

PS ARKISTO
Mika Raatikainen Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtajaksi: Työ lentoaseman säilyttämiseksi jatkuu – lentotoiminnan kannalta ei vielä ole tehty peruuttamatonta tuhoa
Pitkän linjan perussuomalainen kaupunginvaltuutettu ja kansanedustaja Mika Raatikainen (ps.) valittiin Malmin lentoaseman ystävät ry:n uudeksi puheenjohtajaksi yhdistyksen syyskokouksessa 30.11. Helsinki-Malmin lentoasemalla. Yhdistys jatkaa Raatikaisen johdolla työtä lentoaseman säilyttämiseksi ja kehittämiseksi huomioiden kulttuuriperinnön ja luontoarvot.
Malmin lentokenttä on edelleen virallisesti lentokenttä, eikä lentotoiminnan kannalta ole tehty vielä mitään peruuttamatonta tuhoa. Yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittu perussuomalaisten Mika Raatikainen on hiljattain jäänyt eläkkeelle rikospoliisin toimestaan henkilökohtaisen eläkeiän perusteella ja haluaa työskennellä aktiivisesti Malmin lentoaseman säilyttämiseksi.
Raatikainen kuvaili kokoukselle kokemustaan näin:
– Olen helsinkiläinen, toiminut rikostutkijana ja tutkinnanjohtajana. Olen toiminut myös YK-rauhanturvaajana ja -poliisina YK:n sihteeristön palveluksessa sekä EU-korruption torjuntaprojektin vetäjänä Jordaniassa, luennoinut ihmisoikeuksista ja kouluttanut poliiseja eri puolilla maailmaa yhteensä yli 10 vuotta.
– Olin eduskunnassa viisi vuotta ja nyt kaupunginvaltuutettuna on kymmenes vuosi menossa, tällä hetkellä kaupunkiympäristölautakunnassa. En ole lentäjä, mutta olen ollut puolustamassa Malmin asioita koko ajan eduskunnassa ja valtuustossa. Yritän parhaani ja kiitän luottamuksesta!
Nyt kaivataan päätöksenteon kokemusta
Nykyinen puheenjohtaja Timo Hyvönen on toiminut yhdistyksen hallituksessa jo kymmenen vuoden ajan. Hän jatkaa edelleen asiaan liittyvien hallintoasioiden seurantaa ja työstämistä.
– Onhan tässä paljon tekemistä. Onneksi Mika on ollut asiassa mukana koko ajan ja pääsee varmasti nopeasti ajan tasalle. Nyt kaivataan nimenomaan poliittisen ja Helsingin kaupungin päätöksenteon kokemusta. Olen erittäin tyytyväinen, että Mika tulee jatkamaan tätä arvokasta työtä. Nyt tarvitaan voimaa!
Yhdistyksen hallitus ajaa Malmin asiaa, mutta siitä löytyy laaja poliittisen päätöksenteon edustus. Hallituksessa on aktiiveja SDP:stä, kokoomuksesta, RKP:sta ja perussuomalaisista. Aiemmin hallituksessa on ollut aktiiveja myös vihreistä.
Minkään puolueen kannattajat eivät halua alueelle asuntoja
Hyvönen kiittää laajapohjaista kokoonpanoa:
– On onni, että hallituksessa on useiden eri puolueiden edustajia. Mielipidemittausten mukaan minkään puolueen kannattajista enemmistö ei halua alueelle asuntoja. Aiemminhan vihreitäkin on ollut mukana, valitettavasti juuri nyt ei. Se on ollut enemmän kuin arvokasta, onhan Malmin lentokenttäalue aivan erityinen luontoarvokohde Helsingissä.
Kokoukseen osallistui runsaat 30 yhdistyksen yli tuhannesta jäsenestä. Kokouksessa käytiin läpi lentokentän nykytilanne, menossa olevat oikeuskäsittelyt sekä toimintasuunnitelma vuodelle 2023. Raatikaisen lisäksi hallitukseen tuli kolme uutta jäsentä: Erkki Heinonen, Mirko Nieminen ja Håkan Lövdahl. Hallituksen toimikausi vaihtuu vuodenvaihteessa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Håkan Lövdahl Mirko Nieminen Erkki Heinonen Timo Hyvönen Malmin lentoaseman ystävät ry luontoarvot kulttuuriperintö päätöksenteko Malmin lentokenttä Mika Raatikainen Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä vaatii vastuunkantoa virheistä Malmin lentokenttään liittyvissä asioissa: ”Käsittämätöntä huolimattomuutta”

PS:n Helsingin valtuustoryhmä kritisoi Malmin lentokentän rakennushankkeita: ”Vihreille luonto- ja ympäristöarvot ovat pelkkää puhetta”

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä jätti palautusehdotuksen Malmin lentokentän kaavaa koskien – ”Päästöt viherpestään tekopyhästi näkymättömiin”

PS-valtuutetut videohaastattelussa: Helsingin kehitys on todella huolestuttavaa

Vaasan vaalipiirin kansanedustajat kysyvät Kauhavan lentotoimintaharjoituksista – kentän ylläpitäminen sekä kansallisen että Nato-liittolaisten puolustuksen kannalta tarpeellista
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Puolet ruotsalaisista burkakiellon kannalla – vihervasemmisto vastustaa luonnollisista syistä
Ajatus kasvot kokonaan peittävien huivien kieltämisestä julkisilla paikoilla nousee Ruotsissa toistuvasti esiin ja näin on tapahtunut erityisesti nykyisen porvarihallituksen aikana. SVT:n ja mielipidetutkimusyhtiö Verianin kyselyn mukaan burkan ja niqabin kieltoa kannattaa jo useampi ruotsalainen kuin vastustaa.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.












