käytetään miljardeja ja taas miljardeja, ilman että rahan käytöstä käydään perusteellinen keskustelu sen käyttökohteista? Hävittäjähanke on vain yksi esimerkki siitä, miten julkista rahaa valuu eri kohteisiin ilman asiallista ja kunnollista parlamentaarista käsittelyä. Herää myös perusteltu kysymys siitä, että onko äänekkäimmille hävittäjähankkeen puolestapuhujille luvattu jo kovapalkkaiset hillotolpat jostain?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- miljardit verovarat kustannukset Hävittäjähankinta Petteri Orpo Jukka Mäkynen perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jani Mäkelä EU-elvytyspaketista: Koko paketti on hylättävä – paketin vastuut ”hävittäjähankintojen luokkaa”

Halla-aho: Hallituksen ongelmana kyvyttömyys priorisoida rahankäyttöä – ”On pystyttävä karsimaan menoja, joilla ei ole mitään tekemistä suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden kanssa”

Antikainen: Marinin hallituksella piikki auki joka suuntaan – ”Maksajilta ei kysytä mitään”

Halla-aho painotti: Suomi voi kieltäytyä osallistumasta 750 miljardin EU-elvytykseen – ”Jospa tuettaisiin suoraan suomalaista teollisuutta, eikä lähetettäisi rahoja Italian kautta”

Halla-aho Uutisaamussa: Vasemmisto keksinyt oman velkatodellisuuden – satoja miljoonia kipataan menokohteisiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin

Purra: Vihreän elvytyksen sijaan pitäisi puhua vihreästä tainnutuksesta – ”Päätökset kohdistuvat palkansaajien rahapussiin siten, että asumisen, autoilun ja lämmityksen kustannukset kohoavat”

Niikko: Ulko- ja turvallisuuspoliittisten linjaustemme tulee perustua presidentin, pääministerin ja eduskunnan yhteistyölle
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













