Artikkeli kuva

LEHTIKUVA Kalle Parkkinen Arkistokuvaa

Mäntylä: Eläkeläisille 7 euroa – mikä vitsi!

29.08.2014 |09:03

Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Hanna Mäntylä on pettynyt hallituksen budjettiriihen antiin. Mäntylän mukaan alueellinen ja sosiaalinen oikeudenmukaisuus sekä kyky pitkäjänteisiin talouden kannalta merkittäviin päätöksiin jäivät jälleen kerran uupumaan.

– Lapsilisiin kehitetty kompensaatiomalli on suuri kupla. Se on vain uusi määräaikainen järjestelmä, joka luultavimmin lisää vain kustannuksia, ja jolla ei ole mitään merkitystä ihmisten arjessa selviämisen helpottamiseen. Surullisinta on, ettei se edes koske kaikista pienituloisimpia perheitä. Sama koskee eläkeläisille annettavaa verohelpotusta. Sen vaikutus – arviolta huimat 7 euroa – on pelkkä vitsi, kun elinkustannukset kasvavat moninkertaisesti. On vaikea ymmärtää kuinka hallitus kehtaa puhua itsestään suomalaisten hyvinvoinnin tukijoina hymyssä suin, kun tehdään vain kurjistamistoimia joilla lisätään köyhyyden kasvua. Tämä hallitus on täysin pihalla tavallisten ihmisten arjesta.

Lappi jäi nuolemaan näppejään
 
Suuret rakennemuutokset jäivät edelleen tekemättä ja hallitukselta petti jälleen rohkeus Mäntylän mukaan.

– Esimerkiksi paljon puhuttu kuntien tehtävärakenteen purku jäi toteutumatta. Suomi on ajautumassa todella vakavaan taloudelliseen kriisiin, kuten useat asiantuntijat ovat pitkään varoittaneet. Työttömyys kasvaa, talouskasvu on surkeaa. Sosiaaliturvamenojen kasvua on pian vaikea hallita ilman rajuja heikennyksiä, puhumattakaan muista yhteiskunnallisista ja kansantaloudellisista vaikutuksista.

Mäntylän mukaan alueellisesti tarkastellen Lappi jäi jälleen kerran nuolemaan näppejään.

– Jälkeen kerran nähtiin, että Lapin kipeästi tarvitsemat investoinnit jäivät toteutumatta. Erityisen pettynyt olen ”Lapin ystäväksi” mainostetun ministeri Antti Rinteen suhtautumiseen maakuntaamme, sekä ministeri Paula Risikon lupausten pettämiseen Soklin radan osalta. Suuret puheet jäivät vaille tekoja, ja sadat uudet suorat ja välilliset työpaikat toteutumatta. Elinkeinoelämän ja koko Lapin kannalta Soklin hanke olisi ollut elintärkeä.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää