

LEHTIKUVA
Oliko Sanna Marinin sijaisesta EU-huippukokouksessa päätetty hallituksen sisällä? – Eurooppaoikeuden professorin mukaan kysymys pääministerin sijaisesta on kansallisen tason asia
Pääministeri Sanna Marin ilmoitti perjantaina poistuvansa Eurooppa-neuvoston kokouksesta. Marinin mukaan hän oli pyytänyt Ruotsin pääministeri Stefan Löfveniä edustamaan Suomea loppukokouksen ajaksi. Tapaukseen liittyy useita epäselvyyksiä, kuten esimerkiksi se, oliko sijaisjärjestelyistä päätetty Suomen hallituksen sisällä. Suomen perustuslain mukaan pääministerin sijaistaminen edellyttää poikkeustilanteessa erillistä päätöstä.
Kuka voi sijaistaa EU-huippukokouksessa Suomen pääministeriä, jos tämä on estynyt osallistumaan? Asiaa on pohdittu kiihkeästi koko viikonloppu siitä lähtien, kun pääministeri Sanna Marin ilmoitti Twitterissä perjantaina:
– Olen poistunut Eurooppa-neuvoston kokouksesta varotoimenpiteenä ja pyytänyt Ruotsin pääministeri Stefan Löfveniä edustamaan Suomea loppukokouksen ajan.
Eurooppa-neuvosto määrittelee suuntaviivat
Eurooppa-neuvoston kokous, eli EU-huippukokous on EU:n korkein poliittinen päättävä elin vaikka se ei ole varsinaisesti lainsäädäntöelin.
Eurooppa-neuvostossa kokoontuvat EU-jäsenvaltioiden valtionpäämiehet voivat kuitenkin tehdä koko EU:ta sitovia päätöksiä. EU-perussopimusten mukaan Eurooppa-neuvosto muun muassa määrittelee unionin yleiset poliittiset suuntaviivat ja painopisteet. Eurooppa-neuvoston päätökset siis ovat merkittäviä ja kauaskantoisia.
Epäselväksi on jäänyt, oliko Marinilla edellytykset omalla päätöksellään luovuttaa Suomen edustus toisen valtion edustajalle EU-huippukokouksessa? Kysymystä voidaan tarkastella sekä eurooppaoikeuden että Suomen kansallisen oikeuden näkökulmista.
Kahden jäsenvaltion blokki periaatteessa mahdollinen
Helsingin yliopiston eurooppaoikeuden professori, useita EU-oikeuden oppikirjoja kirjoittanut Juha Raitio toteaa, että sinänsä yksi EU-jäsenvaltio voi EU-huippukokouksessa antaa oman äänensä toisen jäsenvaltion käytettäväksi.
Raitio hakee tuen Euroopan unionista tehdyn sopimuksen 235 artiklasta, jonka mukaan Eurooppa-neuvoston jäsen voi äänestyksessä edustaa vain yhtä muuta jäsentä.
– Eurooppa-neuvostossa siis voi olla kahden jäsenvaltion muodostama blokki, jossa ei kuitenkaan voi olla mukana enempää. Periaatteessa siis yksi jäsenvaltio voi käyttää jonkin toisen jäsenvaltion ääntä, mutta enempää blokki ei voi laajentua.
EU-oikeus siis mahdollistaa tämäntapaisen sijaistamismenettelyn EU-huippukokouksessa. Raitio korostaa, että tästä täysin erillinen asia on se, mitä Suomen valtio on säätänyt pääministerin toimivaltuuksista ja sijaisuuksista.
– Suomen edustaja Eurooppa-neuvostossa ei siis ole eurooppaoikeudellinen vaan kansallinen kysymys, Suomessahan asia on määritelty niin, että käytännössä edustaja on pääministeri, Raitio sanoo, ja viittaa Suomen perustuslakiin.
Suomen perustuslain 66 §:n mukaan pääministeri edustaa Suomea Eurooppa-neuvostossa.
Marinin menettely laillisuusvalvojan pöydälle
Perussuomalaisten kansanedustaja, lakivaliokunnan puheenjohtaja Leena Meri kiinnitti eilen huomiota siihen, että Suomen perustuslain mukaan pääministerin sijaistaminen EU-huippukokouksessa edellyttää poikkeustilanteessa erillistä päätöstä.
– Perustuslain mukaan menee sijaistus hallituksen sisällä ja poikkeustapauksissa edellyttää valtioneuvoston päätöstä. Mihin päätökseen sijaistus perustuu? Saisiko sen julkisuuteen. Kiitos, Meri kirjoittaa Twitterissä
Suomen puhevallan luovutus toiselle valtiolle EU-huippukokouksessa päätyy jatkossa myös ylimmän laillisuusvalvojan pöydälle. Perussuomalaisten entinen kansanedustaja Pentti Kettunen kertoi perjantaina jättäneensä Marinin menettelystä kantelun oikeuskanslerille.
Kantelussa Kettunen pyytää oikeuskansleria ”..selvittämään sen seikan, millä oikeudella ja minkä Suomen lain tai valtiosäännön nojalla Suomen pääministeri voi valtuuttaa vieraan vallan edustajan käyttämään Suomen esitys-, puhe- ja äänivaltaa tärkeässä Eurooppa-neuvoston huippukokouksessa.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sijaisuus Juha Raitio valtioneuvosto oikeuskansleri EU-huippukokous Sanna Marin Leena Meri Stefan Löfven Eurooppa-neuvosto pääministeri Pentti Kettunen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lakivaliokunnan puheenjohtaja kysyy Sanna Marinilta: Mihin päätökseen Eurooppa-neuvoston sijaistus perustuu?

#MaskiGate rävähti käyntiin, hallituksen tilanne tukala – Halla-aho: ”Pääministeri myöntää hallituksen valehdelleen maskien tarpeellisuudesta, koska niitä ei ollut?”

Sanna Marin vakuuttelee hallituksen tukea kujanjuoksuun joutuneelle Krista Kiurulle, mutta hallituskumppanit ovat hiirenhiljaa

Yle urakoi taas Sanna Marinin PR-toimistona

Oikeuskanslerille pääministerin menettelystä kannellut ex-kansanedustaja Kettunen: Sanna Marinin tapaus näyttää olevan medialle arka aihe
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












