

Mika Raatikainen tyrmää ”paperittomien” ilmaisen terveydenhuollon – ”Olen helsinkiläinen, en kabulilainen kaupunginvaltuutettu”
Laittomasti maassa olevien ilmainen terveydenhuolto on maahanmuuttajia Suomeen houkutteleva vetovoimatekijä, helsinkiläinen kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Mika Raatikainen (ps.) sanoi Mtv:n Huomenta Suomessa väittelyssä kaupunginvaltuutettu Nasima Razmyarin (sd.) kanssa.
Helsingin kaupunginvaltuusto päättää tänään, saavatko laittomasti maassa olevat samat terveyspalvelut kuin turvapaikanhakijat. Kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen (ps.) piti esitystä absurdina, kuten Suomen Uutiset kirjoitti aiemmin tänään.
Raatikainen muistutti, että Suomen laki ei tunne termiä paperiton.
– Oikeasti kysymys on laittomasti maassa oleskelevista henkilöistä, jotka pitäisi palauttaa lähtömaihinsa. Se on näin yksinkertaista. Jos täällä aletaan koko maapallon asioita hoitamaan niin ei tule onnistumaan.
Raatikaisen mielestä ongelmat pitäisi ratkaista turvapaikanhakijoiden lähtöalueilla.
– Olen itse ollut niitä itse ollut kymmenen vuotta hoitamassa Lähi-idässä ja se on oikein että autetaan siellä missä tarvitaan.
Raatikaisen mukaan samalla rahalla saadaan paljon suurempi vaikuttavuus kuin sillä, että tuodaan ihmisiä tänne, paperit häviää yllättäen tai hävitetään, minkä jälkeen meillä on paperittomia.
– Voitte olla ihan varmoja että jos tätä tullaan jatkamaan, se on aika kova vetovoimatekijä – tänne tulee aika paljon lisää ihmisiä hakemaan sitten hoitoa.
Raatikainen ei näe mitään syytä, miksi hänen pitäisi alkaa heikentää muiden mahdollisuuksia saada hoitoa sillä, että tuodaan jo kuormittuneeseen terveys- ja sosiaalipalveluiden sektorille suuri määrä ihmisiä, joilla ei ole edes laillista oikeutta olla Suomessa.
– Sanotaan nyt näin, että mä olen helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu, en kabulilainen kaupunginvaltuutettu enkä mogadishusta enkä bagdadista. Mun tehtäväni on tietysti Helsingissä ajaa helsinkiläisten veronmaksajien ja asukkaiden etuja.
– Kun puhutaan että tämä romahduttaa meidän järjestelmän, niin tää on vain yksi terveydenhuoltoa koskeva kysymys, Razmyar kommentoi paperittomien terveydenhuollon vaikutuksia terveydenhoitojärjestelmään.
– Niin, tässä on monta muutakin kysymystä. Mistä nää ihmiset tulee, kuka ne tänne värvää… nehän on saaneet kielteisen päätöksen – on todettu että he eivät tarvitse turvapaikkaa. Tässä on sellaisia pikku vaaroja, että luiskahdetaan koko yhteiskunnan ulkopuolelle, joudutaan hyväksikäytetyksi, tehdään ehkä rikoksia, tehdään pimeetä työtä, Raatikainen iski takaisin.
– Tässä on paljon ongelmia. Sen takia mä en todellakaan halua että tänne rakennetaan joku tällainen alakulttuuri, mikä koostuu tuhansista – tai kymmenistä tuhansista tulevaisuudessa, kuka tietää – paperittomista. Ei siinä oo mitään järkeä.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Poliitikot tuntuvat hyväksyvän mitä hyvänsä, jos se liittyy maahanmuuttajiin – ”Mikä ihme teitä vaivaa?”

Perussuomalaiset: Helsinki lisää vetovoimaa laittomasti maassa oleville ja uusille tulijoille – ”Muun Suomen ei pidä osallistua hölmöilyn kustannuksiin”
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












