

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Huoltovarmuudesta on puhuttava nyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on yhdessä perussuomalaisten eduskuntaryhmän kanssa jättänyt keskustelualoitteen huoltovarmuuden parantamiseksi Suomessa. Aloitteelle on kertynyt allekirjoittajia yli puoluerajojen. Huoltovarmuus pitää sisällään muun muassa elintarvikehuollon, energiahuollon, finanssialan, logistiikan, teollisuuden, tietoyhteiskunnan ja terveydenhuollon toimintakyvyn turvaamisen poikkeustilanteessa.
– Huoltovarmuuskysymysten poliittinen painoarvo on kasvanut räjähdysmäisesti koronakriisin ja Ukrainan sotatilan myötä. Aloitteen tavoitteena on saada aikaan eduskunnassa perusteellinen keskustelu huoltovarmuuden kehittämisestä, jotta Suomi olisi jatkossa paremmin varautunut mahdollisiin kriisitilanteisiin. Jo korona toi alkaessaan esiin puutteita huoltovarmuudessa ja nyt turvallisuustilanteen kriisiytyessä maataloutemme on hätätilassa, Ritva ”Kike” Elomaa huomauttaa.
Turvetuotannon alasajo oli virhe
Perussuomalaiset korostavat valtion vastuuta huolehtia kansalaisistaan. Koronakriisin alussa nähty kilpavarustelu toimi varoittavana esimerkkinä siitä, että valtiot ajavat ensisijaisesti omaa etuaan kriisin koittaessa. Aloitteen ensimmäinen allekirjoittaja Elomaa toteaa, ettei muiden maiden solidaarisuuteen sovi luottaa yksisilmäisesti.
– Historia on moneen kertaan osoittanut, ettei vara venettä kaada. Vallitseva energiakriisi on esimerkiksi osoittanut suureksi virheeksi hallituksen päätöksen ajaa turvetuotanto alas. Siinä ei paljoa energiantuotannon omavaraisuutta tai huoltovarmuutta mietitty, Elomaa sanoo.
Ruuantuotanto pelastettava
Elintarvikehuolto on keskeinen osa huoltovarmuuden kokonaisuutta ja ruuantuotannon riittävä omavaraisuus on elintarvikehuollon kivijalka. Liian kunnianhimoiset ilmastovaatimukset sekä energian, rehujen ja lannoitteiden nopea hinnannousu ovat ajaneet kotimaiset tuottajat entistä pahemmin ahdinkoon.
Perussuomalaisten mielestä Ukrainan kriisin seurauksena epävakaat maailman ruokamarkkinat pakottavat Suomen vahvistamaan nopeasti ruuantuotannon omavaraisuutta.
– Suomalaiset tilat ovat taistelleet jo pitkään kannattavuuden kanssa. Nyt käsillä oleva kustannuskriisi on tehnyt mahdottomaksi pyörittää toimintaa nykyisillä tuottajahinnoilla. Jos tilojen annetaan mennä nurin, romuttaa se yhden huoltovarmuuden peruspilareista.
– Aloitteessa ehdotettu keskustelu toimisi lähtölaukauksena puolueiden väliselle yhteistyölle koko Suomelle kriittisen huoltovarmuuden vahvistamiseksi. Tässä on kyse niin tärkeästä asiakokonaisuudesta, ettei se saa kaatua perinteiseen puoluepolitikointiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elintarvikehuolto omavaraisuus sota ruuantuotanto Ritva ”Kike” Elomaa Ukraina Huoltovarmuus perussuomalaiset Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Lintiläkin levittelee vain käsiään: Ruuan hinta nousemassa kaksinkertaiseksi, hallitus jatkaa ilmastotoimiaan – miksi SDP ja keskusta hyväksyvät suomalaisten jatkuvan kurjistamisen?

Hallitukselta ei vaikuttavia toimia polttoainehintoihin, maatalouskriisiin, ostovoimaan tai kilpailukykyyn – perussuomalaiset esitti epäluottamusta

Kike Elomaa ei sulata energian ja polttoaineiden hintojen jatkuvaa nousua

Hallitus esittämässä uusia ilmastotoimia – Purra: ”Ykkösasiamme pitäisi olla oman turvallisuuden ja huoltovarmuuden varmistaminen”

Immonen: Ruuan- ja energiantuotannon huoltovarmuus turvattava – ”Isänmaan etu kaiken muun edelle”

Elomaa: Huoltovarmuusvarastojen ajantasaisuudesta on huolehdittava

Koskela: Tilanne on kriittinen – turvetuotantokoneet käyttöön ja yrittäjät työhön

Huru: Turvekoneiden romutustuen määrärahat kulutettu jo loppuun – riittääkö tuki kaikille koneensa jo romuttaneille?

Mäkelä: Ydinvoimasta itäenergian korvaaja
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.