

Karkotuksia vastaan -mielenosoitus Maahanmuuttoviraston edessä Helsingissä 13. heinäkuuta 2017. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kyselytunnilla: Irakilaiset on palautettava kotimaahansa – nyt
Perussuomalaiset kysyivät tänään suullisella kyselytunnilla palautussopimusneuvottelujen tilanteesta Irakin kanssa. Perussuomalaiset vaatii, että hallitus käyttää järeitä keinoja laittomasti maassa olevien irakilaisten palauttamiseksi.
– Hallitus on nyt neuvotellut Irakin kanssa jo neljättä vuotta tuloksetta, jotta Irak ottaisi saamansa 20 miljoonan euron kehitysavun lisäksi Suomessa laittomasti oleskelevat tuhannet kansalaisensa takaisin, perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikainen aloitti.
Suuri lasku rahallisesti ja inhimillisesti
Raatikainen arvioi, että Suomeen jääneet irakilaiset aiheuttavat suomalaisille veronmaksajille jopa miljardiluokan laskun ja huomautti, että kaikkea ei mitata rahassa.
– Inhimillistä kärsimystä ei voida edes mitata – se seuraa raiskausten ja väkivallan uhreja koko elämän, Raatikainen huomautti.
Rahahanat kiinni Irakiin
Ulkoministeriön edustajan mukaan palautussopimuksen saaminen Irakin kanssa on vasta pitkän ajan tavoite. Raatikainen pitää tavoiteaikataulua epäuskottavana.
– Voin yli kymmenen vuoden kokemuksella kertoa, että jos Lähi-idässä neuvotellaan sopimuksesta ”pitkän ajan tavoitteena” niin mitään ei tule tapahtumaan, Raatikainen kuittasi.
– On aika nostaa äänenvoimakkuutta ja kertoa, että rahan lapioiminen Irakiin loppuu ja ravistella myös EU-komissio Junckereineen hereille koomasta. Suomalaisia kiinnostaa pitkän ajan tavoitteiden ja dilpomaattijargonin sijaan turvallisuus ja katurauha Suomessa juuri nyt!
Mitä hallitus aikoo tehdä?
Raatikainen kysyi hallitukselta, aikooko se edelleen jakaa rahaa vastikkeetta Irakiin vai tiukentaa linjaansa.
– Jos linjaa tiukennetaan, niin miten se tapahtumaan? Raatikainen täsmensi.
Ulkoministeri Timo Soini (sin.) myönsi, että irakilaiset aiheuttavat valtavat kustannukset Suomelle ja Euroopalle. Suomeen heitä saapui vuonna 2015 noin 20 000. Osa on palannut vapaaehtoisesti.
Soini jatkoi, että neuvottelut jatkuvat sitkeäsi ja on ennen kaikkea tärkeää luoda ISIS:n vastaisella työllä Irakiin turvallisemmat olosuhteet.
Ministeriöiden neuvottelut lapsellisia
Helsingin Sanomat kertoi eilen artikkelissaan Irakin pakkopalautuksista ja erikoisesta tarjouksesta Irakista.
Neuvotteluissa ministeriöiden kanssa ovat olleet mukana muun muassa irakilainen entinen Saddam Husseinin kenraali, törkeistä talousrikoksista tuomittu Peter Fryckman ja ruotsalainen minikokoinen puolustusalan yritys, joka toimittaisi Irakin valtiolle sadalla miljoonalla eurolla tuotteita, maksajana Suomi.
Vastapalveluna Irakin hallitus vastaanottaisi kansalaisensa.
– Tarina vaikuttaa reippaalla mielikuvituksella varustetun lapsen kirjoittamalta. Linkkejä löytyy sisä-, puolustus- ja ulkoministeriöön. Sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) on vahvistanut HS:lle, että ehdotuksesta on keskusteltu ja artikkelin mukaan kenraali ohjattiin ulkoministeri Soinin kabinetista sisäministeriöön, Raatikainen luetteli.
Kyselytunnilla Soini ja Mykkänen totesivat, että taustoja on selvitetty normaalisti eikä sen enempää sopimuksia ole tehty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veronmaksajat Lähi-itä irakilaiset kustannukset haittamaahanmuutto pakkopalautukset Palautussopimus Irak Mika Raatikainen Turvallisuus perussuomalaiset kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: ”Suomi ei voi taata kuolemattomuutta Irakissa asuville ihmisille”

Perussuomalaiset: Tehokas ja kurinalainen palautusjärjestelmä käyttöön – kielteisen päätöksen saaneet säilöön ja ulos

Raatikainen: Harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnan parlamentaarisen seurantaryhmän toimenpideohjelman kokonaistilanne on erittäin hyvä

Perussuomalaisten Grönroos: Kumman valitset – yhden somalimaahanmuuttajan vai 13 poliisia?

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Maahanmuuton kulut jopa 3,2 miljardia vuodessa – jo murto-osalla saisi hoitajamitoituksen kuntoon

Eurovaaliehdokas Raatikainen: Hallitsematon maahanmuutto pysäytettävä tai terrori-iskujen määrä kasvaa entisestään

Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – ”Irakilaiset voivat palata kotiin”
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!