Minna Reijonen kertoo, että polttoaineen pumppuhinnalla on valtava merkitys, joka kertautuu koko ajan näkyen pian korkeampina hintoina myös kauppojen hyllyillä. Riikka Purran esittämä jakeluvelvoitteen lasku olisi laskenut pumppuhintaa. Jakeluvelvoitteen hintaa laskevasta vaikutuksesta on jo aikaisempia kokemuksia, kun polttoaineen hinta saatiin yhdessä yössä laskemaan 20 senttiä litralta.
Selvää olisi Reijosen mukaan myös se, että jakeluvelvoitteen lasku toisi myös euroja valtion kassaan, mikä tässä taloustilanteessa olisi enemmän kuin tervetullutta. Nyt muut puolueet kokoomus mukaan lukien haluavat ilmastoideologian vuoksi pitää jakeluvelvoitteesta kynsin ja hampain kiinni. Tästä kärsivät sekä kuluttaja että valtion kassa.
Sotien vaikutus näkyy myös kuljetusalalla
Sotimisen vaikutus on näkynyt myös kuljetusalalla, kun autoilijat ovat jopa laittaneet autojaan seisontaan korkeiden polttoainehintojen vuoksi. Hallitus on kuitenkin onneksi ottamassa käyttöön ammattidieselin, joka on kuljetusalan yrittäjien keskuudessa kaivattu uudistus.
– Jos länsinaapurimme Ruotsi pystyy jakeluvelvoitteen osalta toimiin pumppuhinnan laskemiseksi, niin miksi meillä ei? Perusteluna on käytetty sitä, että laskemiseen menisi niin kauan aikaa.
Reijonen haluaa muistuttaa, että paksussa valtionhallinnossa riittää kyllä tekeviä käsiä.
– Autoveron lasku ja helpotus työmatkojen matkakuluvähennykseen toki tuo pientä lohtua yksityisautoilijalle, mutta parempaakin olisimme pystyneet, huokaa Reijonen.