

MATTI MATIKAINEN
Mäkynen: Rinne sumutti eläkeläisiä
Pääministeri Antti Rinne lupasi vaalipuheissaan sadan euron korotuksen pienituloisille eläkeläisille. Lupaus on jo nyt petetty, koska summa tullaan antamaan pitkällä aikavälillä, pienissä erissä ja se on riippuvainen Suomen julkisen talouden kehityksestä.
– Rinteen vappusatasesta tuleekin todennäköisesti vapputorso. Suurin ongelma vapputorsossa ei kuitenkaan ole alkuperäisen vappusatasen pilkkominen pieniin osiin ja Suomen julkiseen talouteen ehdollistettuna. Rinteen suurin eläkesumutus piilee pienituloisten eläkeläisten eläkkeenkorotuksen vaikutuksesta asumistukiin, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen.
Sama kohtelu kaikille vähävaraisille
Pääministeri Antti Rinne lupasi eduskunnan täysistunnossa, että vuoden 2020 alussa tullaan nostamaan enintään noin 1 000 euroa kuukaudessa eläkettä saavien eläkkeitä nettona 50 eurolla kuukaudessa.
– Rinne sanoi, että tämä korotus ei vie eläkeläisiltä mitään. Ottiko Rinne lausunnollaan huomioon myös muut alle köyhyysrajan elävät ihmiset?
– Suomalaisten sosiaalietuuksien saajien yhdenvertaisuuden kannalta sama kohtelu on saatava myös muille vähävaraisille henkilöille. Vai vaatiiko siis Rinteen eläkelupaus lakimuutoksen, siten että kaikki pienituloiset saavat saman kohtelun? Mäkynen kysyy.
Asumistukea saavat nuolevat näppejään
Mäkynen käyttää esimerkkiä: jos köyhä yksinhuoltajaisä saa jostain 50 euroa lisää nettotuloja, niin Kela ottaa tämän tulona pois tuen määrästä.
– Se on ainakin selvää, että Rinteen vapputorsolla on työllistävä vaikutus Kelan virkamiehiin.
– Totuus on se, että asumistukien määrä riippuu tulojen määrästä. Siten eläkkeiden korotus voi vaikuttaa tai tulee vaikuttamaan asumistukeen. Eli ne pienituloiset eläkeläiset, jotka ovat joutuneet asumistuen piiriin jäävät nuolemaan näppejään. Rinne antaa heille toisella kädellä ja toisella ottaa pois.
Sdp:n lupaukset pelkkää äänten kalastelua
Mäkynen kysyy, onko sdp:llä todellisuudessa aikomus hoitaa eläkeläisten asioita kuntoon, vai kalasteltiinko vaalilupauksilla vain ääniä, joilla turvattiin Rinteen ja muiden tovereiden hillotolpat.
– Ehkä nyt alkavat unisimmatkin heräämään siihen, että sdp vedätti eduskuntavaaleissa eläkeläisiä todella halpamaisella eläkepopulismilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vappusatanen vaalilupaukset vähävaraiset Asumistuki Jukka Mäkynen Antti Rinne Eläkeläiset perussuomalaiset SDP hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antti Rinne ei vieläkään tiedä, montako miljardia sdp:n vaalilupausten toteuttaminen maksaisi – haluaa verottaa asumista, liikkumista ja ruokaa

Antikainen: Puoluetukiin 7,4 miljoonan lisäys – ”Eikö vihervasemmiston ahneudella ole mitään rajaa?”

Halla-aho: Yhteiskunta pystyy huolehtimaan heikoista, vanhuksista, lapsista ja sairaista vain, jos julkisen rahan kippaaminen toissijaisiin menokohteisiin lopetetaan

Juuso: Hoitajat, vanhukset ja omaiset tulevat pettymään hallituksen lupauksiin

Sairaanhoitaja-kansanedustaja Antikainen vaatii hallitukselta vastausta: ”Onko tavoitteena paikata ennen vaaleja luvattua hoitajamitoitusta Postin palveluilla?”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.














