

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 44/2021 luetuin
Lokakuu 2021 luetuin
Muslimien erityiskohtelu varusmiespalveluksessa ihmetyttää: oma jääkaappi, mikroaaltouuni, tupa…
Perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Mari Rantanen ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen koskien uskonnollista erityiskohtelua varusmiespalveluksessa.
Puolustusvoimien viestintäosaston materiaalissa kerrotaan esimerkiksi, että muslimien ramadan-paastoa viettävät laitetaan samaan tupaan, ja että ”tuvassa on oma jääkaappi ja mikroaaltouuni, joten varusmiehet voivat ruokailla auringon laskettua”.
– Perustuslain mukaan ketään ei saa laittaa eri asemaan uskonnon tai vakaumuksen vuoksi. Onko muillekin varusmiespalveluksen suorittaville kuin muslimeille järjestettävissä jääkaappi ja mikro tupaan? Kuinka pitkälle palvelusta voidaan puolustusvoimissa räätälöidä erilaisia erityistarpeita varten? Jari Ronkainen kysyy.
Sama periaate kaikille
Kirjallisessa kysymyksessä muistutetaan miesten ja naisten yhteistupakokeilusta, ja huomautetaan, että sama periaate tukisi myös eri uskontoa harjoittavien sijoittamista samoihin tupiin.
– On perin kummallista, että yhteishengen nostattamiseksi miehet ja naiset laitetaan samoihin tupiin, mutta muslimit eristetään omiinsa. Riskinä on, kuten yhteiskunnassa laajemminkin, että muslimit ryhmäytyvät ainoastaan omassa porukassaan ja muodostavat irrallisen ryhmän puolustusvoimien sisällä, Mari Rantanen varoittaa.
Tiukka ei erityiskohtelulle
Ronkainen ja Rantanen tiedustelevat, aikooko hallitus jatkossa varmistua siitä, ettei uskonto, vakaumus tai muukaan erityinen syy johda erilaiseen kohteluun asepalveluksessa.
– On selvää, että kun puhutaan kaikkia miehiä ja vapaaehtoisesti palvelusta suorittavia naisia koskevasta velvollisuudesta, tulee kaikkia kohdella myös samoilla periaatteilla, kansanedustajakaksikko perustelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vakaumus asepalvelus erityiskohtelu muslimit Puolustusvoimat Mari Rantanen Jari Ronkainen Uskonto hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Afgaanit ovat somalien ja irakilaisten ohella kaikkein heikoimmin integroituva maahanmuuttajaryhmä Suomessa – ”Yliedustettuina kaikessa ikävässä”

Maahanmuuttajat ohituskaistalta kaupungin töihin Helsingissä: ”Positiivista erityiskohtelua”

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Perussuomalaisen Nuorison mielestä ohituskaistat kuuluvat moottoriteille – ei maahanmuuttoon: ”Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet ulos maasta”

Nyans-puolue haluaa muslimien ääneksi Ruotsissa – ensin kumotaan Skurupin huivikielto ja sitten poltetaan Lars Vilksin taideteokset

Perussuomalaiset: Puolustusselonteko vastaa moneen haasteeseen – puolueilla yhteinen ja realistinen näkemys puolustuspoliittisesta tilanteesta ja tarpeista

Ranne: Valtioneuvoston kyky ja halu puolustaa maata jättää paljon mietittävää

Mäenpää: Puolustusvälineteollisuuden vientimahdollisuudet turvattava

Juuso vaatii varusmiesten päivärahan korotusta: Varusmiespalvelu ei saa johtaa taloudelliseen ahdinkoon
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita

Berliinin terrori-iskusta epäilty islamisti kuoli poliisin luoteihin
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










