

LEHTIKUVA
Orbán: Poikkeusvaltuuksista voidaan luopua ehkä jo kuun lopussa – ”Silloin voitte pyytää anteeksi vääriä syytöksiä”
Unkarin pääministeri arvelee, että hänen hallituksensa voi luopua koronaviruspandemian takia saamistaan poikkeustilavaltuuksista jo toukokuun lopussa. Hän sanoo odottavansa sen jälkeen anteeksipyyntöä niiltä, jotka ovat esittäneet vääriä syytöksiä Unkaria kohtaan diktatuurin käyttöönotosta.
Perjantaina Serbian vierailullaan lehdistölle puhunut Unkarin pääministeri Viktor Orbán arvioi hallituksensa voivan luopua poikkeustilavaltuuksista jo toukokuun lopussa, tiedottaa Unkarin hallitus nettisivuillaan.
Kun poikkeustilavaltuudet myönnettiin, monet poliitikot ja toimittajat syyttivät Orbánia pysyvästä vallan anastamisesta ja sanoivat Unkarin vajonneen diktatuuriin. Unkarin Suomen suurlähettiläs kommentoi poikkeustilaan liittyneitä väärinkäsityksiä tässä Suomen Uutisten jutussa. Suurlähettiläs korosti, että poikkeustila päättyy, kun terveysvaaratilanne on ohi.
”Olemme puolustaneet maatamme”
Orbán muistutti lehdistötilaisuudessa, että Unkarin parlamentin hallitukselle antamien laajojen valtuuksien tarkoitus oli mahdollistaa nopea reagointi koronakriisiin. Pääministeri Orbánin mukaan enää on jäljellä vain muutamia toimenpiteitä, jotka pitää suorittaa poikkeustilavaltuuksien puitteissa. Sen jälkeen hallitus luopuu poikkeusvaltuuksistaan.
– Tulemme antamaan kaikille mahdollisuuden pyytää anteeksi Unkaria kohtaan esittämiään vääriä syytöksiä, Orbán sanoi.
– Me olemme puolustaneet maatamme menestyksellä. Meidän suorituksemme on vertailukelpoinen minkä tahansa muun maan kanssa. Me teimme tämän demokratian puitteissa, ja hallituksen luovuttua poikkeusvaltuuksista jatkamme normaalia eduskuntatyötä, Orbán sanoi.
EU:n suhteen Orbán sanoi toivovansa, että talouden uudelleenkäynnistämiseksi käytävä ”toinen taistelu” onnistuu EU:lta paremmin kuin koronapandemian taltuttaminen.
Euroopan parlamentissa käytiin viime viikolla tiukkoja keskusteluja muun muassa Unkarin tilanteesta ja Orbánin hallituksen poikkeusvaltuuksista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho puntaroi Unkarin tilannetta – ”parlamentilla on suvereeni valta päättää, milloin normaalioloihin palataan”

Suurlähettiläs: Suomen mediassa väärinkäsityksiä Unkarin tilanteesta – ”Poikkeustila päättyy kun terveysvaaratilanne on ohi”

Itävallan tiukka linja: Ei pakolaisia Kreikasta – EU:n taakanjakojärjestelmä on epäonnistunut

Saksa liittymässä EU:n kurittomien kakaroiden listalle Unkarin ja Puolan seuraksi – komission saksalainen puheenjohtaja tiukkana kotimaalleen

Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Michel pohjoisille jäsenmaille: Kukkarot auki

Unkari laittoi rajat kiinni turvapaikanhakijoilta – vetoaa koronavirukseen

Orbánin hallitus luopuu poikkeustilavaltuuksista – aiemmin kuin Suomi
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.
Uusimmat

Kolumni: Meidän ideologiat ovat parempia kuin teidän ideologiat

Strandman: Sopimuspalokunnat pitävät yhteiskunnan pyörät pyörimässä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











