

LEHTIKUVA
Orbán: Poikkeusvaltuuksista voidaan luopua ehkä jo kuun lopussa – ”Silloin voitte pyytää anteeksi vääriä syytöksiä”
Unkarin pääministeri arvelee, että hänen hallituksensa voi luopua koronaviruspandemian takia saamistaan poikkeustilavaltuuksista jo toukokuun lopussa. Hän sanoo odottavansa sen jälkeen anteeksipyyntöä niiltä, jotka ovat esittäneet vääriä syytöksiä Unkaria kohtaan diktatuurin käyttöönotosta.
Perjantaina Serbian vierailullaan lehdistölle puhunut Unkarin pääministeri Viktor Orbán arvioi hallituksensa voivan luopua poikkeustilavaltuuksista jo toukokuun lopussa, tiedottaa Unkarin hallitus nettisivuillaan.
Kun poikkeustilavaltuudet myönnettiin, monet poliitikot ja toimittajat syyttivät Orbánia pysyvästä vallan anastamisesta ja sanoivat Unkarin vajonneen diktatuuriin. Unkarin Suomen suurlähettiläs kommentoi poikkeustilaan liittyneitä väärinkäsityksiä tässä Suomen Uutisten jutussa. Suurlähettiläs korosti, että poikkeustila päättyy, kun terveysvaaratilanne on ohi.
”Olemme puolustaneet maatamme”
Orbán muistutti lehdistötilaisuudessa, että Unkarin parlamentin hallitukselle antamien laajojen valtuuksien tarkoitus oli mahdollistaa nopea reagointi koronakriisiin. Pääministeri Orbánin mukaan enää on jäljellä vain muutamia toimenpiteitä, jotka pitää suorittaa poikkeustilavaltuuksien puitteissa. Sen jälkeen hallitus luopuu poikkeusvaltuuksistaan.
– Tulemme antamaan kaikille mahdollisuuden pyytää anteeksi Unkaria kohtaan esittämiään vääriä syytöksiä, Orbán sanoi.
– Me olemme puolustaneet maatamme menestyksellä. Meidän suorituksemme on vertailukelpoinen minkä tahansa muun maan kanssa. Me teimme tämän demokratian puitteissa, ja hallituksen luovuttua poikkeusvaltuuksista jatkamme normaalia eduskuntatyötä, Orbán sanoi.
EU:n suhteen Orbán sanoi toivovansa, että talouden uudelleenkäynnistämiseksi käytävä ”toinen taistelu” onnistuu EU:lta paremmin kuin koronapandemian taltuttaminen.
Euroopan parlamentissa käytiin viime viikolla tiukkoja keskusteluja muun muassa Unkarin tilanteesta ja Orbánin hallituksen poikkeusvaltuuksista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho puntaroi Unkarin tilannetta – ”parlamentilla on suvereeni valta päättää, milloin normaalioloihin palataan”

Suurlähettiläs: Suomen mediassa väärinkäsityksiä Unkarin tilanteesta – ”Poikkeustila päättyy kun terveysvaaratilanne on ohi”

Itävallan tiukka linja: Ei pakolaisia Kreikasta – EU:n taakanjakojärjestelmä on epäonnistunut

Saksa liittymässä EU:n kurittomien kakaroiden listalle Unkarin ja Puolan seuraksi – komission saksalainen puheenjohtaja tiukkana kotimaalleen

Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Michel pohjoisille jäsenmaille: Kukkarot auki

Unkari laittoi rajat kiinni turvapaikanhakijoilta – vetoaa koronavirukseen

Orbánin hallitus luopuu poikkeustilavaltuuksista – aiemmin kuin Suomi
Viikon suosituimmat

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.















