

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kyselytunnilla: Lastensuojelun tilanne kriisissä – paljon puhetta, vähän tekoja
Perussuomalaiset vaati suullisella kyselytunnilla toimia lastensuojelun kriisiytyneen tilanteen helpottamiseksi. Perussuomalaiset nosti esimerkkinä esille Helsingin Koskelassa tapahtuneen 16-vuotiaan pojan väkivaltaisen kuoleman, jossa tapahtumiin liittyi pitkään jatkunutta henkistä ja fyysistä väkivaltaa sekä päihteitä.
– Perheiden oireilu ja ongelmat näkyvät jo lasten varhaisina vuosina. Niin uhri kuin syytetyt olisivat tarvinneet apua ennen kouluikää. Perusongelmat ovat lapsiperheiden ennaltaehkäisevän ja varhaisen tuen puutteet, perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne totesi.
Vain murto-osa kehitysideoista otettu käyttöön
Perussuomalaisten mukaan Suomessa tehdään jatkuvasti selvityksiä ja parannusehdotuksia lastensuojelun ja siihen liittyvän viranomaisyhteistyön korjaamiseksi, mutta näistä vain murto-osa on tähän mennessä toteutunut lasten tilanteen pahentuessa.
– Arvoisa hallitus, aiotteko muuttaa lastensuojelulakia nopeasti niin, että ammattilaiset saavat lisää keinoja ja resursseja, joilla voidaan auttaa lapsia ja estää tällaiset väkivallanteot? Ranne kysyi.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) vastasi, että avainasemassa on lastensuojelun henkilöstömitoitus, jota Saarikon mukaan tullaan tällä hallituskaudella kiristämään.
Paljon puhetta, vähän tekoja
Perussuomalaiset haluaa toimenpiteisiin lisää konkretiaa ja Ranne huomautti, että vaikka lapsistrategia julkaistaan ensi viikolla ja kaikki haluavat lapsille hyvää, niin se ei auta, jos rahaa ja resursseja ei ole.
– Lasten ongelmat ovat entistä vakavampia ja lähetteitä erikoissairaanhoitoon tehdään paljon. Lasten tilanne pahenee, kun he jonottavat apua. Hyvä hallitus, miten aiotte turvata nämä resurssit? Ranne jatkoi.
Ministeri Kiuru totesi, että hallitus on varannut rahaa, jotta lastensuojeluun saadaan lisää henkilöstöä, jottei asiakkaita olisi liikaa yhtä työntekijää kohden.
Tukea perussuomalaisten aloitteelle
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio huomautti, että perussuomalaiset on jo kolme vuotta sitten tehnyt aloitteen, jossa vaaditaan lapsivaikutusten arviointia osaksi kaikkea lainvalmistelua. Aloitteen allekirjoitti yli puolet kansanedustajista.
– Siksi kysynkin hallitukselta, missä tässä tilanteessa nyt mennään? Saadaanko kaikkeen lainvalmisteluun lapsivaikutusten arviointi? Tavio kysyi.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) kannatti, että lapsivaikutukset arvioidaan laajemmin, ja totesi tämän olevan myös SDP:n tavoite.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lastensuojelulaki lapsivaikutusarviointi kyselytunti Sanna Marin Ville Tavio Krista Kiuru Lulu Ranne perussuomalaiset lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tämän lakialoitteen allekirjoitti yli 100 kansanedustajaa – Koponen: ”Valtion on hyödynnettävä kaikki keinot koulukiusaamiseen puuttumiseksi”

Remontti-Reiska lähtee kuntavaaleihin perussuomalaisten ehdokkaana: ”Nukun yöni paremmin, jos olen edes yrittänyt vaikuttaa asioihin”

Elomaa: Koulukiusaaminen ei ole loppunut tänäkään syksynä

Koulukiusaaminen raaistunut ja saanut uusia muotoja – Elomaa: Varhaiseen puuttumiseen panostettava
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa

Purra Brysselissä: ”Venäjä saa rahansa vain lopettamalla sodan”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












