

PS ARKISTO
Ministeri Ranne myönsi liikenneturvallisuusalan ansiomitaleja – tavoitteena lopettaa liikennekuolemat kokonaan vuoteen 2050 mennessä
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne on myöntänyt vuosittaiset liikenneturvallisuusalan ansiomitalit kymmenelle liikenneturvallisuuden eteen töitä tehneelle ansioituneelle henkilölle perjantaina 8.9. Ministeri Ranne kertoi tilaisuudessa pitämässään puheessa Suomen tavoittelevan maailmanennätystä liikennekuolemien vähentämisessä lopettamalla ne kokonaan vuoteen 2050 mennessä.
– Kun olin matkalla tänä aamuna ministeriöön, tuli täällä Helsingissä vastaan ihana näky. Iso letka iloisia, innokkaita, tulevaisuutta täynnä olevia viskareita ja eskareita huomioliivit päällä. Heitä varten te ja me kaikki yhdessä teemme liikenneturvallisuustyötä – liikenneturvallisuuden tulevassa maailmanennätysmaassa, liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoi.
Ranne on huolissaan nykyisestä liikenneturvallisuuden tilasta. Puheessaan hän kertasi, että Suomi on jäänyt liikenneturvallisuuden huippumaista jälkeen ja liikenneturvallisuuden paraneminen on huolestuttavasti hidastunut 2010-luvun jälkipuolella. Hän kannusti jokaista ottamaan vastuuta liikenteessä ja korosti puheessaan liikenneturvallisuusalan merkitystä, jonka arvo on mittaamaton Suomelle.
Tavoitteena maailmanennätys
Hallituksen sekä liikenne- ja viestintäministeriön tavoitteena on puolittaa liikennekuolemien määrä vuoteen 2030 mennessä ja edistää liikenneturvallisuutta siten, että liikennekuolemia ei ole vuonna 2050 enää lainkaan.
– Tavoite ei ole mahdoton, mutta se on kova, kun se toteutuu. Se on maailmanennätys. Me ministeriössä tulemme tekemään parhaamme maailmanennätyksen saavuttamiseksi. Parannamme turvallisuutta korjaamalla väyliä, vaatimalla kuskeilta ajotaitoa sekä valvomalla ja säätämällä turvallisuutta lisääviä lakeja, ministeri Ranne vakuutti.
Liikenneturvallisuusalan ansiomitalit saivat kapteeni Pekka Antikainen, projektipäällikkö Juha Heltimo, eläkeläinen Ilpo Heporauta, ylikomisario Risto Jääskeläinen, johtava asiantuntija Annu Korhonen, lehtori Tapio Kyngäs, ylikonstaapeli Jaakko Nygård, asiantuntija Reijo Prokkola, yrittäjä, palvelupäällikkö Jani Riekkinen ja suunnitteluinsinööri Nina Vartiainen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nina Vartiainen Jani Riekkinen Reijo Prokkola Jaakko Nygård Tapio Kyngäs Annu Korhonen Risto Jääskeläinen Ilpo Heporauta Juha Heltimo Pekka Antikainen liikenneturvallisuus Lulu Ranne
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Garedew maakuntien pelastamisen puolesta: ”Koko maan saavutettavuus on maakuntien elinehto”

Hallitus ei nosta polttoainehintoja – Purra: ”Pumpulla tankkaava suomalainen huokaisee kerrankin helpotuksesta”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän johto: Hallitusohjelmassa moneen asiaan täyskäännös – ja hyvä niin

Autoliitolta kiitokset hallitusohjelmalle: Polttoaineveron alentamissuunnitelmia voi pitää historiallisina
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










