Artikkeli kuva

Perussuomalaiset kertoo puolueen virallisen Nato-kannan – Puoluevaltuusto äänesti: 61 puolesta, 3 vastaan

30.04.2022 |15:02

Perussuomalaisten puoluevaltuusto asettui kannattamaan Suomen Nato-jäsenyyttä.

Keskustelu oli vilkasta ja puheenvuorojakin käytettiin lähes kolmekymmentä. Myös vastaesitys tuotiin äänestykseen. Nato-jäsenyyden puolesta äänesti 61 ja vastaan 3 puoluevaltuuston edustajaa.

Jo aiemmin perussuomalaisten eduskuntaryhmä ja puoluehallitus ovat ilmaisseet myönteisen kantansa Natoon.

Realistista keskustelua Venäjästä

– Puheenvuoroista hyvin suuri osa oli saman suuntaisia eli kerrottiin, että turvallisuusympäristö on muuttunut ja Nato-optio on tullut aika lunastaa, valotti puheenjohtaja Purra keskustelun kulkua tiedotustilaisuudessa heti päätöksen jälkeen.

Purra jatkaa:

– Käytiin hyvin realistista keskustelua Venäjästä siitä, mikä on Suomen paikka tämän itänaapurin vieressä. Puhuttiin Ukrainan sodasta. Käsiteltiin niitä teemoja, joista koko Suomen kansa on viime viikot ja muutaman kuukauden keskustellut.

– Olen erittäin tyytyväinen tähän ja vielä erityisen tyytyväinen olen siihen, miten hyvä keskustelu meillä käytiin. Erittäin asiallinen ja erittäin asian tunteva.

– Mandaatti on erittäin vahva.

Katso päivän aikaisemmat verkkolähetykset täältä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
9.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää