

LEHTIKUVA
Monikulttuurisessa Berliinissä kaoottinen ja verinen uusivuosi: Poliisiin ja pelastuslaitokseen iskuja raketeilla ja palopommeilla, useita loukkaantui vakavasti
Maahanmuuttajien kansoittamilla alueilla Saksan Berliinissä vallitsi uudenvuodenyönä monin paikoin poikkeukselliset ja hengenvaaralliset olosuhteet. Raketeilla ja muilla sähikäisillä varustautuneet nuoret maahanmuuttajamiehet hyökkäsivät pelastushenkilökunnan kimppuun tarkoituksena vahingoittaa. Useat teot tallentuivat myös videolle.
Berliinin kuten eräiden muidenkin Saksan kaupunkien maahanmuuttajavaltaiset asuinalueet muistuttivat uudenvuodenpäivän aamuna lähinnä sotatannerta edellisyön tapahtumien jälkeen.
Useiden uutismedioiden, kuten Bild-lehden, mukaan Berliinin uusivuosi sujui kaoottisesti. Raketeilla ja muilla sähikäisillä varustautuneet nuoret maahanmuuttajamiehet kohdistivat poliisiin ja pelastuslaitokseen iskuja esimerkiksi ilotulitusraketeilla ja palopommeilla. Seurauksena useita poliiseja ja palomiehiä loukkaantui vakavasti.
Berliini on tunnetusti monikulttuurinen kaupunki, jossa asuu arvioiden mukaan vähintään sadan eri valtion kansalaisten muodostamia ryhmiä. Kaupungissa on etenkin laaja muslimipopulaatio.
Pelastustyöntekijät järkyttyivät
Erityisen raakoja hyökkäyksiä Berliinissä nähtiin Kreuzbergin alueella, jossa asuu paljon maahanmuuttajia. Kaduille oli pystytetty kulkuesteitä, joita oli sytytetty tuleen.
Hälytyksen saaneiden palomiesten saapuessa sammuttamaan tulta heidän kimppuunsa hyökkäsi naamioituneiden miesten joukkio. Neuköllnin alueella puolestaan pelastusajoneuvoja kohti ammuttiin raketteja, minkä lisäksi poliisiautoon heitettiin palopommi.
Kaupunkilaiset ja viranomaiset ovat kauhuissaan väkivallasta ja varsinkin siitä, että poliiseja ja muita turvaa tarjoavia viranomaisia vastaan hyökätään.
Keskustaoikeistolaiseen CDU-puolueeseen kuuluva entinen Saksan liittopäivien edustaja Kai Wegner sanoo Bild-lehdelle, että kokeneetkin pelastustyöntekijät ovat järkyttyneitä julmuuden laajuudesta.
– Tähän on vihdoinkin tultava loppu. Valtio ei voi enää seurata sivusta, kuinka kaoottisesti käyttäytyvät ihmiset yhä uudelleen ja uudelleen hyökkäävät poliiseja ja palomiehiä vastaan. Nämä eivät suinkaan ole vähäpätöisiä rikoksia. Näitä tapauksia on johdonmukaisesti valvottava, ja niistä on rangaistava.
Ongelmien vaientamisella on seurauksensa
Sosiaalisessa mediassa on julkaistu useita videoita, joissa voi nähdä nuoria miehiä heittelemässä raketteja kohti pelastusajoneuvoja Berliinin kaduilla.
(1/4) Wenn man Bilder aus Städten wie Berlin oder auch Frankfurt sieht, weiß man: Es ist immer eine bestimmte Klientel, die hier zu Silvester völlig ausrastet. Es geht also nicht pauschal um Böller. Es geht darum, wer wie damit umgeht. pic.twitter.com/mdnT7qWRpw
— Anabel Schunke (@ainyrockstar) January 1, 2023
Entinen AfD-parlamenttiryhmän johtaja edustajainhuoneessa, Georg Pazdersk, kirjoittaa suorasanaisesti ongelman juurisyystä Twitterissä.
– Milloin lopulta myönnämme, että meillä on valtava ongelma nuorten miespuolisten maahanmuuttajien kanssa, jotka ovat peräisin kehittymättömistä yhteiskunnista ja jotka eivät halua integroitua? Ongelman vaientaminen tarkoittaa ongelman jatkumista.
Wann gestehen wir uns endlich ein, dass wir ein riesiges Problem mit jungen männlichen Migranten aus archaischen Gesellschaften haben, die sich nicht integrieren wollen. Das Problem totzuschweigen heißt es weiter zu fördern.https://t.co/Z6NODxl9Cmpic.twitter.com/7BqWOkxXKx
— Georg Pazderski (@Georg_Pazderski) January 1, 2023
Berliinin kaupungin johdolta vaaditaan vastuuta
Mediatietojen mukaan ainakin 15 palomiestä ja 18 poliisia loukkaantui Berliinissä useissa eri hyökkäyksissä vakavasti. Katumellakoissa myös hälytysajossa olleen ambulanssin kimppuun hyökättiin heittelemällä kiviä ja muita esineitä avoimista ovista sisään.
Neuköllnin kaupunginosan entinen pormestari Heinz Buschkowsky pudistelee toivottomana päätään tapahtumille ja moittii Berliinin kaupungin johtoa, joka ei ota vastuuta uudenvuoden tuhosta.
– Berliinin poliittinen johto myötäilee niitä, jotka rikkovat lakia. Hulluutta on yhä enemmän. Jokainen tapahtuma ja festivaali on heille vain uusi tilaisuus hyökätä viranomaisia vastaan, eli kaikkia niitä vastaan, jotka käyttävät univormua ja haluavat suojella kansalaisia. Meidän on tunnustettava, että meillä on vihollinen ja sitä vastaan on taisteltava, Buschkowsky jyrähtää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Heinz Buschkowsky Georg Pazdersk Kai Wegner maahanmuuttajavaltaiset lähiöt maahanmuuttajataustaiset nuoret Bild pelastushenkilöstö mellakat muslimit maahanmuuttajat Berliini Monikulttuurisuus AfD Väkivalta Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää Suomen katujengeistä: ”Mikään ei tunnu herättävän keskustan tukemaa punaviherhallitusta unesta”

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Purra Haapala-TV:ssa: Katurikollisuuden juurisyy on huono maahanmuuttopolitiikka – ”Tästä ei pääse mihinkään, vaikka jengeissä mukana olisi myös suomalaisia”

Junnila: Suomettumisesta siirrytty mamutukseen – ”Yhteiskunta sulkee silmänsä ja antaa kansalaisten kohdata pahoinpitelyt, ryöstöt ja raiskaukset”

Iran yritti palkkamurhata naisten oikeuksien keulakuvan New Yorkissa – apulaisoikeusministerin mukaan Iranin uhka on vakava

AfD-puolueella huippukannatus Saksassa – sosialidemokraatit haluavat antaa pakolaisille äänioikeuden
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.
















