Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalainen Nuoriso esittää Lotta Svärd -järjestön toiminnan uudelleenkäynnistämistä: ”Suomalaisissa naisissa on runsain mitoin realisoimatonta maanpuolustustahtoa”

13.12.2024 |12:09

Perussuomalainen Nuoriso esittää Lotta Svärdin toiminnan uudelleenkäynnistämistä 80 vuotta järjestön lakkauttamisen jälkeen. Nuorisojärjestön mielestä niin kotikentällä kuin tarvittaessa rintamalla tarvitaan osaamista poikkeusaikoina toimimiseen.

Suomalaisten naisten maanpuolustus on aina perustunut vapaaehtoisuuteen niin Lotta Svärdin toimiessa vuosina 1920-1944 kuin naisten vapaaehtoisen asepalveluksen tullessa lakiin vuonna 1995.

– Suomalaisissa naisissa on runsain mitoin realisoimatonta maanpuolustustahtoa, toteaa PS-Nuorison 2. varapuheenjohtaja Ami Kimanen. Hänen mielestään niin kotikentällä kuin tarvittaessa rintamalla tarvitaan osaamista poikkeusaikoina toimimiseen.

– Kaikille naisille Puolustusvoimien tarjoama koulutus ei sellaisenaan sovi. Miksemme siis elvyttäisi jo toimivaksi testattua konseptia ja hienoa isänmaallista järjestöä?

”Jokaisen suomalaisen kunniatehtävä”

Lottatoiminnassa vapaaehtoisesta maanpuolustuksesta kiinnostuneet naiset pystyisivät vaihtoehtona asepalvelukselle osallistumaan ruokahuolto-, lääkintä-, ilmavalvonta-, viestintä- ja toimistotehtäviin. Tällöin edistettäisiin suomalaisten varautumista ja osallistumista maanpuolustukseen ilman, että nykymuotoista asevelvollisuutta tarvitsisi muuttaa.

– Jokaisella suomalaisella naisella tulisi olla tahtoa tuoda kortensa kekoon rakkaan isänmaamme puolustamiseksi. Se on jokaisen suomalaisen kunniatehtävä. Lotta Svärdissä naiset saisivat valmiuksia toimia erilaisissa kriisinajan tehtävissä, toteaa hallituksen jäsen Nanna Väätäinen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Joululahjarahoja kohdistettiin Kivijärven ampumaradalle – Rintamäki: Joululahjarahoja on jaettu selvästi maanpuolustusta ja ampumaratoja ajatellen

12.12.2024 |11:04

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää