

Kathy Zhu Donald Trumpia tukevalla kampanjavideolla.
Missiltä paloi titteli konservatiivisten somekommenttien takia
Amerikkalainen opiskelija, presidentti Trumpin kannattaja sekä sosiaalisen median vaikuttaja Kathy Zhu valittiin heinäkuun alussa Miss Michiganiksi. Ja sitten hänen vanhat twiittinsä ponnahtivat julkisuuteen, missin asema meni ja somekohu oli valmis.
Kathy Zhun kriittiset kommentit koskivat hijabin käyttöä ja mustan väestön osuutta mustien kuolemissa. Miss Maailma -kilpailut järjestävä organisaatio vei Zhulta siltä seisomalta Miss Michiganin tittelin ja mahdollisuuden osallistua kansainvälisiin kauneuskoitoksiin. Ex-missin mielestä kyse on hänen henkilökohtaisten näkemystensä aikaansaamasta syrjinnästä, Yahoo News kertoo.
Zhu on itse asiassa paremminkin tunnettu konservatiivisena poliittisena kommentaattorina, jolla on Instagram- ja Twitter -tileillään 80 000 seuraajaa. Sekin on tunnettua, että hän on presidentti Donald Trumpin vankka kannattaja.
– Olen nähnyt tämän kaiken aiemminkin, Zhu sanoo.
– Ei todellakaan ole oikein tuomita ihmistä, joilla vain sattuu olemaan erilaiset mielipiteet kuin sinulla, hän jatkaa.
Some muistaa kaiken
Miss Maailma -organisaatio ei ole kommentoinut synnyttämäänsä kohua, toistuvista pyynnöistä huolimatta. Järjestön alkuperäisen tuomion mukaan Zhun käyttäytyminen ja viestintä on ollut ”hyökkäävää, tunteetonta ja sopimatonta”. Sillä siisti.
Kohun herättäneissä kahdessa twiitissä on kyse sosiaalisen median ilkeästä puolesta eli katkeamattomasta muistista. Minkä kerran someen laittaa, sinne se myös jää. Twiitit on jo poistettu palvelusta mutta ne elävät edelleen. Näin Kathy Zhu kirjoitti vuonna 2018 kieltäydyttyään pukeutumasta hijabiin muslimiopiskelijoiden tilaisuudessa:
Vaate voi olla sorron väline
– Kerrotte minulle, että hijabiin pukeutumisessa on kyse enemmänkin muodista kuin uskonnosta. Vai haluatteko vain saada kaikki naiset Islamin alistamiksi?
Zhu selitti twiittiään sillä, että Lähi-Idän maissa niin monia naisia on rangaistu ja sorrettu siksi, että he eivät ole suostuneet käyttämään huivia.
Toisessa menneisyyden kohutwiitissään Zhu puuttui USA:n sisäpolitiikkaan kommentoimalla amerikkalaisten omaa asennetta maansa epäkohtiin ja ennakkoluuloihin.
– Tiedätkö, että suurin osa mustien kuolemista on toisten mustien aiheuttamia? Hoida ensin omat nurkkasi kuntoon ennen kuin alat syyttelemään toisia.
Zhun mukaan hän tarkoitti yksinkertaisesti vain sitä, että ihmisten olisi suotavaa selvittää ensin omat ongelmansa ja vasta sitten alkaa opettamaan muita.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.















