

Mika Raatikainen tyrmää ”paperittomien” ilmaisen terveydenhuollon – ”Olen helsinkiläinen, en kabulilainen kaupunginvaltuutettu”
Laittomasti maassa olevien ilmainen terveydenhuolto on maahanmuuttajia Suomeen houkutteleva vetovoimatekijä, helsinkiläinen kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Mika Raatikainen (ps.) sanoi Mtv:n Huomenta Suomessa väittelyssä kaupunginvaltuutettu Nasima Razmyarin (sd.) kanssa.
Helsingin kaupunginvaltuusto päättää tänään, saavatko laittomasti maassa olevat samat terveyspalvelut kuin turvapaikanhakijat. Kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen (ps.) piti esitystä absurdina, kuten Suomen Uutiset kirjoitti aiemmin tänään.
Raatikainen muistutti, että Suomen laki ei tunne termiä paperiton.
– Oikeasti kysymys on laittomasti maassa oleskelevista henkilöistä, jotka pitäisi palauttaa lähtömaihinsa. Se on näin yksinkertaista. Jos täällä aletaan koko maapallon asioita hoitamaan niin ei tule onnistumaan.
Raatikaisen mielestä ongelmat pitäisi ratkaista turvapaikanhakijoiden lähtöalueilla.
– Olen itse ollut niitä itse ollut kymmenen vuotta hoitamassa Lähi-idässä ja se on oikein että autetaan siellä missä tarvitaan.
Raatikaisen mukaan samalla rahalla saadaan paljon suurempi vaikuttavuus kuin sillä, että tuodaan ihmisiä tänne, paperit häviää yllättäen tai hävitetään, minkä jälkeen meillä on paperittomia.
– Voitte olla ihan varmoja että jos tätä tullaan jatkamaan, se on aika kova vetovoimatekijä – tänne tulee aika paljon lisää ihmisiä hakemaan sitten hoitoa.
Raatikainen ei näe mitään syytä, miksi hänen pitäisi alkaa heikentää muiden mahdollisuuksia saada hoitoa sillä, että tuodaan jo kuormittuneeseen terveys- ja sosiaalipalveluiden sektorille suuri määrä ihmisiä, joilla ei ole edes laillista oikeutta olla Suomessa.
– Sanotaan nyt näin, että mä olen helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu, en kabulilainen kaupunginvaltuutettu enkä mogadishusta enkä bagdadista. Mun tehtäväni on tietysti Helsingissä ajaa helsinkiläisten veronmaksajien ja asukkaiden etuja.
– Kun puhutaan että tämä romahduttaa meidän järjestelmän, niin tää on vain yksi terveydenhuoltoa koskeva kysymys, Razmyar kommentoi paperittomien terveydenhuollon vaikutuksia terveydenhoitojärjestelmään.
– Niin, tässä on monta muutakin kysymystä. Mistä nää ihmiset tulee, kuka ne tänne värvää… nehän on saaneet kielteisen päätöksen – on todettu että he eivät tarvitse turvapaikkaa. Tässä on sellaisia pikku vaaroja, että luiskahdetaan koko yhteiskunnan ulkopuolelle, joudutaan hyväksikäytetyksi, tehdään ehkä rikoksia, tehdään pimeetä työtä, Raatikainen iski takaisin.
– Tässä on paljon ongelmia. Sen takia mä en todellakaan halua että tänne rakennetaan joku tällainen alakulttuuri, mikä koostuu tuhansista – tai kymmenistä tuhansista tulevaisuudessa, kuka tietää – paperittomista. Ei siinä oo mitään järkeä.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Poliitikot tuntuvat hyväksyvän mitä hyvänsä, jos se liittyy maahanmuuttajiin – ”Mikä ihme teitä vaivaa?”

Perussuomalaiset: Helsinki lisää vetovoimaa laittomasti maassa oleville ja uusille tulijoille – ”Muun Suomen ei pidä osallistua hölmöilyn kustannuksiin”
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













